Kapitalizacja rent inwalidów wojennych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH I MINISTRA SKARBU
z dnia 11 sierpnia 1923 r.
w przedmiocie kapitalizacji rent inwalidów wojennych.

Na podstawie art. 29 i 58 ustawy z dnia 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i ich rodzin oraz o zaopatrzeniu rodzin po poległych i zmarłych, których śmierć znajduje się w związku przyczynowym że służbą wojskową (Dz. U. R. P. № 32, poz. 195) w brzmieniu ustawy z dnia 4 sierpnia 1922 r. zmieniającej niektóre postanowienia ustawy z dnia 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i ich rodzin oraz o zaopatrzeniu rodzin po poległych i zmarłych, których śmierć znajduje się w związku przyczynowym ze służbą wojskową (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 67, poz. 608) zarządza się w celu wykonania art. 28, 29, 30, 31 i 32 powołanej ustawy z dnia 18 marca 1921 r. oraz art. 9 powołanej ustawy z dnia 4 sierpnia 1922 r. - co następuje:
§  1.
Sumę., którą wypłaca się. inwalidzie w razie zupełnego skapitalizowania renty, otrzymuje się, mnożąc sześciomiesięczną rentę, inwalidy (mnożna) przez mnożnik, wynoszący dla inwalidy, który ukończył:
lat 21-18 i ¾ lat 25-17 i ¾
" 22-18 i ½ " 26-17 i ½
" 23-18 i ¼ " 27-17 i JA
" 24-18 " 28-17
lat 29-16 i ¾ lat 43-13 i ¼
" 30-16 i ½ " 44-13
" 31-16 i ¼ " 45-12 i ¾
" 32-16 " 46-12 i ½
" 33-15 i ¾ " 47-12 i ¼
" 34-15 i ½ " 48-12
" 35-15 i ¼ " 49-11 i ½
" 36-15 " 50-11
" 37-14 i ¾ " 51-10 i ½
" 38-14 i ½ " 52-10
" 39-14 i ¼ " 53- 9 i ½
" 40-14 " 54- 9
" 41-13 i ¾ " 55- 8 i ½
" 42-13 i ½

Przy ustalaniu mnożnej należy brać w rachubę pełną rentę wraz z dodatkiem drożyźnianym w wymiarze odpowiadającym procentowi stałej utraty zdolności zarobkowej, spowodowanej służbą wojskową.

Ustalanie mnożnika winno być dokonane przy uwzględnieniu wieku, jaki inwalida wojenny posiada w dniu decyzji o kapitalizacji.

§  2.
Przez częściowe skapitalizowanie renty rozumie się skapitalizowanie pełnej renty wraz z dodatkiem drożyźnianym za okres od 6-24 miesięcy;

Wysokość częściowo skapitalizowanej renty określa siej na podstawie wymiaru renty, jaka inwalidzie przysługuje dnia 1-go następującego miesiąca po decyzji zarządzającej kapitalizacją. Gdy po tym terminie inwalida podejmie należną mu rentę miesięczną, strąca się ją z renty skapitalizowanej.

§  3.
Z zupełnego skapitalizowania renty mogą korzystać tylko ci inwalidzi wojenni, którzy:
1)
są pełnoletni, a nie przekroczyli 55 roku życia,'
2)
posiadają prawo do renty na stałe,
3)
wykazują stan zdrowia rokujący trwanie życia przez czas brany w rachubę przy kapitalizacji,
4)
dają gwarancję celowego użycia skapitalizowanej renty.

Inwalidzi, którym prawo do renty zostało przyznane tylko czasowo, a pragnący korzystać z. zupełnej kapitalizacji renty, winni być ponownie zbadani przez właściwą komisję wojskowo-lekarską, która określi ten stopień utraty zdolności zarobkowej, jaki może być uważany za stały ł być podstawą kapitalizacji.

§  4.
Z częściowego skapitalizowania renty mogą korzystać:
1)
inwalidzi wojenni, którzy wprawdzie nie posiadają warunków wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, uprawniających do skapitalizowania renty, lecz dają gwarancję; celowego użycia kwoty w wysokości od 6-miesięcznego do 24-miesięcznego ich zaopatrzenia.
2)
inwalidzi wojenni, którzy posiadają warunki do korzystania z zupełnego skapitalizowania renty, lecz chcą lub mogą zabezpieczyć względnie polepszyć swą egzystencję dzięki użyciu jedynie kwoty nieprzewyższającej ich dwuletniego zaopatrzenia.

