Zasady dotyczące starszeństwa przy awansach, sposób przeprowadzania wyboru, oraz kwalifikowanie oficerów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 12 maja 1923 r.
o zasadach, dotyczących starszeństwa przy awansach, sposobu przeprowadzania wyboru, oraz kwalifikowania oficerów.

Na zasadzie art. 30 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich z dn. 23 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Minister Spraw Wojskowych ustala w każdym stopniu i korpusie osobowym listę oficerów, mających awansować według starszeństwa.
§  2.
Podstawą do awansu według starszeństwa jest- kolejność umieszczenia na ustalonej w myśl ustawy z dnia 2 sierpnia 1919 r. o ustaleniu starszeństwa i nadaniu stopni oficerskich w wojsku polskiem (Dz. P. P. P. № 65 poz. 399) liście starszeństwa oficerów zawodowych, która to lista ma być w dalszym ciągu prowadzona wedle zasad, wymienionych w niniejszem rozporządzeniu.
§  2a. 1
Przed każdym terminem awansowym, Minister Spraw Wojskowych ogłasza w rozporządzeniu nakazującem przeprowadzenie awansów:
1)
Ilość wakansów w każdym korpusie osobowym i w każdym stopniu na które zostaną awansowani oficerowie, oraz granice których wybór będzie musiał być przeprowadzony.
2)
Data, do której kandydatom do awansu należy obliczać czas ich służby w poprzednim stopniu.
3)
Datę, awansowania, jednakową dla wszystkich stopni i korpusów osobowych.
§  3.
Po awansowaniu na wyższy stopień otrzymują oficerowie starszeństwo kolejne po oficerze ostatnim w starszeństwie w danym stopniu i korpusie osobowym, przyczem naprzód zostają umieszczeni oficerowie, awansowani według starszeństwa, następnie zaś oficerowie, awansowani z wyboru. Kolejność starszeństwa awansowanych oficerów pomiędzy sobą opiera się na porządku, w jakim oni są wymienieni w listach, ustalonych przez Ministra Spraw Wojskowych (§§ 1 i 9).
§  4.
Jako datę starszeństwa oficerów we wszystkich stopniach, za wyjątkiem poruczników, ustala się dzień, z którym nastąpiło ich awansowanie.

Jako datę starszeństwa poruczników, ustala się dzień, w którym upłynęło dwa lata od daty mianowania ich podporucznikami, względnie datę wcześniejszą, lub późniejszą, a to zależnie od obliczenia czasu służby w stopniu podporucznika.

§  5.
Oficerowie, którzy mając inne warunki do awansu, nie mogli w swoim czasie awansować według starszeństwa z powodu przeniesienia ich w stan nieczynny, a czas przebywania w stanie nieczynnym zostanie im następnie wliczony do czasu służby wojskowej, albo z przyczyn, wymienionych w 1 ustępie art. 47 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich, a następnie zajdą okoliczności, przewidziane w ustępie 2 tegoż artykułu, albo z powodu otrzymania pierwszej ujemnej rocznej kwalifikacji, która jednak następnie zostanie określona (pkt. b. art. 76 tejże ustawy), otrzymują przy awansie według starszeństwa datę starszeństwa i jego kolejność, któreby byli otrzymali, gdyby byli awansowali w swoim czasie.
§  5a. 2
Poza granicami na podstawie § 2 a ustalonemi należy podawać do awansu tych oficerów, posiadających pozatem wszystkie wymagane ustawą warunki formalna do awansu, którzy:
a)
w myśl rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 14 lipca 1920 r. (art. 4) (Dz. U. R. P. № 83, poz. 555) byli co najmniej 3 razy ranni w w. p., lub w formacjach wojskowych polskich, uznanych przez Rzeczpospolitą i którym prawo do naszywki z 3 gwiazdkami zostało przyznane,
b)
po 1 czerwca 1919 r. ukończyli wyższy zakład naukowy i którym wskutek tego na zasadzie art. 117 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (Dz. U. R. P. № 32, poz. 256) wymagany okres czasu służby do awansu w poszczególnych stopniach skraca się jeszcze o rok.
§  6.
Wnioski na awans z wyboru, przedkładane Ministrowi Spraw Wojskowych, wychodzą:
a)
od dowódców pułków, lub przełożonych, posiadających uprawnienia conajmniej dowódców pułków - na stopnie kapitana i majora,
b)
od dowódców dywizji (brygad jazdy), lub przełożonych, posiadających uprawnienia conajmniej dowódcy dywizji (brygady jazdy) - na stopnie podpułkownika i pułkownika.

Wnioski na awans z wyboru co do oficerów, którzy pełnią służbę., podlegającą pozatem specjalnej fachowej opinji, są stawiane przez przełożonych, wymienionych w punktach a) i b) niniejszego paragrafu, po wysłuchaniu opinji szefów odnośnych rodzajów służby wojskowej.

§  7.
Każdy, przełożony, sporządzający wnioski na awans z wyboru, ustala w nich, według rodzajów służby wojskowej, kolejność kandydatów, według której, ze względu na nadawanie się do awansu, kandydatom tym, zdaniem jego, przysługuje pierwszeństwo przy awansie.
§  8.
Wnioski na awans z wyboru sporządzone przez przełożonych, uprawnionych do tego w myśl punktów a) i b) § 6 niniejszego rozporządzenia przechodzą kolejno do wszystkich następnych bezpośrednich wyższych przełożonych, z których każdy sporządza z wniosków, otrzymanych od wszystkich podległych sobie oddziałów, zakładów lub urzędów dla każdego poszczególnego korpusu osobowego i stopnia swój wniosek, ustalając w nim kolejność wszystkich kandydatów do awansu na podstawie swej własnej oceny i porównania ich wartości.
§  9.
Po otrzymaniu wniosków awansowych Minister Spraw Wojskowych dokonywa wyboru i Ustala w każdym stopniu i korpusie osobowym listę oficerów, mających awansować z wyboru.
§  10.
Zastrzegając wydanie osobnego rozporządzenia o zasadach, dotyczących kwalifikowania oficerów, pozostawia się tymczasowo w zastosowaniu wydane -w tej mierze przez Ministra Spraw Wojskowych przepisy.
§  11.
Ustalone przez siebie listy oficerów awansujących (§§ 1 i 9), przedstawia Minister Spraw Wojskowych z wnioskiem o nadanie im odpowiednich stopni, według przepisu art. 11 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich.
§  12.
Sposób awansowania na stopnie generalskie zostanie ustalony osobnem rozporządzeniem.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze nie ma zastosowania do oficerów korpusu kontrolerów i oficerów korpusu kontrolerów, awansowanych na generałów.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 marca 1923 r.
§  15.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
1 § 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1925 r. (Dz.U.25.81.555) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 1925 r.
2 § 5a dodany przez § 2 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1925 r. (Dz.U.25.81.555) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 1925 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.50.352

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady dotyczące starszeństwa przy awansach, sposób przeprowadzania wyboru, oraz kwalifikowanie oficerów.
Data aktu: 12/05/1923
Data ogłoszenia: 14/05/1923
Data wejścia w życie: 14/05/1923, 01/03/1923