Dodatki do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.

ROZPORZĄDZENIE IV
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYŚLU I HANDLU PRAŻ MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 24 lipca 1923 r.
w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.

Na mocy art. 120 i 126 ustawy z dn. 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58 poz. 412) zarządza się co następuje:
§  1.
Corocznie winny składać swoje 'należycie uzasadnione preliminarze budżetowe na rok następny:
a)
Izby handlowe i przemysłowe (przemysłowo-handlowe) tudzież Izby rzemieślnicze - Ministrowi Przemysłu i Handlu, zgodnie z postanowieniami ustaw i rozporządzeń w przedmiocie Izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych) i rzemieślniczych w ten sposób, aby mogły być wykonane przez Ministra Przemysłu i Handlu we właściwym czasie przepisy § 4 i 6 niniejszego rozporządzenia.
b)
Szkoły zawodowe i inne instytucje wychowawcze, oznaczone w części pierwszej art. 120 ustawy, najpóźniej do dnia 1 września, Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  2.
Dyrektorowie Izb skarbowych mają corocznie, najpóźniej do dnia 1 września, podawać do wiadomości Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego sumy wpływów, osiągniętych za świadectwa przemysłowe i karty rejestracyjne, nabyte na ostatni rok podatkowy; nadto dyrektorowie tych Izb skarbowych, w których okręgach znajdują się Izby handlowe i przemysłowe, tudzież Izby rzemieślnicze, winni w oznaczonym wyżej terminie podawać do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu sumy tychże wpływów z uwzględnieniem podziału na okręgi Izb handlowych i przemysłowych, tudzież izb rzemieślniczych.
§  3.
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustala ostatecznie prawo poszczególnych szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych, oznaczonych w art. 120 ustawy, do korzystania z dodatków do świadectw i kart, przyczem, o ile chodzi o bursy terminatorskie, patronaty dla młodzieży rękodzielniczej i przemysłowej, czyni to w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Szkoły zawodowe I instytucje wychowawcze mają prawo korzystania z tej kwoty dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, która wpływać będzie w okręgu tej izby skarbowej, na której terenie te szkoły i instytucje istnieć będą.

Wyjątek stanowią szkoły zawodowe, które Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uzna za szkoły o znaczeniu ogólno-państwowem, a które wskutek tego mają prawo korzystania z dodatków na obszarze całej Rzeczypospolitej.

§  4.
Ha podstawie zapotrzebowań, opartych na zatwierdzonych przez właściwe władze preliminarzach budżetowych i danych, otrzymanych od dyrektorów Izb skarbowych (§ 2) właściwy Minister ustala w granicach, określonych w ustępie a) względnie b) części I-ej art. 120 ustawy, stopę procentową dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na następny rok podatkowy dla okręgu każdej Izby skarbowej, względnie dla każdego okręgu Izby handlowej i przemysłowej (przemysłowo-handlowej) i rzemieślniczej - oddzielnie.
§  5.
Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, pobierane od przedsiębiorstw, znajdujących się w miastach b. zaboru rosyjskiego, w których istnieją szkoły handlowe, utrzymywane przez Zgromadzenie Kupców, nie mogą być wymierzane w stopie niższej aniżeli 20% ceny świadectw i kart, a kwota stanowiąca te 20% dodatku winna być przedewszystkiem przeznaczona na rzecz powyżej oznaczonych szkół handlowych.

O ileby się zgłosiły także i inne instytucje, uprawnione do korzystania z dodatków, to na ich rzecz może być pobrana od przedsiębiorstw, znajdujących się w miastach, o których mowa w części pierwszej niniejszego paragrafu tylko reszta dodatku do wysokości 5% ceny świadectw i kart jakoteż dodatki do wysokości nieprzekraczającej 25% ceny świadectw i kart, nabytych przez przedsiębiorstwa, znajdujące się w okręgu Izby skarbowej lecz poza obszarem wspomnianych miast.

§  6.
Najpóźniej do dnia 1 października Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zawiadamiają Ministra Skarbu o wysokości stopy procentowej dodatków do świadectw i kart celem wydania odpowiednich zarządzeń kasom skarbowym.
§  7.
Wpływy z tytułu dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, ześrodkowują się w kasie skarbowej, jako fundusze specjalne, a mianowicie:
a)
"fundusz specjalny Izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych) tudzież izb rzemieślniczych" - do dyspozycji Ministra Przemysłu i Handlu.
b)
"fundusz specjalny na rzecz szkół zawodowych" - do dyspozycji Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Kasa skarbowa w siedzibie Izby skarbowej zarachowuje powyższe dodatki wprost na wspomniane fundusze specjalne, kasy zaś, znajdujące się poza siedzibą izby skarbowej, zapisują pobrane kwoty w trybie § 52 instrukcji dla kas skarbowych na rachunek kasy w siedzibie Izby skarbowej, wyszczególniając w zawiadomieniach (wzór № 9) rodzaj funduszu według podanego wyżej określenia.

§  8.
Funduszami, o których mowa w poprzednim paragrafie, dysponuje Minister Przemysłu i Handlu względnie - Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego - bezpośrednio lub przez podwładne organa, zawiadamiając w tym ostatnim wypadku właściwą Izbę skarbową o tem, jakiej władzy przekazano prawo dysponowania funduszami.
§  9.
Do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego względnie Ministra Przemysłu i Handlu należy kontrola nad wydatkowaniem funduszów, przekazanych szkołom i innym instytucjom.

Pozostałości funduszów specjalnych z roku poprzedniego winny być uwzględniane przy określaniu stopy procentowej dodatków na rok następny w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, pobieranych, poczynając od roku podatkowego 1924.

Dodatki, pobrane, przy dopłatach do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rok 1923, w okręgach poszczególnych Izb skarbowych, podlegają wydaniu szkołom, o których mowa w § 5, w tej części, jaka na nie przypada, a w pozostałej części mają być rozdzielone pomiędzy istniejące obecnie na terenie każdej Izby skarbowej szkoły i instytucje wychowawcze stosownie do ich potrzeb, według uznania Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.78.617

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz Izb handlowych i przemysłowych, tudzież Izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych.
Data aktu: 24/07/1923
Data ogłoszenia: 10/08/1923
Data wejścia w życie: 10/08/1923