Częściowe skapitalizowanie renty może być przyznane na wniosek postawiony przez urząd wojewódzki przy rozpatrywaniu podania o zupełne skapitalizowanie lub na skutek osobnego podania.

§  5.
Renta nie może być ani całkowicie, ani częściowo skapitalizowana, gdy istnieją warunki, wpływające na zupełne lub częściowe zawieszenie renty (art. 26 ustawy z dnia 18 marca 1921 r.), albo też na zmniejszenie renty (art. 33, 47,48 cytowanej ustawy).
§  6.
Podanie o skapitalizowanie renty wnosi się do urzędu wojewódzkiego przez władzę administracyjną I instancji, w Warszawie do Komisarjatu Rządu.
§  7.
Podanie powinno zawierać: a) określenie celu i środków do niego wiodących (warsztat, sklep, studja), oraz uzasadnienie potrzeby skapitalizowania renty, b) uwierzytelnione dane o stosunkach rodzinnych i majątkowych inwalidy wojennego oraz o stosunkach majątkowych' i charakterze instytucji względnie przedsiębiorstwa, z którego pomocą cel ma być osiągnięty, c) plan i kosztorys względnie opis: gospodarstwa, warsztatu, sklepu, studjów, d) odpisy dokumentów inwalidzkich, będących w posiadaniu osoby wnoszącej podanie, e) deklaracje inwalidy wojennego o poddaniu się kontroli Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej względnie podległych mu urzędów nad obrotem własnością, która będzie nabyta dzięki skapitalizowaniu renty oraz o ograniczeniu prawa rozporządzania nabytym warsztatem pracy przez czas ustalony przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej, nie krótszy jednak - w razie zupełnego skapitalizowania - niż 8 lat, licząc od dnia skapitalizowania renty.

O ile załączniki, wymienione pod b) niniejszego paragrafu okazały się nie wystarczające, władza administracyjna I instancji powinna zażądać od właściwej powiatowej komendy uzupełnień, względnie od właściwej izby skarbowej - wyciągu z orzeczeniem w sprawie wymiaru i wypłaty renty inwalidów wojennych.

§  8.
Urząd wojewódzki: 1) stwierdza, czy petent posiada warunki wymienione w §§ 3 względnie 4 niniejszego rozporządzenia i czy nie zachodzą warunki wpływające na zmniejszenie renty w mysi artykułów 33, 47 i 48 ustawy z dnia 18 marca 1921 r., 2) powoduje zbadanie długowieczności i stanu zdrowia petenta przez komisję lekarską dla spraw kapitalizacji rent inwalidów wojennych, 3) przeprowadza na zasadzie instrukcji, wydanej przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej, dochodzenie w przedmiocie pożyteczności zamierzonego użycia kwoty, która ma być otrzymana dzięki skapitalizowaniu renty, poczem przesyła Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej do rozstrzygnięcia podanie wraz z opinją i wnioskiem.
§  9.
Komisja lekarska dla spraw kapitalizacji rent Inwalidów wojennych powinna składać się z lekarza, wyznaczonego przez urząd wojewódzki, lekarza wyznaczonego przez dowództwo okręgu korpusu oraz delegata właściwej władzy skarbowej.

Komisja ta określa przypuszczalną długowieczności inwalidy wojennego i stwierdza, czy skapitalizowaniu renty nie stoi na przeszkodzie stan zdrowia inwalidy.

§  10.
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu decyduje, czy renta inwalidy wojennego może ulec skapitalizowaniu, określa termin i sposób wypłaty skapitalizowanej kwoty oraz jej ewentualnego zabezpieczenia, zarazem zastrzega sobie kontrolę nad nabytą własnością.
§  11.
Ministerstwo Skarbu bada, czy nie zachodzi zawieszenie względnie wygaśnięcie renty zgodnie z art. 25 i 26 powołanej ustawy z dnia 18 marca 1921 r. i art. 5 powołanej ustawy z dnia 4 sierpnia 1922 r., dokonuje w wypadku zupełnego skapitalizowania obliczeń według tabeli lat i mnożników, ustalanej w § 2 niniejszego rozporządzenia, uskutecznia wstrzymanie wypłaty renty w myśl art. 32 powołanej ustawy z dnia 18 marca 1921 r. z ostatnim dniem miesiąca poprzedzającego termin wypłaty- skapitalizowanej renty, równocześnie powiadamiając o tem Ministerstwo Spraw Wojskowych i Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
§  12.
Urząd Wojewódzki, po wypłaceniu skapitalizowanej renty, wykonuje nadzór nad użytkowaniem kwoty otrzymanej przy skapitalizowaniu renty w mysi instrukcji Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024