Uiszczanie opłat sądowych w znaczkach sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 maja 1924 r.
w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Najwyższej izby Kontroli w przedmiocie uiszczania opłat sądowych w znaczkach sądowych.

Na zasadzie art. 12 ustawy z dnia 3 czerwca 1921 r. o Kontroli Państwowej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłaty sądowe (przepisy tymczasowe o kosztach sądowych Dzień. Urzędowy Departamentu Sprawiedliwości 1917 r. № 1, poz. 7, wraz ze wszystkiemi późniejszemi zmianami) za wyjątkiem wskazanych w § 2 uiszcza się w gotówce lub w znaczkach sądowych. Opłaty sądowe, w sądach pokoju uiszcza się znaczkami sądowemi lub gotówką bez ograniczenia sumy. W postępowaniu przed sądami Najwyższym, apelacyjnemi i okręgowemi opłaty poniżej 50 złotych można uiszczać gotówką lub znaczkami sądowemi. Opłaty powyżej 50 złotych do 200 złotych uiszcza się w kasach tychże sądów tylko w gotówce, opłaty ponad sumę 200 zł. winny być uiszczane gotówką wyłącznie do kas skarbowych.
§  2.
Opłaty w postępowaniu hipotecznem, opłaty stosunkowe w postępowaniu upadłościowem, opłaty w sprawach karnych (art. 35 do 42, 56, 57, 60 do 69 przepisów tymczasowych o kosztach sądowych, z wyjątkiem wypadków wskazanych w art. 40 i 671), opłaty w postępowaniu rejestracyjnem, kaucje kasacyjne, grzywny, opłaty za świadectwa do bronienia spraw cudzych oraz koszta postępowania w sprawie (art. 22 do 29 przep. tym. o kosztach sąd.) - będą uiszczane wyłącznie w gotówce.
§  3.
Minister Sprawiedliwości każdoczasowo ogłosi w Monitorze kategorje znaczków sądowych puszczonych w obieg.
§  4.
Sprzedaży znaczków sądowych dokonywują sądowe kasy poborowe, sekretarze sądów oraz komornicy i pisarze hipoteczni.
§  5.
Niezużyte przez interesantów znaczki sądowe nie mogą być przyjmowane z powrotem.
§  6.
Znaczki sądowe nakleja się jedne obok drugich lub jedne pod drugiemi, o ile pozwala na to miejsce, bez odstępów na pierwszej stronie podania, pisma, względnie załącznika.

Znaczki sądowe dla uiszczenia opłaty kancelaryjnej nakleja się w aktach sprawy na oryginałach dokumentów, decyzji i t. p. pozostających w aktach, na wydawanych zaś stronom dokumentach należy zrobić wzmiankę o wysokości uiszczonej opłaty.

Jeżeli w myśl obowiązujących przepisów wolno pewnego rodzaju wnioski i prośby składać ustnie do protokółu, odpowiednio znaczki sądowe, dostarczone przez stronę, należy nakleić na odnośnym protokóle.

§  7.
Naklejone znaczki sądowe należy skasować (unieważnić) bądź przez dziurkowanie, bądź przez przekreślenie znaczków na krzyż atramentem tak, ażeby końce kresek przechodziły na papier, bądź przez odciśnięcie pieczęci sądowej w ten sposób, aby pieczęć zakrywała większą część pojedynczych znaczków i zachodziła zgóry i zboku na otaczający je papier, prócz tego we wszystkich wypadkach należy zaznaczyć na znaczkach datę ich skasowania oraz obok nich sumę skasowanych znaczków za podpisem osoby je kasującej.
§  8.
Znaczki sądowe kasują w Sądzie Najwyższym, sądach apelacyjnych i okręgowych sekretarze, w sądach pokoju - sędziowie, a w urzędach sądowych- komornicy i pisarze hipoteczni.
§  9.
O ile służy stronie prawo żądania zwrotu uiszczonej opłaty sądowej w całości lub części, winien sąd wydać odpowiednią decyzję i odpis jej przesłać prezesowi sądu w celu asygnowania podlegającej zwrotowi sumy stosownie do § 49 i nast. przepisów rachunkowo-kasowych (Monitor Polski N° 285 z r. 1921).

O wydaniu asygnacji, zarządzającej zwrot opłaty sądowej w całości lub części, należy odnotować na pokwitowaniu z przyjętej opłaty, lub obok naklejonych znaczków sądowych, którymi była uiszczona opłata, z wymienieniem kwoty ulegającej zwrotowi.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje w okręgach sądów apelacyjnych: Lubelskiego, Warszawskiego i Wileńskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tymże dniem tracą moc: 1) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 kwietnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 46, poz. 406), 2) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 84, poz. 658), 3) rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 793).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.42.448

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat sądowych w znaczkach sądowych.
Data aktu: 02/05/1924
Data ogłoszenia: 21/05/1924
Data wejścia w życie: 21/05/1924