Organizacja i zakres działania Dyrekcji Ceł na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 marca 1923 r.
w przedmiocie organizacji i zakresu działania Dyrekcji Cel na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austriackiego.

Na zasadzie art. 14 i 15 ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. P. P. P. № 65, poz. 391) i § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 91, poz. 846) w przedmiocie ustanowienia Dyrekcji Ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego-zarządza się co następuje:
§  1.
Na czele Dyrekcji Ceł stoi Dyrektor. Dyrektor jest przełożonym wszystkich urzędników i niższych funkcjonarjuszy celnych i straży celnej w okręgu administracyjnym Dyrekcji Ceł, jest odpowiedzialny za prawidłowy bieg czynności urzędowych z zakresu zarządu celnego w tymże okręgu Dyrekcji Cel, sprawuje ogólne kierownictwo wszystkich spraw podległych Dyrekcji Ceł, czuwa bezpośrednio i za pośrednictwem wyznaczonych do tego urzędników nad czynnościami Dyrekcji Ceł, urzędów celnych i organów straży celnej, pilnuje ścisłego przestrzegania ustaw i rozporządzeń oraz dokonywa lustracji podległych mu urzędów celnych i organów straży celnej.

Zastępcę Dyrektora wyznacza Ministerstwo Skarbu na wniosek Dyrektora.

§  2.
Stosownie do charakteru spraw, należących do kompetencji Dyrekcji Cel, dzieli się ona na wydziały: administracyjny, postępowania celnego, rachunkowy i kontroli fachowej.
§  3.
Do wydziału administracyjnego należą:
1)
sprawy osobowe urzędników i niższych funkcjonarjuszy Dyrekcji Ceł, urzędów celnych i organów straży celnej,
2)
wymiar emerytur wymienionych w p. 1) funkcjonariuszy, tudzież wymiar zaopatrzeń wdów i sierot po tychże,
3)
sprawy gospodarcze,
4)
sprawy ochrony granic,
5)
sprawy zawodowego wyszkolenia funkcjonariuszy celnych i straży celnej,
6)
nadzór nad czynnościami straży celnej,
7)
nadzór nad kancelarją, archiwum i bibljoteką Dyrekcji Ceł.
§  4.
Do wydziału postępowania celnego należą:
1)
sprawy związane z odprawą celną towarów i osób,
2)
nadzór nad czynnościami urzędów celnych w zakresie szczegółowemi przepisami ustalonym,
3)
wszelkie inne sprawy, pozostające w bezpośredniej łączności z postępowaniem celnem, z wyjątkiem rozstrzygania o należytem stosowaniu taryfy celnej (orzecznictwo taryfowo-celne) pozostającego w wyłącznej kompetencji Ministra Skarbu.
§  5.
Do wydziału rachunkowego należy:
1)
prowadzenie rachunkowości wydatków Dyrekcji Ceł i ogólnej rachunkowości obrotów uskutecznianych przez podległe jej urzędy i organa,
2)
kontrola rachunkowości i kasowości urzędów celnych,
3)
otwieranie urzędom celnym przyzwolonych kredytów,
4)
sporządzanie preliminarza dochodu i wydatków Dyrekcji Ceł i podległych jej urzędów i organów,
5)
dokonywanie niespodziewanych rewizji kas i rachunkowości urzędów celnych przynajmniej cztery razy w roku,
6)
spełnianie wszelkich innych czynności urzędowych, należących według instrukcji rachunkowo-kasowej do zakresu działania władz II instancji.
§  6.
Do wydziału kontroli fachowej należy, rachunkowa i merytoryczna kontrola dokumentów celnych, dodatkowy wymiar i ściąganie należności celnych.
§  7.
Czynności manipulacyjne i archiwalne Dyrekcji Ceł pełni Kancelarją Dyrekcji w trybie szczegółowemi przepisami unormowanym.
§  8.
Kasą wpłat i wypłat Dyrekcji Ceł jest kasa urzędu celnego, istniejącego w siedzibie Dyrekcji Ceł.
§  9.
Ilość zatrudnionych w Dyrekcji urzędników (praktykantów) i niższych funkcjonarjuszy państwowych stosuje się do każdoczesnego zatwierdzonego etatu osobowego poszczególnych Dyrekcji.
§  10.
Uprawnienia zastrzeżone Ministerstwu Skarbu w § 8 i 10 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1920 r. o postępowaniu celnem (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 11, poz. 64) przechodzą na obszarze b. zaboru rosyjskiego na Dyrekcje Ceł w Warszawie i Wilnie, zaś uprawnienia zastrzeżone w tych paragrafach izbom skarbowym we Lwowie i Krakowie - przechodzą na obszarze administracyjnym tychże izb na Dyrekcją Cel we Lwowie.
§  11.
Wyłącza się z pod kompetencji izb skarbowych, natomiast włącza do zakresu działania Dyrekcji Ceł wymiar emerytur urzędników i niższych funkcjonarjuszy celnych i straży celnej, tudzież wymiar zaopatrzeń wdów i sierot po tychże pracownikach.

Wymiar ten uskutecznia Dyrekcja Ceł w Warszawie i Wilnie w porozumieniu z izbą skarbową w Warszawie, zaś Dyrekcja Ceł we Lwowie w porozumieniu z izbą skarbową we Lwowie, przyczem przypis i zarządzenie wypłaty emerytury należy do iżby skarbowej.

§  12.
Do czasu utworzenia Komisji dyscyplinarnej przy Dyrekcjach Ceł orzecznictwo dyscyplinarne, przysługujące tymże Dyrekcjom, jako władzom podlegającym bezpośrednio władzy naczelnej, przekazuje się Komisjom dyscyplinarnym ustanowionym przy izbach skarbowych istniejących w siedzibach Dyrekcji Ceł.
§  13.
We wszelkich innych sprawach nieobjętych niniejszem rozporządzeniem zakres działania Dyrekcji Ceł stosuje się:
a)
w sprawach celnych i ochrony granic do szczegółowych przepisów, wydanych dla władz celnych II instancji,
b)
w sprawach osobowych i gospodarczych do przepisów wydanych dla izb skarbowych.
§  14.
Dotychczasowe rozporządzenia, o ile są niezgodne z postanowieniami niniejszego rozporządzenia, uchyla się.
§  15.
Termin uruchomienia poszczególnych Dyrekcji Ceł wyznacza Ministerstwo Skarbu osobnem rozporządzeniem.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024