Uzupełnienie i zmiany taryfy osobowej i bagażowej, obowiązującej na polskich kolejach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 19 maja 1923 r.
o uzupełnieniu i zmianach taryfy osobowej i bagażowej, obowiązującej na polskich kolejach państwowych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie podróżnych, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemyślu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
Do obowiązującej od dnia 1 kwietnia 1923 r. "Taryfy na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych normalnotorowemi i szerokotorowemi polskiemi kolejami państwowemi oraz normalnotorowemi kolejami prywatnemi, zarządzanemi przez Państwo" (Dz. U. R. P. № 31, poz. 193) wprowadza się następujące zmiany i uzupełniania:

Wstęp.

1.
W dziale II-A po słowie "Gdańskiego" skreśla się słowa: "z wyjątkiem linji Puck-Hel, na której stosuje się. podwyższone o 100% opłaty z części II tejże taryfy".
2.
W dziale II-C-b punkt 4 "Piła-Jaworzno" uzupełnia się słowami "Trzebinia-Skawce i Trzebinia-Siersza Wodna", punkt zaś 6 zostaje skreślony.
3.
W dziale III, w ustąpię pierwszym, skreśla się stówa: "z wyjątkiem linji Puck-Hel, za którą opłaty oblicza się osobno w wysokości podwójnej.

Część II.

4.
W rozdziale I, dział D-I "Przejazdy do szkół" punkt 1 uzupełnia się ustępem: "W razie przejazdu ulgowego z powodu wakacji wychowańców zakładów naukowych dla ociemniałych i głuchoniemych z ulgi pod lit a) korzystać może również osoba ich dozorująca, wymieniona w zaświadczeniu szkolnem (punkt 10)
5.
Rozdział I uzupełnia się, po dziale D (VII), nowym działem E treści następującej:

"E. Ulgi taryfowe przy przejazdach zwartemi pociągami w wagonach towarowych".

"1. Przy przejazdach większych grup podróżnych, conajmniej z 600 osób, pociągami zwartemi, złożonemi z wagonów towarowych, pobiera się opłatę według taryfy osobowej klasy IV, stosowanej przy przejazdach pojedynczych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego, według rzeczywistej ilości jadących, nie mniej jednak, niż za 600 osób.

"2. Z zamówieniem takiego pociągu powinien Komitet, Towarzystwo, Związek i t. p" urządzające dany przejazd zbiorowy, przynajmniej na 7 dni przedtem zwrócić się do Dyrekcji kolejowej w - której obrębie leży stacja wyjazdu.

"3. Dyrekcji kolejowe] przysługuje prawo odmówić uruchomienia pociągu ze względu na warunki ruchowo techniczne: w razie zgody może ona zażądać złożenia kaucji do wysokości opłaty najniższej, przypadającej "za dany pociąg; kaucja ta przechodzi na rzecz kolei, o ile pociąg zostanie odwołany przez zamawiającego".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1923 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024