Wykonanie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1926 r.
w sprawie wykonania art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Na mocy art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego (Dz. U. R. P. № 72 poz. 698) zarządza się co następuje:
§  1.
Wszystkie państwowe i samorządowe urzędy oraz zakłady i instytucje, subwencjonowane przez Państwo, nadawać będą w ramach obowiązujących w poszczególnych działach służby przepisów wakujące stanowiska, wymagające wykształcenia niższego, przedewszystkiem kandydatom z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych zależnie od ich kwalifikacyj, a następnie dopiero, w razie braku kandydatów z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych, pozostałym kandydatom.
§  2.
Poszczególni ministrowie ustalą rodzaj i ilość stanowisk, które w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach, subwencjonowanych przez Państwo, powinny być nadawane przedewszystkiem wysłużonym podoficerom zawodowym i wykonywać będą nadzór nad tem, by pierwszeństwo w nadawaniu tych stanowisk wysłużonym podoficerom zawodowym było przestrzegane.
§  3.
Poszczególni ministrowie podadzą Ministrowi Spraw Wojskowych do wiadomości warunki, wymagane w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez Państwo, do otrzymania stanowiska.
§  4.
W ciągu ostatniego tygodnia każdego ćwierćrocza poszczególni ministrowie przesyłać będą Ministrowi Spraw Wojskowych wykazy stanowisk, które wakować będą w następnem ćwierćroczu, podając równocześnie termin, w którym muszą być objęte.
§  5.
Stosownie do warunków, wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, wysłużeni podoficerowie zawodowi zależnie od ich kwalifikacyj i na podstawie wniesionego podania zakwalifikowani zostają jako kandydaci na stanowiska w poszczególnych działach służby państwowej i samorządowej.

Równocześnie z zakwalifikowaniem ustalona zostaje kolejność pierwszeństwa kandydatów w poszczególnych grupach stanowisk.

§  6.
Kwalifikowanie wysłużonych podoficerów zawodowych przeprowadza korni,ja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, której skład ustali rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą każdorazowo przedstawiciele zainteresowanych ministrów.

§  7.
Na podstawie wykazów, przesyłanych Ministrowi Spraw Wojskowych przez poszczególnych ministrów w myśl § 4 niniejszego rozporządzenia, komisja kwalifikacyjna wyznacza imiennie kandydatów na wakujące stanowisko w kolejności pierwszeństwa, ustalonej w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia, przesyłając ich podania władzom uprawnionym do nadawania stanowisk, którym urzędy, zakhdy i in stytucje z wakującemi stanowiskami podlegają.

Wymienione w poprzednim ustępie władze obowiązane są w przeciągu 14 dni od daty otrzymania podania rozstrzygnąć o przyjęciu lub nieprzyjęciu kandydata.

W wypadku przyjęcia zawiadamiają one bezpośrednio kandydata i komisję kwalifikacyjną, przyczem zawiadomienie o przyjęciu powinno zawierać: rodzaj stanowiska, kategorją uposażenia oraz termin, w którym stanowisko musi być objęte.

W wypadku nieprzyjęcia zawiadamiają one ko misję kwalifikacyjną, zwracając podania: podają po wody nieprzyjęcia.

§  8.
Stanowiska, nienadne kandydatom z po śród wysłużonych podoficerów zawodowych w terminie, określonym w myśl § 4 ninieszego rozporządzenia, mogą być nadane innym kandydatom.
§  9.
Nieobjęcie stanowiska w terminie, przewidzianym przez właściwe przepisy służbowe, bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa do stanowiska na rzecz następcy w kolejności pierwszeństwa.

Dwukrotne nieobjęcie stanowiska bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa otrzymania stanowiska na podstawie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego,

§  10.
Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.115.666

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.
Data aktu: 29/10/1926
Data ogłoszenia: 22/11/1926
Data wejścia w życie: 22/11/1926