Rozporządzenie wykonawcze do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 r. (Dz.U.R.P. Nr 36 poz. 383) w sprawie przekazania zarządom gmin miejskich i wiejskich zatwierdzania projektów budowli i wydawania pozwoleń na budowę na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, wileńskiego okręgu administracyjnego i m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
WYKONAWCZE MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 12 sierpnia 1924 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych-do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 36, poz. 383) w sprawie przekazania zarządom gmin miejskich i wiejskich zatwierdzania projektów budowli i wydawania pozwoleń na budowę na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, wileńskiego okręgu administracyjnego i m. st. Warszawy.

Na podstawie § 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 r. w przedmiocie przekazania zarządom gmin miejskich i wiejskich prawa zatwierdzania projektów budowli i wydawania pozwoleń na budowę na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, wileńskiego okręgu administracyjnego i m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. № 36 poz. 383) - zarządza się co następuje:
§  1.
Powołane wyżej rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 roku (Dz. U. R. P. № 36, poz. 383) nie dotyczy miast, rządzących się za czasów rosyjskich rosyjską ustawą miejską (Zbiór Praw b. cesarstwa rosyjskiego tom II wyd. 1892 r.) bowiem miasta te są już upoważnione do zatwierdzania projektów i wydawania pozwoleń na wznoszenie i przebudową budowli prywatnych z mocy art. 187 rosyjskiej ustawy budowlanej (Zbiór Praw b. cesarstwa rosyjskiego tom XII cz. 1 wydania 1900 roku).
§  2.
Magistraty wszelkich innych miast § 1 nieobjętych, a położonych na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego i wileńskiego okręgu administracyjnego, są upoważnione do zatwierdzania projektów i wydawania pozwoleń na budową, względnie przebudowę:
a)
prywatnych budowli gospodarczych,
b)
prywatnych parterowych budowli mieszkalnych.

Pozatem magistraty miast, w których obowiązuje dekret Naczelnika Państwa z dnia 4 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 13, poz. 140) są upoważnione do zatwierdzania projektów i wydawania pozwoleń na budowę, względnie przebudowę również wszelkich innych budowli prywatnych, nieobjętych punktem a) i b) niniejszego paragrafu, a mianowicie budowli, posiadających więcej niż parter, budowli handlowych i t. p., o ile te nie mają charakteru budowli, przeznaczonych do użytku publicznego.

§  3.
Magistrat m. st. Warszawy jest upoważniony do zatwierdzania projektów i wydawania pozwoleń na budowę względnie przebudowę:
a)
wszelkich budowli prywatnych (art. 187 ros. ust. budowlanej - Zbiór Praw b. ces. ros. tom XII cz. I wyd. 1900 r.).
b)
budowli fabrycznych (art. 164 powołanej ustawy),
c)
budowli do użytku publicznego przeznaczonych (art. 161 powołanej ustawy), - z wyjątkiem świątyń (art. 139, 149 i 154 tejże ustawy).
§  4.
Osoby, zamierzające wzniesienie nowej budowli, lub przebudowę istniejącej, o ile to jest połączone ze zniesieniem ścian i stropów i z urządzeniem wzamian nowych, powinny, złożyć do odnośnego magistratu podanie wraz z projektem zamierzonej budowy, sporządzonym w dwóch egzemplarzach, w wypadkach zaś, gdy budowa wymaga zatwierdzenia władzy państwowej w 3 egzemplarzach.

Wymienione projekty, sporządzone w postaci składanych formatów 20 X 33 cm., powinny obejmować:

1)
plan orjentacyjny w skali nie mniejszej niż 1 : 10.000, wykazujący położenie działki względem przyległych ulic; plan ten powinien być orjentowany na północ;
2)
plan sytuacyjny w skali 1:500, uwidoczniający:
a)
położenie i granice posiadłości, na której ma być wzniesiona projektowana budowla, względnie na której znajduje się projektowana do przeróbki budowla;
b)
położenie projektowanego, względnie podlegającego przebudowie budynku i jego wymiary;
c)
położenie i odległość zabudowań, studni, dołów kloacznych i gnojowników, istniejących, względnie projektowanych na posiadłości;
d)
odległość i kierunek przylegających ulic tudzież placów;
e)
położenie i odległość sąsiedzkich posiadłości i nazwisko właścicieli tych posiadłości;
3)
rzuty poziome wszystkich pięter piwnic i poddasza w skali 1:100;
4)
przekroje budowli: podłużny i poprzeczny w skali 1:100;
5)
widok zewnętrzny budowli w skali 1:100 z podaniem dokładnych zdjęć z natury przyległych części sąsiedzkich frontowych budowli przy zabudowaniu zwartem;
6)
obliczenie statyczne ważniejszych konstrukcji.

Przy sporządzaniu projektów, należy je kolorować w następujący sposób:

a)
budynki istniejące: murowane - karminem, drewniane - sieną paloną,
b)
budynki projektowane: murowane-cynobrem, drewniane-gumigutą;
c)
przy nadbudowie istniejącego budynku na elewacji powinna być wskazana cynobrem linja, od której zaczyna się nadbudowa;
d)
budynki, lub ich części, przeznaczone do zburzenia, powinny być kolorowane słabym tuszem;
e)
wykopy ziemne - słabym tuszem, nasypy zaś lekką gumigutą;
f)
części żelazne w budynkach powinny być wykreślone i pokolorowane kolorem niebieskim (błękit pruski).

