Prawa i obowiązki kobiet karmiących obce niemowlęta.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 października 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie praw i obowiązków kobiet, karmiących obce niemowlęta.

Na podstawie art. 2 p. 3 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z d. 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371) w związku z § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z d. 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 9, poz. 86), oraz na podstawie art. 24 ustawy z d. 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402) zarządza się co następuje:
§  1.
Kobieta (karmicielka, mamka) może rozpocząć karmienie piersią obcego niemowlęcia w domu jego rodziców lub opiekujących się niem osób jedynie na podstawie świadectwa zdrowia, wydanego przez uprawnionego do praktyki lekarza, o ile przytem nie doznaje uszczerbku w naturalnem karmieniu własne dziecko, którego karmicielka nie może przestać karmić przed upływem pierwszych sześciu miesięcy życia.

Świadectwo to karmicielka przedstawia celem rejestracji właściwej władzy sanitarnej.

§  2.
Nie można powierzać karmicielce zdrowej do karmienia piersią niemowlęcia obarczonego kiłą. Niemowie winno być zbadane przez lekarza.
§  3.
Świadectwo lekarskie (§ 1) winno zawierać:
1)
nazwisko i imię karmicielki,
2)
jej wiek,
3)
datę ostatniego porodu,
4)
stwierdzenie dostatecznej ilości pokarmu,
5)
dane o stanie zdrowia niemowlęcia karmicielki, względnie o przyczynie jego zgonu,
6)
stwierdzenie, że karmicielka nie cierpi na żadną chorobę zakaźną, szczególnie zaś na gruźlicę, kiłę, rzeżączkę, jaglicę lub świerzbę,
7)
miejsce wydania i datę oraz 8) podpis lekarza.
§  4.
Karmicielka, ubiegająca się o prawo przyjmowania niemowląt na karmienie piersią w swym domu, winna uzyskać zezwolenie właściwej władzy sanitarnej, które będzie wydane z zachowaniem warunków § 1, oraz o ile:
1)
karmicielka nie jest zajęta pracą zarobkową poza domem, uniemożliwiającą jej prawidłowe karmienie;
2)
karmi piersią nie więcej niż jedno własne dziecko;
3)
nie zdarzył się u niej podejrzany wypadek śmierci niemowlęcia;
4)
warunki higjeniczne mieszkania są zadawalniające (w szczególności jeżeli mieszkanie nie jest przeludnione, nie mieści się w suterenach, nie uprawia się w niem rzemiosła szkodliwego dla zdrowia niemowlęcia i t. d.);
5)
nikt z jej domowników nie cierpi na chorobę zakaźną.
§  5.
Pozwolenie to władzy sanitarnej powinno być cofnięte- w razie ustania warunków, nieodzownych do jego otrzymania, przedewszystkiem w razie stwierdzenia w tym czasie u zawodowej karmicielki kiły.

Może też pozwolenie to być cofnięte, o ile:

1)
karmicielka nie spełnia należycie swych obowiązków;
2)
nie stosuje się do zleceń kontroli higjeniczno-lekarskiej;
3)
dziecko karmione nie rozwija się normalnie, traci na wadze, mizernieje i t. d.
§  6.
Karmicielka, przyjmująca niemowlę na karmienie, winna, przez czas karmienia niemowlęcia przedstawiać je w oznaczonych przez władzę sanitarna odstępach czasu Stacji Opieki nad dziećmi lub innej instytucji, wskazanej przez powyższą władzę.
§  7.
Kobieta, przyjmująca niemowlę na karmienie, obowiązana jest bezzwłocznie zawiadomić właściwą władzę sanitarną o każdym wypadku poważniejszej choroby niemowlęcia i oddania go do szpitala lub do innych osób, jakoteż o śmierci niemowlęcia.
§  8.
Kobieta, trudniąca się zawodowo przyjmowaniem do swego domu niemowląt w celu sztucznego karmienia ("na garnuszek") podlega przepisom niniejszego rozporządzenia, a w szczególności nie może trudnić się sztucznem karmieniem bez zezwolenia właściwej władzy sanitarnej.

Do kobiet, trudniących się zawodowo przyjmowaniem dzieci w celu sztucznego ich karmienia, nie ma zastosowania p. 2 § 4 niniejszego rozporządzenia.

§  9.
Karze, przewidzianej w art. 25 ustawy z d. 25.7.19 w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67/19 poz. 402) ulegnie:
1)
karmicielka, winna niezachowania przepisów, zawartych w § 1 ust. 2, § 4, 6, 7 i 8;
2)
osoba, przyjmująca karmicielkę, względnie oddająca jej dziecko na karmienie winna niezachowania przepisów, zawartych w § 1 ust. 1 oraz § 2.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.94.876

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prawa i obowiązki kobiet karmiących obce niemowlęta.
Data aktu: 14/10/1924
Data ogłoszenia: 30/10/1924
Data wejścia w życie: 30/10/1924