Dopuszczenie przewozu bagażu na będącej w budowie kolei Kutno-Płock-Radziwie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 27 października 1924 r.
w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa I Dóbr Państwowych o dopuszczeniu przewozu bagażu na będącej w budowie Kolei Kutno-Płock-Radziwie.

Na mocy art. 4 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
Na będącej w budowie normalnotorowej linji kolejowej Kutno-Płock-Radziwie, otwartej dla tymczasowego ruchu osobowego (Dz. U. R. P. z roku 1924 № 33, poz. 346), zostaje dopuszczony przewóz bagażu na podstawie przepisów, zawartych w art. 30, 31, 32, 33, 34 i 35 części 1 "Taryfy polskich normalnotorowych kolei państwowych na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych" (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 31, poz. 193) wraz z następnemi zmianami i uzupełnieniami), przyczem stosuje się poniżej wyszczególnione wyjątki i zmiany:
1)
W Art. 30 w postanowieniu wykonawczem do ustępu 1 słowa "109 kg." zmienia się na "50 kg.", a w ustępie 3 skreśla się pierwszą część ustępu od słów "W rasie" do słów "0,80 zł.";
2)
W Art. 32: a) skreśla się ustęp 3 wraz z postanowieniem wykonawczem oraz postanowienie wykonawcze do ustępu 5; b) ustępy 4 i 5 otrzymują brzmienie następujące:

"4. Kolej może sprawdzać zawartość nadawanego bagażu, jeżeli ma uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że bagaż zawiera przedmioty, których przewóz jest wzbroniony (art. 30, ust. 3)".

"5. Oplata za przewóz każdej sztuki bagażu o wadze do 50 kg. wynosi 30 gr. za strefę 10 km., licząc każde zaczęte 10 km. za pełną strefę.

Opłata powinna być uiszczoną przy nadaniu";

c) w ustępie 6 skreśla się zdania pod literami d) i g) oraz część zdania pod literą h) od słów "i w odnośnych" do słowa "dostawy":

3)
W Art. 33 skreśla się część drugą od słowa "W razie" do końca artykułu;
4)
W Art. 34 skreśla się: a) postanowienie wykonawcze do ustępu 1, b) w ustępie 2 zdanie od słowa: "Jeżeli" do słowa "żądania" i postanowienie wykonawcze 1 do tegoż ustępu, c) postanowienie wykonawcze do ustępu 3; ustęp 3 w tymże artykule uzupełnia się zdaniem "Opłata za przechowanie bagażu wynosi 20 gr. za każdą sztukę i zaczętą dobę".
5.
Art. 35 nie ma zastosowania;
6.
Art. 36 otrzymuje brzmienia następujące:

"Kolej nie ponosi żadnej odpowiedzialności za terminowość dostawy, zaginięcie, brak lub uszkodzenie bagażu tak w drodze jak i na stacjach, oprócz przypadków, kiedy szkoda powstała wskutek udowodnienia złej woli lub wyraźnego niedbalstwa, pracowników kolejowych; w tych przypadkach odszkodowanie powinno być uiszczone w całej sumie poniesionych przez poszkodowanego strat".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze w chodzi w życie z dniem 1 marca 1925 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024