Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1923 r.
w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) oraz ustawy z dnia 16 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 183) zarządza się; co następuje:
§  1. 1
Ustanowiony dla b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego w rozporządzeniu Rady Ministrów, z dnia 3 listopada 1922 r. (Dz. U. R. P. № 99, poz. 910) podatek od zapałek w wysokości 6 mk. pol., dla Górnośląskiej części Województwa Śląskiego w art. II załącznika 7 niem. ustawy z dnia 8 kwietnia 1922 r. (Dz. U. Rz. niem. strona 335), zmieniającej częściowo niem. ustawą z dnia 10 września 1919 r. o opodatkowaniu zapałek (Dz. U. Rz. niem. strona 1629) - podatek od zapałek w wysokości od 4 do 20 feningów oraz wprowadzony na Śląsku Cieszyńskim na skutek rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 718) podatek od zapałek-podwyższa się na 80 mk. poi. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek bez względu na rodzaj zapałek.

Zapałki wszelkiego rodzaju zaopatrzone masą zapalną na obu końcach i wogóle zapałki posiadające więcej niż jedno zapalenie podlegają podatkowi powyższemu w takiej wielokrotności, ile jest możliwych zapaleń.

§  2.
Opłatę akcyzową od zapałek na obszarze Województwa Śląskiego pobiera siej podobnie, jak i w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, przez naklejanie na pojedynczych pudełkach opasek podatkowych (banderol) wykupywanych w kasach skarbowych. Wyjątek stanowią książeczki z zapałkami zawierające conajwyżej 25 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową.

Banderolowanie zapałek wyrobionych w kraju odbywa się przed wypuszczeniem ich z fabryk, zapałek zaś sprowadzonych z zagranicy po nadejściu ich do miejsca przeznaczenia, w lokalach składowych sprowadzającego. Banderolowanie to w obu wypadkach podlega nadzorowi organów Kontroli Skarbowej.

Cena sprzedaży opasek podatkowych oprócz należności akcyzy zawierać może, podobnie jak w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, również koszta przygotowania opasek podatkowych w wysokości ustalonej przez Ministra Skarbu. Minister Skarbu ma prawo według uznania zaniechać pobierania tych kosztów.

§  3.
Opaski podatkowe, wykupione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia po dotychczasowej niższej cenie, będą mogły być użyte po tym dniu do naklejania na pudełka z zapałkami po uprzedniem dopłaceniu różnicy pomiędzy dotychczasową a podwyższoną stopą podatkową.
§  4.
Zapasy zapałek opodatkowanych według dotychczasowej stopy znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej w składach, lokalach handlowych lub w transporcie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przekraczające ilość 500 (pięćset) pudełek normalnych (o zawartości nie więcej, jak 60 zapałek) podlegają zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu po 74 mk. od pudełka.
§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  6.
Rozporządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na ca!/m obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
1 Z dniem 27 czerwca 1923 r. podatek od zapałek w wysokości 80 mk. podwyższa się na 120 mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek, z tym że wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające do 30 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1923 r. (Dz.U.23.63.467).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024