Sprzedaż wyrobów tytoniowych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 maja 1923 r.
w sprawie sprzedaży wyrobów tytoniowych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 13 i 62 ustawy z dn. 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1.
Aż do dalszego odwołania zezwala się koncesjonowanym sprzedawcom wyrobów tytoniowych na sprzedaż na sztuki papierosów produkcji rządowych fabryk. W sprzedaży otwarte być może jedynie jedno opakowanie każdego gatunku powyższych papierosów.

Wobec ninejszego postanowienia ulega odpowiedniej częściowej zmianie brzmienie § 15 ustęp przedostatni, § 21 ustęp 4 i § 27 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r., normującego prowizorycznie przepisy o sprzedaży wyrobów tytoniowych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 42 poz. 283).

§  2.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych na obszarach województw: warszawskiego, białostockiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego, krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego obowiązani są utrzymywać stale na składzie wyroby tytoniowe produkcji rządowych fabryk wszystkich tych gatunków, które posiada odnośny rządowy magazyn sprzedaży wyrobów tytoniowych, względnie hurtownia rejonowa.

Przeciw sprzedawcom wyrobów tytoniowych, nie stosującym się z własnej winy do postanowień niniejszego paragrafu, stosować należy kary przewidziane w art. 33 ustąp ostatni ustawy o monopolu tytoniowym, z dnia I/VI 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47 poz. 409) a mianowicie w razie skonstatowania przekroczenia po raz pierwszy lub drugi grzywnę do 10.000 mk., w razie zaś powtórzenia się przekroczenia po raz trzeci zarządzać będą kompetentne władze skarbowe niezależnie od grzywny utratę koncesji.

§  3.
Oprócz przewidzianych dla przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów tytoniowych w §§ 18, 21 i 24 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 42 poz. 285) godeł państwowych z napisami, określającemi rodzaj przedsiębiorstwa obowiązani są sprzedawcy zamieszczać nad wejściem do lokalu wywieszki lub napisy ze swojem imieniem i nazwiskiem. Zamieszczanie wszelkich innych napisów lub nazw firmy jest wzbronione.
§  4.
Wydział Skarbowy Województwa Śląskiego przedłoży Generalnej Dyrekcji Monopolu Tytoniowego w terminie do końca lipca 1923 r. w 2-ch egzemplarzach tabeleryczne sprawozdanie co do obszaru górnośląskiej części województwa Śląskiego, analogicznie jak to zarządzono w § 25 (ustępy 1 -4) rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 42 poz. 285) dla Izb Skarbowych na obszarze Ziemi Wileńskiej i województw: nowogrodzkiego, poleskiego i wołyńskiego.

W razie zorganizowania przez Generalną Dyrekcję Monopolu Tytoniowego w Górnośląskiej części Województwa Śląskiego rejonowych hurtowni tytoniowych obowiązywać tam będą te same przepisy, które obowiązują w Cieszyńskiej części Województwa Śląskiego (§§ 28 i 29 rozporządzenia z dn. 20 marca 1923 r. Dz. U. R. P. Nr. 42 poz. 285).

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024