Nowa klasyfikacja papierosów gatunku luksusowego, wyrabianych przez prywatne fabryki wyrobów tytoniowych, tudzież sposoby ustalenia i ogłaszania cennika wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 3 marca 1923 r.
w przedmiocie nowej klasyfikacji papierosów gatunku luksusowego, wyrabianych przez prywatne fabryki wyrobów tytoniowych, tudzież sposobie ustalenia i ogłaszania cennika wyrobów tytoniowych.

Na podstawia art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. Na 47 poz. 409) zmieniając częściowo rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № poz. 916) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustalony w § 6 ustęp 2 litera a rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916) podział papierosów na gatunki otrzymuje następujące brzmienie:

"a) papierosy:

gatunek średni A

" przedni B

" przedni A

" najprzedniejszy B

" najprzedniejszy A

" luksusowy B z ustnikiem

" luksusowy B bez ustnika

" luksusowy A z ustnikiem

" uksusowy A bez ustnika

Na każdy z powyższych gatunków papierosów podobnie jak i przy tytoniach dopuszcza się tylko 2 fermaty różne, zaś dla każdego formatu tylko jedną nazwę.

Przy papierosach gatunku luksusowego B i A należy przepis ten rozumieć w ten sposób, że papierosów gatunku luksusowego B wolno wyrabiać łącznie tylko 2 formaty bez wzglądu na to, czy oba będą bez ustnika, czy z ustnikiem, czy też jeden bez ustnika, a drugi z ustnikiem.

To samo odnosi się analogicznie do papierosów gat. luksusowego A".

§  2.
Ustęp 3 § 6 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Skarbu otrzymuje następujące brzmienie:

"Cennik detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych według powyższej klasyfikacji ustanowi Minister Skarbu na wniosek Generalnej Dyrekcji Monopolu Tytoniowego na podstawie kalkulacji przedłożonych przez prywatnych fabrykantów, a przez Generalną Dyrekcje Monopolu Tytoniowego zatwierdzonych".

§  3. 1
Ustąp 11 § 6 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Skarbu otrzymuje następujące brzmienie:

"Potrzebne do oklejania wyrobów tytoniowych opaski monopolowe winni fabrykanci zakupywać zgóry za gotówką w kasach skarbowych, o ile nie korzystają z udzielonych im przez władzę skarbową kredytów.

Oprócz ceny opaski, która oblicza się z określonego w § 6 ustęp 1 stosunku procentowego zysku monopolowego do każdorazowego cennika wyrobów, tytoniowych obowiązani są fabrykanci prywatni opłacić koszta nakładu opasek monopolowych, które aż do odwołania ustala się w wysokości 5 (pięć) mk. za 1 opaskę.

Przed każdą zmianą cennika wyrobów tytoniowych winny izby skarbowe przeprowadzić w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych tudzież w tychże fabryk składach fabrycznych zbadania zapasu opasek monopolowych tak. w stanie wolnym jak i naklejonych na gotowych wyrobach i ściągnąć za te zapasy opasek dopłatę w razie podwyżki cennika, lub leż zbonifikować różnicę ich ceny w razie zniżki cennika".

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 27 lipca 1923 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych podwyższa się do Mk. 25 za sztuką, zgodnie z § 4 rozporządzenia z dnia 10 lipca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia opłaty pobieranej od prywatnych fabrykantów wyrobów tytoniowych za stały dozór skarbowy i podwyższenia opłat kontrolnych od wyrobów tytoniowych wywożonych zagranicę oraz w przedmiocie zwrotu " kosztów nakładu opasek monopolowych (Dz.U.23.73.570).

Z dniem 10 października 1923 r. ) zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości mk. 150 (sto pięćdziesiąt) za jedną opaską, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 24 września 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.102.799).

Z dniem 15 listopada 1923 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości mk. 1.000 (tysiąc) za jedną opaskę, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.116.927).

Z dniem 1 stycznia 1924 r. zwrot kosztów nakładu opasek monopolowych, przeznaczonych do oklejania wyrobów tytoniowych, ustala się w wysokości za 1.000 (tysiąc) sztuk opasek 1 (jeden) frank złoty, płatny w markach polskich, według kursu franka złotego, ustalonego przez Ministra Skarbu i obowiązującego dla cen artykułów monopolowych w tym tygodniu, w którym wypada dzień zapłaty powyższego zwrotu nakładu opasek monopolowych, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1923 r. w przedmiocie nowego unormowania zwrotu kosztów nakładu tytoniowych opasek monopolowych (Dz.U.23.137.1151).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.34.225

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nowa klasyfikacja papierosów gatunku luksusowego, wyrabianych przez prywatne fabryki wyrobów tytoniowych, tudzież sposoby ustalenia i ogłaszania cennika wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 03/03/1923
Data ogłoszenia: 01/04/1923
Data wejścia w życie: 01/04/1923