Taryfy pocztowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 5 czerwca 1923 r.
w przedmiocie taryf pocztowych.

Na mocy artykułu 10 ustawy dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się nową stawkę taryfową dla druków do wagi 25 gr. Opłata wynosi 50 mk.
§  2.
Ustanawia się nową stawką taryfową dla próbek towarów do wagi 100 gr. Opłata wynosi 200 mk.
§  3.
Znosi się ważność postanowień punktu 8 wewnętrznej taryfy pocztowej ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dn. 12 marca 1923 w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraf, i telefon. (Dz. U. R. P. № 33, poz. 220) i wprowadza nowe opłaty, oparte na przeciętnej wadze egzemplarzy poszczególnych wydawnictw i procentowym stosunku do opłat za druki zwykłe odpowiedniej wagi.

Opłata od każdego egzemplarza czasopisma wynosi:

za czasopismo do wagi 25 gr. 35% opłaty za druki do wagi 25 gr.

za czasopismo do wagi 50 gr. 35% opłaty za druki do wagi 50 gr.

za czasopismo do wagi 100 gr. 25% opłaty za druki do wagi 100 gr.

za czasopismo do wagi 250 gr. 25% opłaty za druki -do wagi 250 gr.

za czasopismo do wagi 500 gr. 25% opłaty za druki do wagi 500 gr.

za czasopismo do wagi 1.000 gr. 25% opłaty za druki do wagi 1.000 gr.

Za czasopisma wychodzące dwa razy dziennie, lecz rozsyłane raz dziennie oblicza się należytość według łącznej wagi obydwu numerów.

Opłaty pocztowe za czasopisma mają być pobierane jak dotychczas zgóry miesięcznie, względnie kwartalnie.

§  4.
Określoną w wewnętrznej taryfie pocztowej kwotą podanej wartości, ponad która pobiera się przy paczkach wartościowych należytość manipulacyjną (punkt 11 b. tejże taryfy) podwyższa się z 50.000 mk. na 100.000 mk.
§  5.
Zniża się szczególna należytość za przekazanie czasopism w razie zmiany mieszkania abonenta w obrębie tej samej miejscowości, o ile nowa dzielnica należy do okręgu doręczeń innego, urzędu pocztowego oraz za przekazanie czasopism w razie zmiany pobytu adresata do miejscowości należących do zamiejscowego okręgu doręczeń tego urzędu lub do okręgu innego urzędu (punkt 12 specjalnych należytości pocztowych w b. dzielnicy pruskiej, ogłoszonych w wewnętrznej taryfie pocztowej) z 250 mk. na 150 mk.
§  6.
Zniża się należytość manipulacyjną przy zamawianiu czasopism za pośrednictwem urzędów pocztowych (punkt 13 a) i h) specjalnych należytości pocztowych w b. dzielnicy pruskiej ogłoszonych w wewnętrznej taryfie pocztowej) z 300 mk. względnie 10 mk. na 150 mk. wzgl. 5 mk.
§  7.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1923 r. i obowiązuje w całej Rzeczypospolitej 7. wyjątkiem §§ 5 i 6, które obowiązują tylko w województwie poznańskiem i pomorskiem i w górnośląskiej części województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024