Uposażenia dyrektorów i nauczycieli Państwowych Konserwatorjów Muzycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 27 marca 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie uposażeń dyrektorów i nauczycieli Państwowych Konserwatorjów Muzycznych.

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924) zarządza się co następuje:
§  1.
Dyrektorzy państwowych konserwatorjów muzycznych otrzymują uposażenie V grupy.
§  2.
Nauczyciele państwowych konserwatorjów muzycznych otrzymują uposażenie od VIII do V grupy uposażenia według indywidualnych nominacyj. Nominacje nastąpić mogą tylko w granicach, wykazanych w budżecie etatów.
§  3.
Awansowanie dyrektorów i nauczycieli etatowych konserwatoriów w szczeblach grup odbywa się według artykułów 6 i 7 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych j wojska (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924).
§  4.
Wynagrodzenie, określone w § 2 odnosi się do maksymalnej ilości godzin nauczania, która wynosi:
a)
27 godzin nauczania tygodniowo w I kategorji przedmiotów, obejmującej: naukę gry fortepianowej dodatkowej i na instrumentach perkusyjnych, akompanjament, inspektor orkiestry, asystent harmonji,
b)
23 godziny nauczania tygodniowo w II kategorji przedmiotów, obejmującej niższe i średnie kursy gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, altówce, organach, elementarne zasady muzyki, solfeż, gimnastykę rytmiczną, instrumentację wojskową, harmonją ogółową, rytuał kościelny, język włoski,
c)
21 godzin nauczania tygodniowo w III kategorji przedmiotów, obejmującej: kontrapunkt ogółowy, collegia muzyki kościelnej, muzykę kameralną i chórową, czytanie partytur, nauką o formach muzycznych, naukę gry na instrumentach dętych, na kontrabasie i na harfie, harmonię specjalną, historją muzyki, estetykę i akustykę,
d)
18 godzin nauczania tygodniowo w IV kategorji przedmiotów, obejmującej kursy wyższe gry na fortepianie, organach, instrumentach smyczkowych, śpiew, instrumentację symfoniczną, kontrapunkt specjalny, kompozycję, grę orkiestrową i dyrygowanie.
§  5.
Godziny nadliczbowe nauczycieli etatowych i mianowanych do odwołania oraz godziny powierzonego im zastępstwa, o ile trwa ono dłużej niż dwa tygodnie, są płatne według norm, które wynoszą rocznie za jedną godzinę tygodniowo 97 złotych dla kategoryj I, II i III przedmiotów oraz 129 złotych dla kategoryj IV przedmiotów.

Ilość godzin, płatnych według poprzedniego ustępu niniejszego paragrafu nie może przekraczać 25% (po zaokrągleniu do 1 wzwyż) ilości godzin, przewidzianej w § 3 dla każdej kategorji przedmiotów.

§  6.
Godziny nadliczbowe nauczycieli etatowych i mianowanych do odwołania poza granicą ustaloną w drugim ustępie § 5 oraz godziny nauczycieli kontraktowych będą płatne umownie, najwyżej jednak według następujących norm:

135 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów I kategorji,

171 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów II kategorji,

202 złote rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów III kategorji,

238 złotych rocznie za godzinę tygodniowo nauczania przedmiotów IV kategorji.

§  7.
O ile funkcje nauczycielskie dyrektora konserwatorjum przekraczają 6 godzin tygodniowo, to za następne 2 godziny otrzymuje on wynagrodzenie według norm § 5, za dalsze godziny wynagrodzenie według § 6.
§  8.
Kierownik oddziału dramatycznego w Państwowem Konserwatorjum Muzycznem w Warszawie, o ile nie jest jednocześnie dyrektorem konserwatorjum, pobiera dodatkowo wynagrodzenie w wysokości 142 złotych miesięcznie.
§  9.
Przedmioty wykładane w oddziale dramatycznym są wynagradzane zależnie od umowy, jednak najwyżej według norm:
a)
akompanjament fortepianowy 135 złotych rocznie za godzinę tygodniowo,
b)
gra sceniczna, fechtunek, gestyka i deklamacja chóralna, wymowa, rytmika, plastyka, mimika, deklamacja, historja kultury, dramatu, teatru, charakteryzacja, umuzykalnienie i współczesna reżyserja 228 złotych rocznie za godzinę tygodniowo.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą w odniesieniu do Konserwatorjum w Warszawie z dniem 1 lutego 1926 r. a w odniesieniu do Konserwatorjum w Poznaniu z dniem 1 września 1926 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024