Przyznanie Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie praw szkół akademickich państwowych.

USTAWA.
z dnia 13 lutego 1924 r.
w przedmiocie przyznania Wyższej Szkol® Handlowej w Warszawie praw szkół akademickich państwowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści;
Art.  1.

Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, utrzymywane] przez Towarzystwo Wyższej Szkoły Handlowej, przyznaje się na czas istnienia warunków, wyszczególnionych pod punktami 1, 2, 3 i 4 art. 109 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o szkołach akademickich (Dz. U. R.. P. № 72, poz. 494), oraz pod warunkiem : przestrzegania statutu, zatwierdzonego przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, następujące prawa, przysługujące państwowym szkołom akademickim;

a)
Wyższa Szkoła Handlowa podlega władzy nadzorczej Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego bez pośrednictwa podległych Ministrowi władz szkolnych.
b)
Każdy profesor i docent Wyższej Szkoły Handlowej ma prawo w granicach programu studiów, zatwierdzonego na zasadzi statutu szkoły przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, podawać i oświetlać z katedry według swego naukowego przekonania, sposobem naukowym, wszelkie zagadnienia, wchodzące w zakres gałęzi wiedzy, którym się poświęca, oraz ma swobodą w wyborze metod wykładów i ćwiczeń.
c)
Prawo wykładania, uzyskanie w Wyższej Szkole Handlowej, zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego statutem, może być uznane za ważne w państwowych szkołach akademickich, obejmujących odpowiednie gałęzie nauki, narówni z prawem wykładania, uzyskanem w państwowych szkołach akademickich.
d)
Wyższa Szkoła Handlowa może nadawać Stopnie naukowe magistra i doktora nauk ekonomicznych na warunkach, określonych w zatwierdzonym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego statucie i regulaminie.

Stopnie te doznają ochrony prawa na-równi ze stopniami, nadawanemi przez państwowe szkoły akademickie.

e)
Uczniowie Wyższej Szkoły Handlowej noszą nazwą studentów, przyjmowani są do szkoły za pomocą imatrykulacji są pod względem prawa stowarzyszenia i zgromadzania się oraz innych praw, ustawami poręczonych, wreszcie pod względem kar dyscyplinarnych, zrównani ze studentami państwowych 'szkół akademickich.
f)
Do dyplomów Wyższej Szkoły Handlowej przywiązane są pod względem przyjęcia do' służby państwowej i wykonywania wolnych zawodów, odpowiadających zakresowi studjów Wyższej Szkoły Handlowej, te same prawa, co do dyplomów państwowych szkól akademickich.
Art.  2.

Kwalifikacja naukowe ciała nauczy-Sielskiego, zatrudnionego w Wyższej Szkole Handlowej w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy, będą poddane ocenia osobnej komisji, którą powoła w tym celu Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z pośród profesorów państwowych szkół akademickich, nadając jej równocześnie regulamin czynności.

Na wniosek tej komisji Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego poweźmie postanowienie co do. ustalenia składu profesorów Wyższej Szkoły Handlowej.

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy należy do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024