Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 września 1923 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

Na zasadzie § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. o podwyższeniu podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. № 96, poz. 764) zarządza się co następuje:
§  1.
Podatkowi od zużycia wymienionemu w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 96, poz. 764) podlegają wszelkie przetwory ropy naftowej tak krajowe jak i zagraniczne, wymienione w tymże § 1 uzyskane przez rafinowanie względnie oczyszczenie ropy naftowej, z wyjątkiem odpadków po procesie rafinacyjnym jak np. kwasy naftynowe, kwas siarkowy i t. d.
§  2.
Przedsiębiorstwa, przerabiające opodatkowane już półprodukty ropy naftowej jak np. ropał i t. p. na przetwory dalsze, podlegające wyższemu podatkowi od zużycia, opłacają podatek od uzyskanych przetworów końcowych w wysokości wymienionej w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów po potrąceniu jednak z niego opłaconego już podatku od półproduktów.
§  3.
Warunki opustu podatku od zużycia oleju mineralnego przeznaczonego na cele, przewidziane w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20 września 1923 r. unormowane są przepisami, zawartemi w osobnej instrukcji.
§  4.
Oleje mineralne wymienione w § 1 roz- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. przeznaczone na wywóz za granicą Rzeczypospolitej lub na obszar w. m. Gdańska zwalnia się, aż do odwołania z wyjątkiem ropału (mazutu) (§ 1 lit d. rozporządzenia Rady Ministrów) od opłaty podatku od zużycia przewidzianego w powyższym § 1 przy zachowaniu dotychczas obowiązujących przepisów o wywozie przetworów ropy naftowej za granicę Rzeczypospolitej, względnie o przekazywanie ich na obszar w. m. Gdańska.

Ropał (mazut) przeznaczony na wywóz za granicę podlega podatkowi od zużycia w pełnej wysokości.

§  5.
Dodatkowemu podatkowi od zużycia przewidzianemu w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów podlegają:
a)
oleje mineralne o gęstości do 750° Ar. (benzyna) od 100 kg. po 630.000 mk.
b)
oleje mineralne o gęstości ponad 750° do 865° Ar. (nafta) od 100 kg. po 465.000 mk.
§  6.
Nie podlegają zgłoszeniu, a tem samem i dodatkowemu opodatkowaniu:
1)
zapasy oleju mineralnego do 100 kg. włącznie,
2)
wszelkie zapasy oleju mineralnego znajdujące się w rafinerjach nafty, jakoteż
3)
zapasy tegoż oleju zwolnione od podatku od zużycia, o ile są używane na cele przewidziane w odnośnem rozporządzeniu właściwej władzy skarbowej.
§  7.
Kto zatem posiada w dniu 1 października 1923 r. zapasy oleju mineralnego, wymienione w § 3, powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z d. 20 września 1923 r. w ilości ponad 100 kg. z wyjątkiem zapasów, o których wspomniano w § 6 niniejszego rozporządzenia, obowiązany jest zgłosić je do 5 października:
a)
na obszarze b. zaboru austrjackiego w najbliższym oddzielę kontroli skarbowej.
b)
na obszarze b. zaboru rosyjskiego u inspektora kontroli skarbowe], wreszcie
c)
na obszarze b. zaboru pruskiego w kontroli skarbowej w sposób podany w § 10 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu podlega cały posiadany zapas oleju mineralnego (§ 5) a nie tylko nadwyżka ponad 100 kg.
§  9.
Przesyłki oleju mineralnego wymienionego w § 5 wysłane z rafinerii nafty przed 1 października 1923 r. i znajdujące się w dniu 1 października 1923 r. jeszcze w transporcie ma odbiorca w ciągu 5 dni po nadejściu do miejsca przeznaczenia zgłosić celem dodatkowego opodatkowania kontroli skarbowej, wymienionej w § 7.
§  10.
Zgłoszenie należy wnosić w trzech równobrzmiących egzemplarzach podając w niem:
a)
wagę (netto) oleju mineralnego, podlegającego dodatkowemu podatkowi w kilogramach,
b)
stopień gęstości (na podstawie zbadania areometrem lub też wedle faktury wystawionej przez rafinerję nafty),
c)
dokładne miejsce przechowania zgłoszonego oleju mineralnego,
d)
imię nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza tegoż oleju.
§  11.
Kontrola skarbowa przyjmuje wniesione zgłoszenie, wciąga je do założonego na ten cel zapisku, oblicza przypadający dodatkowy podatek od zgłoszonego zapasu, wypisuje na wszystkich trzech egzemplarzach bieżący numer zapisku, dzień i miesiąc zgłoszenia zapasu, kwotę przypadającego dodatkowego podatku od zużycia, wreszcie kasę skarbową, w której tenże podatek ma być wpłacony, poczem zwraca jeden egzemplarz zgłaszającemu zapas, drugi egzemplarz przesyła właściwej kasie skarbowej, a trzeci przedkłada do 8 dni po zamknięciu zapisku w drodze służbowej przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów (dyrekcji okręgu skarbowego) po uwidocznieniu na nim dokładnej daty i kwoty zapłaconego podatku, celem przedłożenia go izbie skarbowej.
§  12.
Kontrola skarbowa przyjmująca zgłoszenie ma prawo sprawdzić na miejscu, czy szczegóły podane w oznajmieniu zgodne są z prawdą.
§  13.
Przypadający od zapasów dodatkowy podatek od zużycia ma być wpłacony bezpośrednio do właściwej kasy skarbowej do 10, października 1923 r. lub też wpłacony za pośrednictwem P. K. O. na rachunek tejże kasy w tym samym terminie.

Niezapłacony w powyższym terminie dodatkowy podatek od zużycia oleju mineralnego należy ściągnąć w drodze przymusowej i to wraz z kosztami i odsetkami zwłoki przewidzianemi w ustawie z dnia 9 marca 1923 r., (Dz. U. R. P. № 31, poz. 189).

§  14.
Urzędy akcyz i monopolów skarbowych (dyrekcje okręgu skarbowego) uprawnione są do odroczenia na przeciąg 2 miesięcy zapłaty dodatkowego podatku od Zużycia od zgłoszonych zapasów oleju mineralnego w razie okoliczności wyjątkowo na uwzględnienie zasługujących, w tym wypadku jednak zapasy oleju mineralnego muszą być wzięte pod zamknięcie urzędowe, aż od chwili zapłacenia podatku. Częściowe zwalnianie zapasów z pod zamknięcia dopuszczalne jest w miarę zapłaty dodatkowej należności.
§  15.
Kasy skarbowe obowiązane są pobrać dodatkowy podatek od zapasów oleju mineralnego i zarachować go na dobro Ministerstwa Skarbu dział VI § 10 poz. 8.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1923 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.97.773

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.
Data aktu: 22/09/1923
Data ogłoszenia: 29/09/1923
Data wejścia w życie: 01/10/1923