Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 25 sierpnia 1924 r.
w sprawie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe; władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

Na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie,- telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
§  1.
a) Opłaty pocztowe za zwykle i polecone przesyłki listowe,- polecone przesyłki listowa za zwrotnem poświadczeniem z odbioru oraz listy za dowodem, doręczenia, nadawane w obrocie wewnętrznym i w obrocie do W. M. Gdańska przez władze i urzędy (organa) państwowe, jak również opłaty pocztowe za przesyłki wylej wymienione, nadawane w wykonywaniu poręczonego zakresu działania przez władze i urzędy (organa) samorządowe, będą uiszczane ryczałtem.
b)
Wymienione w p. a) przesyłki winny być zaopatrzona. v; nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej, nadającej władzy lub urzędu, w brzmieniu ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową, prelekcji czynności oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafii, telefonie";
c) 1
Wymienione w punkcie a) przesyłki, nadawane przez władze, urzędy i instytucje wojskowe, winny być zaopatrzone w nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej nadającej władzy lub instytucji w brzmieniu, ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową protokółu czynności, oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie - na rachunek Ministerstwa Spraw Wojskowych
§  2.
a) Oprócz przesyłek wymienionych w § 1 podlegają opłacie ryczałtowej również zwykłe przesyłki listowe wysyłane przez osoby i instytucie prywatne na wezwanie władz i urzędów państwowych lub samorządowych.

Przesyłki takie winny być zaopatrzone na stronie adresowej imieniem, nazwiskiem i adresem nadawcy oraz napisem "Na wezwanie urzędowe do L.. .. Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie, telefonie."

b)
W razie stwierdzenia, że przesyłka listowa wskazana w p. a) podlega obowiązkowi opłaty pocztowej, winien adresat t. j. władza lub urząd kopertę (opakowanie) odnośnej przesyłki listowej wraz z adresem nadawcy przesiać za pośrednictwem urzędu pocztowego oddawczego urzędowi pocztowemu w miejscu zamieszkania nadawcy celem ściągnięcia od nadawcy podwójnej taryfowej opłaty pocztowej.
§  3.
1)
Władze i urzędy państwowe oraz samorządowe nie mogą nadawać za opłatą ryczałtową:
a)
przesyłek listowych do władz i urzędów w tej samej miejscowości;
b)
przesyłek listowych przeznaczonych do zagranicy;
c) 2
poleconych przesyłek listowych obciążonych pobraniem oraz listów i kartek zleceniowych;
d) 3
czasopism i wydawnictw perjodycznych, przesyłanych według ulgowej taryfy dla czasopism
2)
a) Opłacie ryczałtowej nie podlegają również: zwykle listy i kartki pocztowe, przy których władze i urzędy państwowe lub samorządowe przerzucają opłatę, pocztową na adresatów w tych wypadkach, gdy chodzi o wyłączny interes instytucji lub osoby prywatnej. Odnośne przesyłki winny być zaopatrzone na adresie uwagą: "Urzędownie - opłatę pocztową uiści adresat". Adresat uiszcza wówczas pojedynczą opłatę pocztową przypadającą według taryfy za list urzędowy:
b)
W razie niedoręczalności listu lub kartki z przerzuconą na adresata opłatą, zalicza się pojedynczą taryfową opłatę pocztową na rachunek ryczałtu nadającej władzy lub urzędu.
§  4. 4
Uboczne opłaty pocztowe za przesyłki listowe, w szczególności: za pośpieszne doręczenie, za nadanie przesyłki poza godzinami urzędowemi i t. p. muszą być uiszczone przy nadaniu.
§  5.
a) Wysokość ryczałtu należnego w myśl postanowień §§ 1 i 2 za każdy rok kalendarzowy dla poszczególnych władz centralnych ustala corocznie, według każdocześnie obowiązującej taryfy, Minister Przemysłu i Handlu na podstawie wyników liczenia nadanych przesyłek listowych. Przypadający do zapłaty ryczałt roczny uiszczają władze i instytucje centralne za każdy rok kalendarzowy najpóźniej do 15 grudnia drogą przelewu na rzecz Generalnej Dyrekcji P. i T. Ryczałt ten odnosi się tak do przesyłek listowych nadanych przez władze i instytucje centralne jakoteż przesyłek listowych nadanych przez te wszystkie władze, urzędy, instytucje i organa, za które władze i instytucje centralne przyjęły na siebie obowiązek uiszczania ryczałtowej opłaty pocztowej.
b) 5
Władze i instytucje centralne, do których należą: Sejm, Senat, Kancelarja cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydjum Rady Ministrów, wszystkie Ministerstwa z wyjątkiem Ministerstwa Spraw Wojskowych i Najwyższa Izba Kontroli Państwowej, obowiązane są każdocześnie podać do wiadomości Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów wykaz tych wszystkich władz, urzędów, instytucji i organów, uprawnionych do nadawania przesyłek listowych za opłatą ryczałtową, za które władze i instytucje centralna uiszczać będą tę opłatę. Postanowienia niniejszego paragrafu stosują się analogicznie do Banku Polskiego i Pocztowej Kasy Oszczędności.
§  6.
a) Tak zwykłe jak 1 polecone przesyłki listowe, podlegające opłacie ryczałtowej winny być nadawane przy okienku pocztowem za pomocą książek nadawczych. W służbowych okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być w taki sam sposób oddawane do rąk listonoszów.
b)
Podlegające opłacie ryczałtowej zwykłe przesyłki listowe osób i instytucji prywatnych do władz i urzędów muszą być nadawane przy okienku pocztowem; przesyłki takie mogą być nadawane bez książek nadawczych. W okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być oddawane do rąk listonoszów wiejskich.,
c)
Polecone przesyłki listowe mają być wpisywane do pocztowej książki nadawczej szczegółowo, zwykłe zaś - pod ostatnią wpisaną przesyłką poleconą - zbiorowo.
d)
Do nadawania zwykłych przesyłek listowych mogą władze i urzędy używać także osobnych, własnych książek nadawczych i wpisywać je pojedynczo.

W tym ostatnim wypadku urzędy pocztowe przeliczają i stwierdzają ogólną ilość przesyłek nadanych.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej. Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Poczt i Telegrafów z dn. 25 maja 1923 r. w przedmiocie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe władz i urzędów państwowych (Dz. U. R. P. № 58, poz. 413), postanowienia § 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 21 lutego 1924 r. w przedmiocie listów za dowodem doręczenia (Dz. U. R. P. № 20, poz. 221), postanowienia art. 6 rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 5 września 1919 r. w sprawie zniesienia wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych (Dz. U. R. P. № 78, poz. 442) oraz wszelkie inne przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
1 § 1 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.
2 § 3 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
3 § 3 lit. d) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
5 § 5 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.76.749

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.
Data aktu: 25/08/1924
Data ogłoszenia: 31/08/1924
Data wejścia w życie: 31/08/1924