W wypadkach drobnych przeróbek istniejących budowli sporządzanie projektów nie jest wymagane.

§  5.
Projekty budowli, do których zatwierdzenia magistraty miast nie są upoważnione, po stwierdzeniu zgodności planu sytuacyjnego z naturą, powinny być przesłane wraz z opinją magistratu:
a)
przez magistrat m. st. Warszawy - do Ministerstwa Robót Publicznych;
b)
przez magistraty miast, wydzielonych z powiatu - do urzędu wojewódzkiego, względnie do Urzędu Delegata Rządu w Wilnie;
c)
przez magistraty miast, niewydzielonych z powiatu - do starosty.
§  6.
Pozwolenie na przebudowę, odnawianie, rekonstruowanie, ozdabianie budowli zabytkowych, jako też zmianę w najbliższem otoczeniu ważniejszych zabytków nieruchomych, może być udzielone tylko po uzyskaniu pozwolenia odnośnych organów władzy państwowej po myśli art. 13 dekretu z dnia 31 października 1918 r. o opiece nad zabytkami sztuki i kultury (Dz. P. P. P. № 16, poz. 36).
§  7.
Zatwierdzanie projektów budowli, wymienionych w ustępie 2-im paragrafu 2-go niniejszego rozporządzenia, jako też wydawanie pozwoleń na budowę, względnie przebudowę tych budowli, powinno być dokonywane na podstawie opinji architekta miejskiego, względnie rzeczoznawcy, posiadającego prawo prowadzenia robót budowlanych.

Stanowiska architektów miejskich mogą zajmować osoby, posiadające wyższe wykształcenie architektoniczne, tudzież prawo prowadzenia robót budowlanych.

Magistraty miast, nie posiadające stałych architektów miejskich, mogą powołać do opinjowania wyżej podanych projektów - rzeczoznawców, posiadających prawo prowadzenia robót budowlanych, bądź z mocy art. 35 Ustawy Budowlanej rosyjskiej, względnie uwagi do tego artykułu, bądź z mocy artykułu 2 dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 14, poz. 176). Dopuszczalne jest powołanie jednego rzeczoznawcy przez kilka sąsiednich miast.

§  8.
W odmownej decyzji magistratu, która winna być doręczona osobie interesowanej, należy podać:
a)
powody, dla których odmawia się zatwierdzenia projektu, względnie pozwolenia, z po: wołaniem się na odnośne przepisy prawne, oraz
b)
pouczenie o terminie i trybie odwołania się od orzeczenia.
§  9.
W wypadkach zatwierdzenia projektu, względnie zapadnięcia decyzji zezwalającej na budowę lub przebudowę - magistrat o treści zatwierdzającej decyzji powiadamia osobę interesowaną.

Egzemplarz projektu zatwierdzonego przez magistrat, względnie zatwierdzonego i nadesłanego do magistratu przez państwową władzę administracyjną, magistrat wydaje osobie interesowanej z adnotacją na projekcie o jego zatwierdzeniu.

Do budowy według zatwierdzonego projektu interesowany może przystąpić po złożeniu w magistracie na piśmie przez osobę, upoważnioną w myśl obowiązujących przepisów, do prowadzenia robót budowlanych, deklaracji, stwierdzającej, że osoba ta podjęła się prowadzenia robót przy projektowanej budowie, względnie przebudowie.

Jeden egzemplarz zatwierdzonego projektu załącza się do akt magistratu.

§  10.
Od orzeczeń, wydanych przez magistraty miast - przysługuje interesowanym prawo odwołania siej:
a)
do starosty - od orzeczeń magistratów w miastach niewydzielonych z powiatów;
b)
do wojewody, względnie Delegata Rządu w Wilnie - od orzeczeń gmin miejskich w miastach wydzielonych z powiatu;
c)
do Ministra Robót Publicznych - od orzeczeń magistratu miasta stół. Warszawy.

Odwołanie się winno być wniesione na piśmie za pośrednictwem magistratu.

O spóźnionym terminie wniesienia odwołania się orzeka instancja odwoławcza.

Do odwołania można dołączyć prośbę o przywrócenie terminu, jeżeli interesowany udowodni, że opóźnienie nastąpiło bez jego winy, z powodu nieprzezwyciężonych przeszkód, oraz o ile odwołanie wniesiono niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Prośbę o przywrócenie terminu rozstrzyga instancja odwoławcza.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.87.829

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 r. (Dz.U.R.P. Nr 36 poz. 383) w sprawie przekazania zarządom gmin miejskich i wiejskich zatwierdzania projektów budowli i wydawania pozwoleń na budowę na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, wileńskiego okręgu administracyjnego i m.st. Warszawy.
Data aktu: 12/08/1924
Data ogłoszenia: 07/10/1924
Data wejścia w życie: 22/10/1924