Opłata czynszu za mieszkania otrzymywane w naturze przez urzędników i niższych funkcjonarjuszów Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 192? r.
w sprawie opłaty czynszu za mieszkania otrzymywane w naturze przez urzędników i niższych funkcjonarjuszów Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na zasadzie art. 6 i 24 ustawy z dn. 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65 poz. 429) zarządza się co następuje:
§  1.
Każdy urzędnik lub niższy funkcjonarjusz podległego Ministerstwu Spraw Zagranicznych urzędu zagranicznego, otrzymujący mieszkanie w lokalu przeznaczonym na biura i potrzeby urzędu, a najmowanym na koszt Państwa lub stanowiącym własność Państwa, winien opłacać odpowiedni czynsz za lokal, z którego korzysta.
§  2.
Wysokość opłaty za część lokalu oddaną na mieszkanie winna być ustalona w taki sposób, że przedewszystkiem oblicza się w metrach kwadratowych przestrzeń całego lokalu (za wyjątkiem przedpokoi, korytarzy, łazienek, schowanek, miejsc ustępowych) i cenę wynajmu jednego metra kwadratowego następnie sumę metrów kwadratowych przestrzeni, zajętej na lokale urzędowe, mnoży się. przez cenę jednego metra kwadratowego, dodaje się 20% tej kwoty i otrzymaną sumą odejmuje się od sumy, stanowiącej cenę najmu całego lokalu. Pozostała różnica określa wysokość czynszu, który winni opłacać urzędnicy i niżsi funkcjonariusze za zajmowane mieszkanie.
§  3.
Wysokość czynszu za mieszkanie wyznaczone w lokalu, stanowiącym własność Państwa, winna być obliczona zgodnie z § 2 na podstawie przeciętnych cen najmu lokalów na miejscu.
§  4.
Za lokal urzędowy uważa się:
a)
lokale zajęte przez biuro urzędu,
b)
gabinet kierownika urzędu i
c)
dwa pokoje 6 charakterze reprezentacyjnym
d)
pokój stołowy.

Minister Spraw Zagranicznych może w razie potrzeby zezwolić na zaliczenie większej ilości pokoi do lokalu urzędowego.

§  5.
Ustalenie opłat przypadających od urzędników i funkcjonarjuszów za korzystanie z lokalów, wynajmowanych na koszt Państwa lub stanowiących własność Państwa, winno być dokonywane protokularnie przez 2 urzędników danego urzędu.
§  6.
Czynsz za lokale winni urzędnicy wpłacać zgóry do kasy urzędu w terminach miesięcznych.
§  7.
Udział w opłacaniu kosztów opału i oświetlenia części lokalu, oddanej do prywatnego użytku urzędnika, oblicza się na podstawie stosunku zajmowanej przezeń przestrzeni do całości lokalu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024