Wypuszczenie Serji I-ej 10% pożyczki kolejowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 stycznia 1924 r.
w przedmiocie wypuszczenia Serji I-ej 10% pożyczki kolejowej.

Na podstawie art. 1 punktu 5 i art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1924 r. postanawiam co następuje:
§  1.
Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia Serji I 10% pożyczki kolejowej w wysokości 100.000.000 franków złotych, w terminie, na warunkach i po kursie, ustalonym rozporządzeniem Ministra Skarbu.

Serja I 10% pożyczki kolejowej przeznaczona jest na pokrycie kosztów odbudowy i przebudowy państwowych linji kolejowych, tudzież na zakup taboru kolejowego dla tych linji.

§  2.
Spłata Serji I 10% pożyczki kolejowej nastąpi w ciągu 10 lat od daty jej wypuszczenia według planu umorzenia, który ustalony zostanie rozporządzeniem Ministra Skarbu.

Ministrowi Skarbu przysługuje prawo obniżenia po upływie lat 5 od daty emisji Serji I 10% pożyczki kolejowej stopy procentowej tej pożyczki jednak nie niżej zwiększonej o 1% stopy dyskontowej, stosowanej przez polską instytucje emisyjna w dniu wydania rozporządzenia o obniżeniu stopy 'procentowej.

§  3.
Kapitał i odsetki od Serji I 10% pożyczki kolejowej zabezpiecza się, całym ruchomym i nieruchomym majątkiem kolejowym, w szczególności zaś dochodami kolei państwowych oraz hipoteką nieruchomości kolejowych, położonych w okręgach Dyrekcji Kolei Państwowych w Krakowie, Lwowie i Stanisławowie.
§  4.
Kupony Serji I 10% pożyczki kolejowej wolne są od podatku od kapitałów i rent.
§  5.
Spłata umorzonych obligacji będzie dokonywana w terminach, ustalonych dla opłaty procentów. Obligacje Serji I 10% pożyczki kolejowej mogą być przedstawione do spłaty w ciągu lat 10 począwszy od dnia ustalonego dla ich umorzenia, kupony zaś w ciągu - lat 5 od dnia ich płatności. Obligacje i kupony nieprzedstawione do spłaty w powyższych terminach ulegają przedawnieniu.
§  6.
Obligacje Serji I 10% pożyczki kolejowej mają wszelkie prawa papierów, posiadających bezpieczeństwo pupilarne i mogą być używane dla lokaty kapitałów osób, pozostających pod opieką i kuratelą, jakoteż kapitałów fundacyjnych, kościelnych, korporacji publicznych, kaucji cywilnych i wojskowych oraz depozytów.
§  7.
Wywóz zagranicę, jak również sprzedaż i zastaw zagranicą obligacji oraz kuponów od Serji I 10% pożyczki kolejowej jest dozwolony.
§  8.
Serja I 10% pożyczki kolejowej zalicza się do tytułów na okaziciela, wypuszczanych przez Państwo, które nie podlegają działaniu ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. № 67, poz. 406) zgodnie z punktem 2 art. 13 tejże ustawy w redakcji ustawy z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 87, poz. 637).
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Kolei Żelaznych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024