Zasady, dotyczące starszeństwa przy awansach, sposób przeprowadzenia wyboru, oraz kwalifikowanie oficerów polskiej marynarki wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 grudnia 1925 r.
o zasadach, dotyczących starszeństwa przy awansach, sposobu przeprowadzenia wyboru, oraz kwalifikowania oficerów polskiej marynarki wojennej.

Na zasadzie art. 42 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów polskiej marynarki wojennej (Dz. U. R. P. № 64, poz. 626) oraz na zasadzie art. 30 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (Dz. U. R. P. № 32, poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Minister Spraw Wojskowych ustala w każdym stopniu, a w okresie przejściowym (art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r.) i w każdym korpusie osobowym polskiej marynarki wojennej listę oficerów, mających awansować według starszeństwa.
§  2.
Podstawą do awansu według starszeństwa jest kolejność umieszczenia na ustalonej w myśl ustawy z dnia 2 sierpnia 1919 r. o ustalaniu starszeństwa i nadaniu stopni oficerskich w wojsku polskiem (Dz. P. P. P. № 65, poz. 399) liście starszeństwa oficerów zawodowych, która to lista ma być w dalszym ciągu prowadzona wedle zasad, wymienionych w niniejszem rozporządzeniu.
§  3.
Przed każdym terminem awansowym ogłasza Minister Spraw Wojskowych w rozporządzeniu, nakazującem przeprowadzenie awansów:
1)
ilość wakansów w korpusie osobowym, a w okresie przejściowym (art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r.) we wszystkich korpusach osobowych polskiej marynarki wojennej, i w każdym stopniu, na które zostaną awansowani oficerowie, oraz granice, do których wybór będzie przeprowadzony;
2)
datę, do której kandydatom do awansu należy obliczać czas ich służby w poprzednim stopniu;
3)
datę awansowania, jednakową dla wszystkich stopni.
§  4.
Po awansowaniu na wyższy stopień otrzymują oficerowie polskiej marynarki wojennej starszeństwo kolejne po oficerze ostatnim w starszeństwie w danym stopniu, a w okresie przejściowym (art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r.), i w każdym korpusie osobowym, przyczem naprzód umieszcza się oficerów, awansowanych według starszeństwa, następnie zaś oficerów, awansowanych z wyboru.

Kolejność starszeństwa awansowanych oficerów opiera się na porządku, w jakim są oni wymienieni w listach, ustalonych przez Ministra Spraw Wojskowych (§§ 1 i 11 niniejszego rozporządzenia).

§  5.
Jako datę starszeństwa oficerów we wszystkich stopniach, z wyjątkiem poruczników, ustala się dzień, z którym nastąpiło ich awansowanie.

Jako datę starszeństwa poruczników ustala się dzień, w którym upłynęło 2 lata od daty mianowania ich podporucznikami, względnie datę wcześniejszą lub późniejszą, a to zależnie od obliczenia czasu służby w stopniu podporucznika.

O ile po uwzględnieniu awansu oficerów, o których mowa w art. 33 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów polskiej marynarki wojennej, pozostaną wolne etaty, Minister Spraw Wojskowych może przedstawić wnioski na awans z datą 1 sierpnia 1924 r. tych oficerów, którzy w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. posiadali wszystkie warunki do awansu.

