Nadanie statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 28 czerwca 1924 r.
o nadaniu statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Na mocy art. 1 ustęp 7 i art. 2 ustawy o na prawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z dnia 11 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Nadaje się przedsiębiorstwu "Państwowa Fabryka Związków Azatowych w Chorzowie" załączony statut, stanowiący integralna, część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Statut przedsiębiorstwa państwowego

Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie
§ 1.
W celu przejęcia zarządu i eksploatacji Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie oraz jej majątku i sprzedaży wytworzonych tam produktów, tworzy się przedsiębiorstwo państwowe, z samodzielną rachunkowością pod firmą: "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", stanowiące samoistną osobą prawną z siedzibą w Chorzowie.
§  2.
'Przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" służy prawo posiadania, nabywania i zbywania nieruchomego i ruchomego majątku oraz zaciągania zobowiązań, z zachowaniem istniejących przepisów prawnych.
§  3.
Przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" przejmuje w zarząd od Ministerstwa Przemysłu i Handlu wszelki objęty inwentarzem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie ruchomy i nieruchomy majątek będący własnością Skarbu Państwa, a znajdujący się w zarządzie Ministerstwa Przemysłu i Handlu wraz z wszystkiemi prawami i zobowiązaniami do nich się odnoszącemi.

Przejęcie majątku nastąpi protokólarnie na podstawie inwentarza, sporządzonego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

§  4.
Ustalona według § 3 na podstawie przyjętego inwentarza wartość szacunkowa' majątku w dniu 1 stycznia 1924 r. a zatwierdzona przez Ministra Skarbu, stanowi kapitał zakładowy przedsiębiorstwa "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", który na ten dzień ma być wprowadzony do bilansu Otwarcia przedsiębiorstwa.

W szczególności kapitał zakładowy przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się:

a)
z majątku ruchomego według wartości ustalonej w ustępie pierwszym niniejszego artykułu,
b)
z kapitału asygnowanego przez Skarb Państwa na cele inwestycyjne do 31 grudnia 1923 r. włącznie.
§  5.
Począwszy od 1 stycznia 1924 r. stwarza się kapitał amortyzacyjny dla przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", którego wysokość zatwierdza corocznie Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej. Kapitał ten przeznaczony jest na wydatki renowacyjne.
§  6.
Okres operacyjny przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy bilans obejmować będzie okres od chwili utworzenia przedsiębiorstwa do 31 grudnia 1924 r.
§  7.
Plan gospodarczy, budżet, oraz rachunek zysków i strat zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  8.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" stanowią:
a)
Rada Nadzorcza składająca się z 6 członków, a mianowicie z 2 przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu, oraz z przedstawicieli po jednym z Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa -Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Ministerstwa Spraw Wojskowych i Województwa Śląskiego powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z właściwymi Ministrami,
b)
Dyrekcja przedsiębiorstwa, którą powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Rady Nadzorczej.
§  9.
Powołanie Dyrekcji ogłasza Minister Przemysłu i Handlu w Monitorze Polskim. Na zasadzie tego ogłoszenia Dyrekcja powinna przeprowadzić rejestrację firmy, członków Dyrekcji oraz prokurentów przedsiębiorstwa według obowiązujących przepisów.
§  10.
Członkowie Rady Nadzorczej są powołani w zasadzie na 3 lata z tern, że co rok ustępuje 2 członków według wyboru Ministra Przemysłu i Handlu.
§  11.
Prezesa Rady Nadzorczej i jego zastępcę po-wotuje Minister Przemysłu i Handlu z pośród członków Rady.
§  12.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należy: 1) uchwalenie regulaminu dla Rady i Dyrekcji, zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu; 2) rozpatrywanie i przedkładanie Ministrowi Przemysłu i Handlu planu gospodarczego, budżetu, bilansów, rachunków strat i zysków, oraz sprawozdań; 3) uchwały w sprawie zakładania oddziałów i filji; 4) nabywanie dla przedsiębiorstwa objektów majątkowych powyżej sumy 50.000 złotych oraz każdego majątku nieruchomego; 5) zatwierdzanie planów inwestycyjnych, prowadzonych z funduszów własnych przedsiębiorstwa; 6) lokowanie kapitału amortyzacyjnego; 7) uchwalenie wniosków Dyrekcji lub członków Rady; 8) pociąganie członków Dyrekcji do odpowiedzialności; 9) rozstrzyganie spraw, przekraczających kompetencję Dyrekcji; 10) nadawanie prokury.
§  13.
Posiedzenia Rady Nadzorczej zwołuje Prezes lub jego zastępca na polecenie Ministra Przemysłu i Handlu lub z własnej inicjatywy albo też na żądanie Dyrekcji względnie trzech członków Rady.

Rada Nadzorcza decyduje we wszystkich sprawach większością głosów, a w razie równości głosów, rozstrzyga przewodniczący.

Do ważności uchwał konieczna jest obecność przynajmniej połowy członków Rady.

§  14.
Członkowie Rady Nadzorczej pełnią swe czynności bezpłatnie a w razie delegacji otrzymują za swe czynności djety urzędników V kategorji oraz zwrot kosztów podróży.
§  15.
Dyrekcja przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się z 3 osób: Dyrektora Generalnego, Dyrektora Technicznego i Dyrektora Handlowego, którzy pełnią swe czynności na zasadzie regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą, a zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu.

W szczególności należy do kompetencji Dyrekcji: Prowadzenie całego przedsiębiorstwa i jego biurowości; układanie planu gospodarczego, budżetu, bilansów rocznych i składanie sprawozdań Radzie Nadzorczej; przyjmowanie i zwalnianie personelu urzędniczego i robotniczego; zastępowanie przedsiębiorstwa wobec osób trzecich i władz administracyjnych, samorządowych i sądowych. Do ważności zobowiązań przedsiębiorstwa wymagane są podpisy pod pieczęcią firmową 2 członków Dyrekcji lub 1 członka Dyrekcji i 1 prokurenta.

§  16.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu powołuje corocznie Komisje Rewizyjną, składającą się z 3 osób, w celu zbadania kasy, ksiąg i bilansów oraz stanu majątkowego przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie".

Komisja Rewizyjna sporządza z czynności swej protokół w 2 egzemplarzach, które przedkłada Ministrowi Przemysłu i Handlu i Ministrowi Skarbu.

Członkowie Komisji Rewizyjnej otrzymują z kasy przedsiębiorstwa wynagrodzenie w wysokości określonej przez Ministra Przemyślu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  17.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu określa wysokość tantjemy dla Dyrekcji i personelu, w miarę przyczyniania się ich do dochodowości przedsiębiorstwa, oraz wysokość części zysków, która ma być przelana do Skarbu Państwa.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.56.568

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.
Data aktu: 28/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924