Utworzenie gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1924 r.
o utworzeniu gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim. *

Na zasadzie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 19 poz. 92) zarządza się co następuje:
§  1.
A.
Z gminy wiejskiej Bełchatówek wyłącza się: osadą Bełchatów, kolonję Bełchatów, folwark Bełchatów, osadą włościańską "Zdzieszulice", osadę "Kempfinówkę", wieś Olsztyn, wieś Lipy z łąkami, wieś Zamość wraz z osadą pokarczemną "Zamość"," część folwarku Dobrzelów, tak zwaną "Ubyszyn", część folwarku Dobrzelów, tak zwaną "Dobrzelów Freitaga", część folwarku Politanice, położoną między wsią Olsztyn, potokiem bez nazwy, płynącym ze wsi Myszaki, a nową granicą m. Bełchatowa, opisaną niżej w punkcie B p. e) i tworzy z tych miejscowości oraz obszarów samodzielną, gminę miejską "Bełchatów".
B.
Granice nowoutworzonej gminy miejskiej "Bełchatów" będą następujące:
a)
poczynając od traktu Wieluńskiego przy km. 23,075 stanowi granicę miejską linja, biegnąca na północ wzdłuż tego traktu do km, 22,586; następnie b) w kierunku wschodnim, wzdłuż rowu granicznego między t. zw. "Ubyszynem", a gruntami wsi Dobrzelów do granic stawu, należącego do kolonji Karolew, Helenów i Paulinów;
c)
dalej linja graniczna biegnie wzdłuż południowego brzegu dopiero co wspomnianego stawu, potem miedzą graniczną koi. Paulinów w kierunku południowym do rowu granicznego; następnie d) tym rowem i potokiem, płynącym z Myszak do Bełchatówka do mostu na drodze gminnej Olsztyn-Myszaki;
e)
od tego mostu w kierunku południowo-wschodnim i południowym miedzą, oddzielającą folwark Politanice - Rybczyńskiego od folwarku Politanice-Ślusarskich i Ceglarek; f) dalej w kierunku południowym miedzą granicznej wsi Olsztyn i wsi Politanice aż do rzeczki Korczówki; następnie korytem rzeczki Korczówki do połączenia się jej z rzeczką Rakówką; g) stąd w kierunku północno-zachodnim biegnie linja. graniczna miedzą i rowem, odgraniczającemi wieś Edwardów i Zamość, przez kopiec graniczny Józefa Dolaty z Zamościa, następnie h) od tego kopca granicą wsi Edwardów biegnie linja graniczna do kopca granicznego wsi: Zamoście Grocholickie, Edwardów i Lipy; i) dalej dotychczasową granicą gmin: Łękawa i Bełchatówek, aż do punktu przecięcia się z traktem Wieluńskim na km. 28,220;
k)
od tego -punktu biegnie linja graniczna traktem Wieluńskim na wschód do, kopca granicznego przy km. 27,640, stąd zaś - granicą lasu na północ do kopca granicznego wsi Lipy i Czapliniec, a następnie na wschód miedzą graniczną wsi Czapliniec i Lipy obok cmentarza rzymsko-katolickiego w Czaplińcu; przez kopiec graniczny wsi: Zamość, Lipy i Czapliniec, poczem dalej miedzą graniczną między Zamościem a Czaplińcem do drogi gminnej Zamość-Niwy; l) stąd biegnie linja graniczna w kierunku południowo-wschodnim granicą wsi Czapliniec do kopca granicznego miejscowości Czapliniec - Zamość folwark Bełchatów, poczem w kierunku północno-zachodnim rowem granicznym wsi Czapliniec i łąk wsi Lipy do rzeczki Rakówki; korytem tej rzeki na południo-wschód do połączenia się rzeczki Rakówki z potokiem, płynącym z Myszak, a dalej korytem tego potoku do rowu, odgraniczającego wieś Bełchatówek od tak zwanego "Dobrzelowa - Freitaga" i tym razem aż do traktu Wieluńskiego przy km. 23,075.
§  2.
Na utworzoną gminą miejską Bełchatów rozciąga się moc obowiązującą dekretu z dnia 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. № 13 poz. 140) i uzupełnia wykaz miast, dołączony do tego dekretu w następujący sposób: 173 Bełchatów.
§  3.
Granicę gminy miejskiej "Bełchatów" opisaną w § 1 punkt B niniejszego rozporządzenia ustali na gruncie komisja zwołana pod przewodnictwem przedstawiciela właściwej władzy administracyjnej I instancji, w skład której wejdą: przedstawiciel gminy Bełchatówek oraz przedstawiciel miasta Bełchatowa.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1925 r.
* Z dniem 7 listopada 1933 r. z gminy wiejskiej Bełchatówek w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkiem wyłącza się wieś Czapliniec i włącza się ją do miasta Bełchatów w tymże powiecie i województwie, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1933 r. o zmianie granic miasta Bełchatowa w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkiem (Dz.U.33.88.679).

Z dniem 1 lutego 1977 r. w województwie piotrkowskim włącza się do miasta Bełchatowa:

a) z gminy Bełchatów obszary sołectw Bińków i Politanice oraz część obszaru sołectwa Dobrzelów obejmującą wieś Paulinów o powierzchni 78 ha i część obszaru sołectwa Domiechowice o powierzchni 361 ha,

b) ze znoszonej gminy Grocholice obszary sołectw Grocholice i Zamoście,

zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1976 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach białostockim, krośnieńskim, legnickim, nowosądeckim, piotrkowskim, rzeszowskim, tarnowskim i włocławskim (Dz.U.77.2.12).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.116.1035

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie gminy miejskiej "Bełchatów" w powiecie piotrkowskim.
Data aktu: 22/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 01/01/1925