Powiatowe komisje szkolne dla publicznych ludowych szkół rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 września 1923 r.
w przedmiocie powiatowych komisji szkolnych dla publicznych ludowych szkół rolniczych.

Na podstawie art. 12 i 13 ustawy z dn. 9 lipca 1920 r. o ludowych szkołach rolniczych (Dz. U. R. P. № 62, poz. 398) zarządza się co następuje:
§  1.
W każdym powiecie gdzie istnieją lub mają powstać publiczne ludowe szkoły rolnicze, założone przez powiatowe związki komunalne lub izby rolnicze, winna być powołana powiatowa komisja szkolna w celu zarządzania temi szkołami, na żądanie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych dla szkół już istniejących lub najpóźniej w ciągu miesiąca po mianowaniu pierwszego kierownika nowopowstałej szkoły.
§  2.
Skład komisji szkolnej określony jest w art. 12 ustawy r. dn. 9 lipca 1920 r. o ludowych szkołach rolniczych. W wypadku, gdy szkoła należy do 2 lub większej ilości związków komunalnych, delegaci winni być wybrani po wspólnem porozumieniu się zainteresowanych sejmików, przyczem przynajmniej i delegat winien być wydelegowany przez ten sejmik, na którego obszarze działania powstaje lub istnieje szkoła.

Mandat przedstawicieli izby rolniczej trwa 3 lata.

Skład powiatowej komisji szkolnej oraz wszelkie zmiany w tym składzie przewodniczący sejmiku wzciią.-inie izba rolnicza podają do wiadomości Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  3.
Pierwsze zebranie powiatowej komisji szkolnej zwołuje albo starosta tego powiatu, w obrębie którego istnieje lub ma być założona publiczna ludowa szkoła rolnicza, albo wyznaczony przez izbę rolniczą delegat,-w zależności od tego, jaka organizacje szkoły zakłada lub utrzymują. Na zebraniu tem przewodniczy starosta lub delegat izby rolniczej. Komisja przeprowadza wybór przewodniczącego komisji, z uwzględnieniem postanowień art. 12 ustęp 2 ustawy z dnia 9 lipca 1920 r., jego zastępcy i sekretarza.
§  4.
Do obowiązków powiatowej komisji szkolnej należy:

1) opieka i nadzór nad prawidłowem funkcjonowaniem publicznych ludowych szkół rolniczych w powiecie oraz nad gospodarstwem na gruntach szkolnych prowadzonem, a w szczególności:

a)
wykonywanie nadzoru nad budowlanemi, meljoracyjnemi i t. p. robotami, przeprowadzanemi dla szkoły i jej gospodarstwa;
b)
czuwanie nad należytem zaopatrzeniem szkoły we wszelkie pomoce naukowe, inwentarze żywe i martwe oraz niezbędne urządzenia higieniczne;
c)
czuwanie, czy gospodarstwo szkolne jest prowadzone racjonalnie pod względem wymagań gospodarczych;
d)
wizytowanie szkoły zbiorowo czy też przez wydelegowanych w tym celu członków;

2) a) wydawanie opinji o przedstawionym przez kierownika szkoły preliminarzu budżetowym oraz przedstawianie projektu budżetu szkolnego po uzupełnieniu go swemi uwagami sejmikowi lub izbie rolniczej w terminie przez sejmik lub izbą rolniczą określonym;

b)
opinjowanie o kandydatach do stypendjów dla niezamożnych uczniów szkół rolniczych, składania sejmikowi powiatowemu lub izbie rolniczej wniosków w przedmiocie potrzeb publicznych szkół rolniczych w powiecie oraz opinjowanie co do sposobu użycia funduszów na potrzeby szkół rolniczych przeznaczonych;

3) składanie sejmikowi lub izbie rolniczej sprawozdania ze swej działalności za ubiegły rok szkolny nie później, jak na początku następnego roku szkolnego.

§  5.
Powiatowa komisja szkolna dla przygotowania opinji w poszczególnych sprawach może powoływać podkomisje, do których ma prawo zaprosić z głosem doradczym również osoby nie należące do komisji. Sprawy, zaopinjowane przez podkomisją, rozstrzyga komisja.
§  6.
Zwyczajne posiedzenia komisji szkolnej odbywają się przynajmniej 4 razy do roku, przyczem na terenie każdej z ludowych szkół rolniczych w powiecie winno się odbyć przynajmniej 1 posiedzenie w ciągu roku. Członkowie komisji winni być zawiadomieni przez przewodniczącego pisemnie o posiedzeniu na 14 dni przed terminem zebrania wraz z podaniem porządku dziennego obrad.

Nadzwyczajne posiedzenia mogą być zwoływane:

a)
przez prezesa komisji według uznania;
b)
na żądanie przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych;
c)
na wniosek trzech członków komisji;
d)
na żądanie wydziału powiatowego sejmiku lub zarządu izby rolniczej.

Zawiadomienia na nadzwyczajne posiedzenie winny być rozesłane przynajmniej na 7 dni przed posiedzeniem i zawierać porządek obrad.

§  7.
Członek komisji, nie mogący przybyć na posiedzenie, winien o tem pisemnie zawiadomić przewodniczącego przed posiedzeniem. Członkowie komisji, którzy 3 razy opuszczą posiedzenie bez zawiadomienia lub bez podania przyczyn, uznanych przez komisję za usprawiedliwiające jego nieobecność, tracą mandat.

Przewodniczący komisji winien w tym wypadku bezzwłocznie zawiadomić wydział powiatowy, względnie zarząd izby rolniczej, z żądaniem wyznaczenia następcy.

§  8.
Do prawomocności posiedzeń komisji potrzebna jest obecność przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych i 2 członków komisji, przedstawicieli sejmiku lub izby rolniczej. Wszystkie sprawy są rozstrzygane większością głosów obecnych członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego.

Członek komisji nie może brać udziału w głosowaniu nad sprawami, które są związane z jego osobistemi interesami lub interesami jego krewnych.

§  9.
Komisja winna prowadzić dziennik wpływających i wychodzących pism, archiwum oraz księgi protokułów swoich posiedzeń.
§  10.
Wszelkie koszty, związane z pracami komisji, prócz kosztów związanych z uczestnictwem przedstawicieli władz rządowych, ponosi sejmik, względnie izba rolnicza.
§  11.
Wszelkie czynności, które powiatowa komisja szkolna wykonywać będzie w związku i w zakresie niniejszego rozporządzenia, winny być wykonywane w sposób, nie krępujący swobody działania kierownika szkoły, który jest odpowiedzialny za prowadzenie szkoły.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024