Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1923 r.
w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia, względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) oraz ustawy z dnia 16 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 183) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanowiony w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 36, poz. 238) podatek od zapałek w wysokości 80 mk. podwyższa się na 120 mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek. Wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające do 30 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową.
§  2.
Opaski podatkowe (banderole) wykupione przed dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia po dotychczasowej cenie będą mogły być użyła po tym dniu do naklejania na pudełka z zapałkami po uprzedniem dopłaceniu różnicy pomiędzy dotychczasową, a podwyższoną stopą podatkową w kwocie 40 mk.
§  3.
Zapasy zapałek opodatkowanych według dotychczasowej stopy znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej w składach, lokalach handlowych lub transporcie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przekraczające ilość 500 (pięćset) pudełek normalnych (o zawartości nie więcej, jak sześćdziesiąt zapałek), podlegają zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu po mk. 40 od pudełka.
§  4.
Osoby winne zaniechania lub zaniedbania przepisanego w § 3 niniejszego rozporządzenia zgłoszenia zapałek do dodatkowego opodatkowania ulegną karze przewidzianej za defraudację podatkową stosownie da przepisów skarbowo-karnych obowiązujących w poszczególnych dzielnicach.
§  5.
Wszelkie kary pieniężne ustanowione za defraudację podatkową w austrjackiemi ces. rozporządzeniu, z dnia 29 sierpnia 1916 (Dz. Ust. № 278) o opodatkowaniu zapałek, w dziale piątym części piątej ros. ustawy akcyzowej (tom V Zbioru praw rosyjskich według wydania z r. 1901 i dalszego ciągu z r. 1912), w niemieckiej ustawie o opodatkowaniu zapałek z dn. 15 lipca 1909 (Dz. U. Rz. Niem. str. 814), zmienionej ustawą z dn. 6 czerwca 1911 r. (Dz. U. Rz. Niem. str. 241) wzgl. z dnia 10 września 1919 r. (Dz. U. Rr. Niem. str. 1629) wymierzać należy w wysokości 50-100-krotnej ilości umniejszonej lub na umniejszenie narażonej akcyzy - a grzywny porządkowa podnosi się tysiąckrotnie.

Pudełka z zapaskami niezaopatrzone przepisaemi opaskami podatkowemi lub bez opasek podatkowych ulegają nadto konfiskacie.

§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024