Konwersja 8% państwowej pożyczki złotej z r. 1922 na 8% pożyczkę konwersyjną.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
w przedmiocie konwersji 8% państwowej pożyczki, złotej z r. 1922 na 8% pożyczkę konwersyjną.

Na podstawie art. 1 p. 10 i 12 i art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4, poz. 28) zarządzam zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1924 r. co następuje:
§  1.
Wypuszczoną na podstawie ustawy z dnia 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83, poz. 741) 8% państwową pożyczką złotą z r. 1922, konwertuje się na 8% pożyczkę konwersyjną na warunkach, zawartych w niniejszem rozporządzeniu.
§  2.
Wartość obligacji 8% państwowej pożyczki złotej ustala się w sposób następujący:
a)
część obligacji i kuponów, opiewająca na złote polskie będzie płatna w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lub w frankach szwajcarskich według stosunku odpowiadającego równi walutowej każdej z tych walut tło złotego lub też w złotych podług kursu przeciętnego na giełdzie warszawskiej wspomnianych walut z ostatnich dwóch tygodni przed terminem płatności - wymiana odcinków pożyczki zlotowej opiewającej na złote polskie, na równe jej nominalnej wartości odcinki 8% pożyczki konwersyjnej wyrażona w złotych nastąpi do dnia 1 kwietnia 1925 r.;
b)
część markową obligacji razem z bieżącym kuponem przerachowuje się na złote polskie po kursie 100.000 = 1 złoty i zarządza się przedterminową spłatę tej części w terminie, który ogłosi rozporządzenie Ministra Skarbu.
§  3.
Pożyczka będzie spłacona na 1 października 1927 r.
§  4.
Procenty od pożyczki są płatne w wysokości 8 od sta za każde półrocze zdołu w dniu 1 października i 1 kwietnia każdego roku.
§  5.
Obligacje 8% pożyczki konwersyjnej mogą być przedstawione do spłaty w ciągu lat 30, począwszy od dnia ich płatności.

Kupony mogą być przedstawione do spłaty W przeciągu lat pięciu od dnia ich płatności.

Obligacje i kupony nie przedstawione do spłaty W powyższych terminach, ulegają przedawnieniu.

§  6.
Obligacje 8% pożyczki konwersyjnej .mają wszelkie prawa papierów, posiadających bezpieczeństwo pupilarne i będą przyjmowane jako wadja przy licytacjach, kaucje akcyzowe i celne, kaucje przy zawieraniu kontraktów ze Skarbem Państwa, oraz kaucje składane do depozytów wszelkich instytucji rządowych.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie Z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024