Utworzenie Komisji Międzyministerjalnej do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych b. zaboru rosyjskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1923 r.
o utworzeniu Komisji Międzyministerjalnej do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych b. zaboru rosyjskiego.

Na mocy art. 15, 18 i 29 dekretu z dn. 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji władz naczelnych (Dz. P. K. P. № 1, poz. 1) i w wykonaniu art. 16 p. 2 dekretu tymczasowego o urządzeniu i działalności inspekcji pracy z dn. 3 stycznia 1919 r. (Dz. P. P. P. № 5, poz. 90) zarządza się co następuje:
§  1.
Przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej tworzy się Komisję Międzyministerjalną do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych. Kompetencje tej Komisji określa p. 2 art. 16 Tymczasowego Dekretu o urządzeniu i działalności Inspekcji Pracy z dn. 3 stycznia 1919 r.
§  2.
Komisja Międzyministerjalną do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych składa się z Ministra Pracy i Opieki Społecznej, jako przewodniczącego, względnie jego zastępcy, po dwóch przedstawicieli Ministerstw: Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu i Handlu i Zdrowia Publicznego, oraz po jednym przedstawicielu Ministerstw: Spraw Wojskowych i Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Przedstawiciele Ministerstw są mianowani przez właściwych Ministrów. Oprócz przedstawicieli, Ministerstwa mianują stałych ich zastępców.
§  4.
Komisja Międzyministerjalna do spraw ochrony pracy, w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych może w miarę potrzeby polecić opracowanie wniosków w poszczególnych sprawach specjalnym podkomisjom z udziałem rzeczoznawców.
§  5.
Posiedzenia Komisji Międzyministerjalnej do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych odbywają się w miarą potrzeby nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
§  6.
Posiedzenia Komisji Międzyministerjalnej są ważne w razie obecności 1/2 jej członków. Decyzje Komisji zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga przewodniczący.
§  7.
Uchwały Komisji Międzyministerjalnej do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych nabierają mocy prawnej po zatwierdzeniu przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, oraz Ministra Przemysłu i Handlu.

W sprawach zaś dotyczących higjeny ogólnej i higjeny zawodowej, oraz w sprawach odnoszących się, do statystyki wypadków przy pracy, lecznictwa ich, określenia stopnia uszkodzeń, uchwały Komisji Międzyministerjalnej nabierają mocy prawnej po zatwierdzeniu przez Ministra Zdrowia Publicznego, Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia poleca się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.81.633

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Komisji Międzyministerjalnej do spraw ochrony pracy w przedsiębiorstwach fabrycznych i górniczo-hutniczych b. zaboru rosyjskiego.
Data aktu: 30/07/1923
Data ogłoszenia: 14/08/1923
Data wejścia w życie: 14/08/1923