§  6.
Oficerowie, którzy, mając inne warunki do awansu, nie mogli w swoim czasie awansować według starszeństwa z powodu przeniesienia ich w stan nieczynny, a czas przebywania w stanie nieczynnym zostanie im następnie wliczony do czasu służby wojskowej, albo z przyczyn, wymienionych w pierwszym ustępie art. 47 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (na zasadzie art. 42 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów polskiej marynarki wojennej) a następnie zajdą okoliczności, przewidziane w ustępie 2-im tego artykułu, albo z powodu otrzymania ujemnej rocznej kwalifikacji za rok ubiegły, która następnie zostanie skreślona, otrzymują przy awansie według starszeństwa datę starszeństwa i jego kolejność, któreby byli otrzymali, gdyby byli awansowali w swoim czasie.
§  7.
Oprócz wniosków, postawionych w granicach wolnych wakansów ustalonych na podstawie § 3 niniejszego rozporządzenia, należy podawać do awansu tych oficerów, posiadających pozatem wszystkie wymagane ustawą warunki formalne do awansu, którzy:
a)
byli co najmniej 3 razy ranni w wojsku polskiem lub w formacjach wojskowych polskich, uznanych przez Rzeczpospolitą i którym, w myśl rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 14 lipca 1920 r. art. 4 (Dz. U. R. P. № 83 poz. 555) przyznano prawo do naszywki z 3-ma gwiazdkami;
b)
po 1-ym czerwca 1919 r. ukończyli wyższy zakład naukowy i którym wskutek tego na zasadzie art. 117 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich i na zasadzie art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych prawach i obowiązkach oficerów polskiej marynarki wojennej, wymagany okres czasu w poszczególnych stopniach skraca się o rok;
c)
podpadają pod postanowienia art. 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów polskiej marynarki wojennej.
§  8.
Wnioski na awans z wyboru, przedkładane Ministrowi Spraw Wojskowych, wychodzą:
a)
od przełożonych, posiadających uprawnienia co najmniej dowódców pułku, - na stopnie kapitana marynarki i komandora-podporucznika;
b)
od przełożonych, posiadających uprawnienia co najmniej dowódców dywizyj, - na stopnie komandora-porucznika i komandora.

Wnioski na awans z wyboru co do oficerów, którzy pełnią służbę, podlegającą przytem specjalnej fachowej opinji, są stawiane przez przełożonych, wymienionych w p.p. a) i b) niniejszego paragrafu, po wysłuchaniu opinji szefów względnie kierowników odpowiednich służb.

§  9.
Każdy przełożony, sporządzający wnioski na awans z wyboru, ustala w nich kolejność kandydatów (a w okresie przejściowym - art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. - i w każdym korpusie osobowym), według której ze względu na nadawanie się do awansu kandydatom tym przysługuje - zdaniem jego - pierwszeństwo przy awansie.
§  10.
Wnioski na awans z wyboru sporządzane przez przełożonych, uprawnionych do tego w myśl p.p. a) i b) § 8 niniejszego rozporządzenia, przechodzą kolejno do wszystkich następnych bezpośrednich wyższych przełożonych, z których każdy sporządza z wniosków, otrzymanych od wszystkich podległych sobie oddziałów, zakładów lub urzędów, dla każdego stopnia, a w okresie przejściowym (art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r.) i dla każdego poszczególnego korpusu osobowego polskiej marynarki wojennej, swój wniosek, ustalając w nim kolejność wszystkich kandydatów do awansu na podstawie własnej oceny i porównania ich wartości.

Wnioski na awans z wyboru ci przełożeni przedkładają następnie szefowi kierownictwa marynarki wojennej, który ustala swój wniosek.

§  11.
Minister Spraw Wojskowych na podstawie wniosków szefa kierownictwa marynarki wojennej dokonywa wyboru i ustala w każdym stopniu, a w okresie przejściowym (art. 27 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r.) i w każdym korpusie osobowym, listę oficerów, mających awansować z wyboru.
§  12.
Zastrzegając wydanie osobnego rozporządzenia o zasadach, dotyczących kwalifikowania oficerów, pozostawia się tymczasowo w zastosowaniu przepisy, wydane w tej mierze przez Ministra Spraw Wojskowych.
§  13.
Ustalone przez siebie listy oficerów, awansujących (§§ 1 i 11 niniejszego rozporządzenia) przedstawia Minister Spraw Wojskowych z wnioskiem o nadanie im odpowiednich stopni, według przepisu art. 11 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (na zasadzie art. 42 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów polskiej marynarki wojennej).
§  14.
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 września 1923 r. o zasadach, dotyczących starszeństwa przy awansach, oraz sposobu przeprowadzania wyboru na stopnie generalskie (Dz. U. R. P. № 89, poz. 699) w brzmieniu nadanem mu rozporządzeniem z dnia 1 sierpnia 1925 (Dz. U. R. P. № 81, poz. 554), ma zastosowanie do awansu na stopnie kontr - admirała i wice - admirała z tem, że wnioski przedkłada szef kierownictwa marynarki wojennej.
§  15.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.3.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady, dotyczące starszeństwa przy awansach, sposób przeprowadzenia wyboru, oraz kwalifikowanie oficerów polskiej marynarki wojennej.
Data aktu: 31/12/1925
Data ogłoszenia: 15/01/1926
Data wejścia w życie: 15/01/1926