Przyznanie kredytu na pomoc dla osadników.

USTAWA
z dnia 19 kwietnia 1923 r.
o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Rząd do udzielania państwowej pomocy kredytowej na zagospodarowania i pobudowanie się osadnikom cywilnym i wojskowym, osobiście gospodarującym na swych osadach, nabytych lub nadanych w czasie od powstania Państwa Polskiego do końca r. 1922, z uwzględnieniem również tych osadników, którzy będą osadzeni w r. 1923 na gruntach, już zajętych pod osadnictwo do dnia 31 grudnia 1922 r.

Art.  2.

Dla uzyskania Funduszów, potrzebnych na udzielenie powyższej pomocy kredytowej, będą wyemitowane listy zastawne Państwowego Banku Rolnego, opiewające na złote polskie, w wartości, określonej ustawą z dnia 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83 poz. 740).

Do czasu urzeczywistnienia wspomnianej emisji upoważnia się Ministra Skarbu do udzielenia tytułem zaliczki na zaspokojenie najniezbędniejszych potrzeb kredytowych osadników w dziedzinie zagospodarowania i pobudowania się kwoty 50 miljardów marek polskich z funduszów budżetowych Rzeczypospolitej Polskiej. Kwota ta, przerachowana na złote polskie w wartości, określonej powołaną ustawą, w chwili jej wypłacenia zostanie zwrócona Skarbowi Państwa ze środków pieniężnych, uzyskanych z emisji listów zastawnych Banku Rolnego.

Art.  3.

Kredyt powyższy przeznacza się:

a)
na zagospodarowanie gruntów, kupno inwentarza żywego i martwego oraz nasion;'
b)
na pobudowanie budynków gospodarczych i mieszkalnych;
c)
na pomoc w dziedzinie zaspokojenia potrzeb szkolnych i religijnych osadników;
d)
na zasilanie spółdzielni rolniczych osadników kredytem na cele, związane z gospodarstwem rolnem.
Art.  4.

Pożyczki, udzielane z funduszu 50 miliardowego, będą krótkoterminowe, zabezpieczone skryptem dłużnym i po upływie najwyżej jednego roku od chwili udzielenia pożyczki winny być bądź spłacone w gotówce, bądź skonwertowane na pożyczki na dłuższy termin, wydane na podstawie listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

Stopa oprocentowania pożyczek, wydanych na podstawie listów zastawnych, zostania ustalona przez Ministra Skarbu na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego w zależności od wysokości oprocentowania listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego, zaś stopa oprocentowania pożyczek z funduszu 50 miljardowego wynosić będzie 4 od sta w stosunku rocznym.

Art.  5.

Pożyczki będą udzielane w walucie markowej, odnośny skrypt zaś będzie opiewał na złote polskie; w ten sarn sposób pobierane będą procenty.

Art.  6.

Administrację funduszem, przewidzianym w art. 2 niniejszej ustawy, Prezes Głównego Urzędu Ziemskiego powierzy, jako władza dysponująca, Państwowemu Bankowi Rolnemu na zasadach, zawartych w art. 6-13 włącznie Statutu Banku (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 59 poz. 369).

Art.  7.

Na pokrycie wydatków, związanych z wykonywaniem czynności, powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu (art. 5), Bank pobiera na swoje dobro dodatek administracyjny, uiszczany przez dłużników przy udzielaniu pożyczki.

Art.  8.

Podania, skrypty dłużne, zaświadczenia, pokwitowania z odbioru i ze zwrotu sum pożyczkowych oraz inne akty i dokumenty, związane z udzieleniem osadnikom cywilnym i wojskowym państwowej pomocy kredytowej, tudzież podania o ulgi przy spłacaniu tych pożyczek wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.

Art.  9.

Ściąganie należytości z tytułu udzielonych pożyczek odbywać się będzie trybem egzekucji administracyjne] bezspornych należytości skarbowych.

Art.  10.

Wykonanie ustawy niniejszej poleca się Prezesowi Głównego Urzędu Ziemskiego, a co do zasad udzielania pożyczek oraz ustanowienia warunków, zmierzających do hipotecznego lub innego zabezpieczenia udzielanych kredytów, w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.54.375

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przyznanie kredytu na pomoc dla osadników.
Data aktu: 19/04/1923
Data ogłoszenia: 26/05/1923
Data wejścia w życie: 26/05/1923