Numeracja domów na obszarze górnośląskiej części Województwa Śląskiego, Ziemi Wileńskiej z wyjątkiem powiatu brasławskiego oraz na przyłączonej do Rzeczypospolitej Polskiej części b. pasa neutralnego polsko-litewskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 września 1923 r.
w przedmiocie numeracji domów na obszarze górnośląskiej części Województwa Śląskiego, Ziemi Wileńskiej z wyjątkiem powiatu brasławskiego oraz na przyłączonej do Rzeczypospolitej Polskiej części b. pasa neutralnego polsko-litewskiego.

Na zasadzie § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1923 r. w sprawie przeprowadzenia spisu ludności w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, w Ziemi Wileńskiej z wyjątkiem powiatu brasławskiego oraz na przyłączonej do Rzeczypospolitej Polskiej części b. pasa neutralnego polsko-litewskiego (Dz. U. R. P. № 90 poz. 707) zarządza się co następuje.
§  1.
W miejscowościach, w których numeracja nieruchomości (domów) jest już zaprowadzona według pewnego systemu, naczelnik gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) zarządzi, aby przed dniem 1 października 1923 r. numeracja ta została sprawdzona, a w razie potrzeby uzupełniona, tak aby każdy bez wyjątku dom mieszkalny był zaopatrzony w numer, według zastosowanego w danej miejscowości systemu.
§  2.
W miejscowościach, w których dotychczas niema numeracji nieruchomości (domów) lub jest ona prowadzona bez żadnego systemu, naczelnik gminy przeprowadzi ją do dnia 1 października według jednego z następujących systemów:
a)
w miastach i miasteczkach, oraz ewentualnie w innych miejscowościach, w których to rada gminna uchwali - kolejnemi numerami według ulic względnie placów,
b)
we wszystkich innych miejscowościach numeracja winna być kolejna dla całej miejscowości, przytem każda miejscowość winna posiadać swoją odrębną w sobie zamkniętą numerację.

Numeracja winna być sporządzona bez żadnych luk (przerw).

Za odrębną miejscowość uważać należy każde osiedle ludzkie, to znaczy terytorjum zabudowane i zamieszkiwane, posiadające własną nazwę urzędową, lub choćby nieurzędową, byleby w życiu stosowaną, o ile to osiedle jest terytorjalnie wyodrębnione, to znaczy znajduje się w pewnej odległości od sąsiedniego osiedla.

Za odrębną miejscowość będzie uważane przeto nietylko takie osiedle jak wieś, miasto; folwark i t. d., lecz również np. leśnictwo, fabryka, cegielnia, młyn lub inne przedsiębiorstwo przemysłowe lub rolne, około którego skupiona jest pewna ilość domów, o ile przytem taka grupa zabudowań nosi swoją nazwę i jest terytorjalnie wyodrębniona.

Nie należy natomiast uważać za odrębne miejscowości takich osiedli ludzkich lub kompleksów zabudowań, wprawdzie zaludnionych i terytorjalnie wyodrębnionych, które jednak nie posiadają własnej nazwy i określenia topograficznego jak np. samotnie stojące oddalone wille, leśniczówki, domki lub budki kolejowe i szosowe i t. d.

Osiedla te winny być zaliczone do najbliższych miejscowości (wsi, stacji kolejowych i t. d.) i winny mieć kolejną numerację tych miejscowości, do których zostały zaliczone.

