Pobieranie opłat statystycznych w markach polskich według wartości stałej jednostki złotej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 19 grudnia 1923 r.
w sprawia pobierania opłat statystycznych w markach polskich według wartości stałej jednostki złotej.

Na podstawie artykułu 7 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałe] jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) oraz § 42 rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie statystyki celnej w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94 poz. 748) tudzież artykułu 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 131 poz. 1061) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłaty statystyczne są uiszczane:
a)
w przywozie-w tym urzędzie celnym, w którym następuje ostateczna odprawa celna, z wyjątkiem wypadku w punkcie d) przewidzianego;
b)
w wywozie-w urzędzie celnym wyjściowym, z wyjątkiem wypadków w punkcie c) S d) przewidzianych;
c)
w wywozie pocztą w wolnym obrocie, oraz w wypadku pośredniczenia poczty w celnym obrocie warunkowym - w pocztowym urzędzie nadawczym;
d)
w przywozie i wywozie w ruchu powietrznym-organowi celnemu na stacji lotniczej.
§  2.
Opłatę statystyczą uiszcza się w wysokości:

0,02 franków złotych od każdych 100 kg. towarów nieopakowanych.

0,05 franków złotych od każdych 100 kg. towarów opakowanych w całości lub częściowo.

0,05 franków złotych od każdych 1.000 kg. węgla kamiennego, brunatnego i torfowego, cegiełek węglowych (brykietów) oraz koksu i torfu (poz. 79) taryfy celnej z dn. 4 listopada 1919 r. (Dz. U. R. P. № 95 poz. 510).

0,30 franków złotych od 1 sztuki koni i bydła rogatego,

0,15 franków złotych od 1 sztuki owiec i świń.

0,05 franków złotych od 1 sztuki innych zwierząt żywych.

0,02 franków złotych od 1 sztuki ptactwa wszelakiego.

§  3.
Urzędy celne pobierają powyższą opłatę statystyczną w gotowiźnie, przy zachowaniu postanowień § 4 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Opłatę statystyczną uiszcza się w markach polskich. Stawki opłat, określone w § 2 niniejszego rozporządzenia, zostają przerachowane na marki polskie według kursa franka złotego ustalonego w sposób, przewidziany w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dn. 15 grudnia 1923 r. w przedmiocie ustalania i ogłaszania wartości franka złotego (Monitor Polski № 292, poz. 415).
§  5.
Urzędy pocztowe pobierają opłaty statystyczne w znaczkach statystycznych, przy zachowaniu postanowień § 6 niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Wysokość opłat statycznych określa się przez przeliczenie stawek, przewidzianych w § 2 niniejszego rozporządzenia na marki polskie według zasad, które określi Minister Przemyślu i Handlu dla przerachowywania opłat pocztowych za jednorazowe świadczenie w obrocie wewnętrznym, Uiszczenie opłaty następuje przez wykupienie w pocztowym urzędzie nadawczym odpowiedniej ilości znaczków statystycznych i naklejenie ich na kartę zgłoszenia statystycznego.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie 2 dniem 1 stycznia 1924 r., z wyjątkiem postanowień, dotyczących pobierania opłat statystycznych przez urzędy pocztowe, dla których termin wejścia w życie oznaczy Minister Przemysłu i Handlu w rozporządzeniu wykonawczem.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024