Zmiany i uzupełnienia ujednostajnionych postanowień dodatkowych do Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi z dnia 14 października 1890 roku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 18 kwietnia 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach ujednostajnionych postanowień dodatkowych do Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi z dn. 14 października 1890 r.

Na mocy dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. o tym czosowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawą wydawania przepisów o przewozie osób, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemyślu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
W ujednostajnionych postanowieniach dodatkowych do Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi z 14 października 1890 r. (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 76, poz. 686) wprowadza się zmiany i uzupełnienia według załącznika do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

(Zmiany i uzupełnienia drukowane są kursywą).
a)
W Postanowieniu dodatkowem 2 do art. 3 Konwencji międzynarodowej po słowie: "franków" dodać", "francuskie".
b)
Zamieścić przytoczone niżej nowe postanowienie dodatkowe do art. 9 Konwencji międzynarodowej:

"3. Nadawca jest obowiązany zaopatrzyć każdą nadaną przez niego przesyłkę drobną oraz każdy załadowany przez niego wagon w nalepkę, zawierającą stację przeznaczenia".

c)
Postanowienie dodatkowe do art. 12 Konwencji międzynarodowej uzupełnić w p. 3-cim jak następuje:

"Zamiast oznaczenia pewnej sumy do uiszczania zgóry, nadawca może oświadczyć, że opłaci przewoźne zgóry, do granicy kraju wystania lub do stacji granicznej poza obrębem tegoż kraju, o ile istnieje taryfa bezpośrednia między tą stacją graniczną i stacją nadania przesyłki. W tym wypadku, wszelkie inne opłaty ponosi odbiorca".

d)
Postanowienie dodatkowe 2 do art. 12 Konwencji międzynarodowej uzupełnić następującym nowym ustępem:

"Przy przesyłkach, opłacanych zgóry pobiera się. przy ich nadaniu opłaty przewozowe do granicy kraju wysłania, lub do stacji granicznej poza obrębem tegoż kraju, o ile pomiędzy stacją ta i stacją nadania przesyłki istnieje taryfa bezpośrednia, jako też przypadające stacji nadawczej opłaty dodatkowe; wszelkie inne opłaty uiszczane są po zwrocie rachunku frankatarowego".

e)
Postanowienie dodatkowe 3 do art. 12 Konwencji międzynarodowej otrzymuje brzmienie następujące;

"3. Reklamacje o zwrot przewyżki opłat przewozowych winny, być zgłaszane zawsze piśmiennie.

Prawo do zgłaszania roszczeń o zwrot niesłusznie pobranych opłat przewozowych służy nadawcy lub odbiorcy zależnie od tego, kto uiścił kolei żądaną z powrotem przewyżkę opłaty. Reklamacje najeży zawsze zgłaszać do tej kolei, której uiszczono należność. W razie uiszczenia przez nadawcą zgóry Części przewoźnego, należy zgłaszać reklamacje zawsze do Zarządu, któremu podlega stacja przeznaczenia. Reklamacje o zwrot przewyżki opłat, zgłaszane przez osoby trzecie są rozpatrywana tylko wtedy, jeżeli dołączono do nich oświadczenie na osobnym blankiecie, że osoba uprawniona zgadza się na wypłatę przewyżki osobie, zgłaszającej reklamacją. Oświadczenie to, na którem podpis, na żądanie kolei, winien być uwierzytelniony, kolej zatrzymuje u siebie.

Reklamacje powinny być należycie uzasadnione z dołączeniem listowe przewozowych, lub przy przesyłkach, opłaconych zgóry, wtórników listów przewozowych, raz wszelkich innych dowodów uzasadniających reklamację".

f)
Zamieścić następujące nowe postanowienie dodatkowe do art. 12 Konwencji międzynarodowej:

"4. Jeżeli opłaty przewozowe i inne należności, wyrażone w obcej walucie mają być pobrane w walucie krajowej, wówczas przeliczanie odbywa się według kursu, ustalanego przez kolej żelazną i ogłaszanego w obwieszczeniach lub też innym sposobem".

g)
Nowe postanowienia dodatkowe do art. 13 Konwencji międzynarodowej:

"4. Kolej żelazna wysyłająca ma prawo zaliczenia, wyrażone w obcej walucie, wypłacać w walucie krajowej, jeżeli prawa krajowe nic sprzeciwiają się temu".

"5. Jeżeli zaliczenia, wyrażone w obcej walucie, mają być pobrana w walucie krajowej, to przeliczanie odbywa nią według kursu ustalanego przez kolej żelazną i ogłaszanego w obwieszczeniach lub też innym sposobem".

h)
Nowe postanowienie dodatkowe do art. 14 Konwencji międzynarodowej:

"3. Terminy dostawy oblicza się na podstawie kilometrów taryfowych, o ile taryfy nie zawierają innych, postanowień".

i)
Postanowienie dodatkowe 3 art. 26 Konwencji międzynarodowej otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Roszczenia o odszkodowanie, zgłaszane przez osoby trzecie, nie będą rozpatrywane, jeżeli nie załączono do nich oświadczenia na osobnym blankiecie, że osoba uprawniona zgadza się na wypłatę odszkodowania osobie, zgłaszającej roszczenie. Oświadczenia to, na którem podpis, na żądanie kolei, winien być uwierzytelniony, kolej zatrzymuje u siebie".

k)
Postanowienie dodatkowe do paragrafu 11 Postanowień wykonawczych do Konwencji międzynarodowej (Art. 61):

"Ujednostajnione postanowienie dodatkowe.

Jeżeli w Postanowieniach wykonawczych do Konwencji międzynarodowej wymienione są kwoty we frankach, to należy rozumieć je jako franki francuskie".

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.37.398

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia ujednostajnionych postanowień dodatkowych do Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi z dnia 14 października 1890 roku.
Data aktu: 18/04/1924
Data ogłoszenia: 30/04/1924
Data wejścia w życie: 30/04/1924