§  3.
Przy zaprowadzaniu numeracji nieruchomości (domów) należy przestrzegać następujących zasad:
a)
Numeracją winny być objęte wszelkie nieruchomości (posesje), zabudowane budynkami mieszkalnemi.
b)
Jeżeli w obrębie jednej nieruchomości (posesji) należącej do jednej osoby fizycznej lub prawnej, ewentualnie stanowiącej wspólną własność kilku osób, znajduje się kilka budynków mieszkalnych, i jeżeli nieruchomość ta stanowi przytem jedną gospodarczą całość t. zn. np. budynki otoczone są wspólnem ogrodzeniem i posiadają wspólne podwórze, ogród, studnie i t. p., wówczas budynki te otrzymują wspólny numer dla całej nieruchomości.
c)
Budynki gospodarskie i inne, znajdujące się przy domu mieszkalnym i wskutek tego należące do jednej nieruchomości (posesji), jak np. stajnie, obory, spichlerze i t. d. gdyby były chwilowo zamieszkiwane, nie otrzymują oddzielnych numerów lecz obejmuje je numer domu mieszkalnego.
§  4.
W miastach, miasteczkach oraz wogóle we wszystkich miejscowościach, w których numeracja została przeprowadzona odrębnie dla każdej ulicy względnie placu, mają ponadto zastosowanie następujące przepisy:
a)
Przy numeracji nieruchomości, których front wychodzi na dwie ulice, otrzymują domy narożne o dwóch bramach i domy prześciowe oddzielny numer od każdej ulicy, t. j. dwa numery, co winno być bezwarunkowo uwidocznione w wykazie nieruchomości.
b)
Sąsiednie budynki mieszkalne, wychodzące frontem na ulicę, winny otrzymać odrębne numery, niezależnie od tego, czy należą do jednego czy kilku właścicieli.
c)
Numeracja winna objąć również niezabudowane place, znajdujące się przy ulicy w jednym szeregu z nieruchomościami niezabudowanemi, w sporządzanych jednak wykazach nieruchomości (domów) należy koniecznie zaznaczyć, iż na danym placu niema zamieszkiwanych budynków.
§  5.
Numery bieżące, któremi oznaczono poszczególne nieruchomości, winny być uwidocznione na odnośnych domach za pomocą tabliczek lub napisów. Numery te winny anodować się na tej stronie domów, na której znajduje się główne wejście, i muszą być utrzymywane w stanie czytelnym.
§  6.
Po sprawdzeniu i uzupełnieniu względnie przeprowadzeniu numeracji zarząd gminy winien do dnia 15 października sporządzić i przesłać do odnośnej władzy spisowej wykaz nieruchomości (domów) według jednego z załączonych wzorów: w miejscowościach, w których numeracja została przeprowadzona dla poszczególnych ulic i placów - według wzoru A w miejscowościach zaś, w których numeracja została przeprowadzona dla całej miejscowości- według wzoru B. Zarząd gminy może rozszerzyć te formularze przez wstawienie nowych rubryk, o ile uzna to za potrzebne.
§  7.
Numeracja nieruchomości (domów) winna być przez zarząd gminy utrzymywana w stałej ewidencji i uzupełniana w dalszym ciągu. Przy wszystkich zmianach w numeracji należy przestrzegać zasad systemu numeracji, jaki ma w danej miejscowości zastosowanie (p. 1, względnie 3 i 4 niniejszego rozporządzenia).
§  8.
W tych miejscowościach, w których numeracja zaprowadzona jest według systemu, różniącego się od zasad wyłuszczonych w punktach 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, władza administracyjna I instancji może po dniu 1 lutego 1924 roku zarządzić zmianę systemu numeracji w celu uzgodnienia tejże z przepisami zawartemi w wymienionych punktach.

Przed dokonaniem spisu ludności zmiany zaprowadzonych systemów numeracji są niedopuszczalne, i w miejscowościach, których to dotyczy, mogą być jedynie wydawane zarządzenia określona w p. 4 niniejszego rozporządzenia.

§  9.
Kto przeszkadza dokonaniu numeracji podlega ukaraniu w myśl § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30/VIII 1923 (Dz. U. R. P. № 90 poz. 707).
§  10.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór A.

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI (DOMÓW)

dla miejscowości, w których numeracja nieruchomości (domów) została przeprowadzona według ulic i placów.

Powiat ........... Gmina ............ Miejscowość ............

Nazwy ulic, placów i t. p. nieruchomości (domów) Nazwisko właściciela lub właścicieli lub nazwa instytucji, zakładu, towarzystwa i t. p. będącego właścicielem nieruchomości (domu) Nazwy ulic, placów i t. p, na które wychodzą nieruchomości (domy) narożne i przechodnie i odnośne numery nieruchomości Czy na obszarze danej nieruchomości znajdują się budynki zamieszkiwane (Tak czy nie?) Uwagi
1 2 3 5 6

Wzór B.

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI (DOMÓW)

dla miejscowości, W których numeracja nieruchomości (domów) przeprowadzona została kolejno w całej miejscowości.

Powiat ........... Gmina ............ Miejscowość ............

Nieruchomości (domów) Nazwisko właściciela lub właścicieli lub nazwa instytucji, zakładu, towarzystwa i t. p., będącego właścicielem nieruchomości (domu) Nazwy ulic, placów i t. p. Uwagi
1 2 3 4
i

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.96.766

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Numeracja domów na obszarze górnośląskiej części Województwa Śląskiego, Ziemi Wileńskiej z wyjątkiem powiatu brasławskiego oraz na przyłączonej do Rzeczypospolitej Polskiej części b. pasa neutralnego polsko-litewskiego.
Data aktu: 25/09/1923
Data ogłoszenia: 29/09/1923
Data wejścia w życie: 29/09/1923