Zm.: artykuł 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 grudnia 1923 r.
w przedmiocie zmiany brzmienia artykułu 15 rozporządzenia o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r.

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r., uchwały Rady Ministrów z dnia 25 maja 1919 r. oraz w myśl §§ 7 i 11 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 r. o zastosowaniu stałe] jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. Ust. R. P. z 1923 № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuł 15 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysły i Handlu o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 51 poz. 314) otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 15.

Rozdział I.

Od wszelkich przesyłek towarowych, z wyjątkami przytoczonemi poniżej, przywożonych do obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, lub też wywożonych z tego obszaru, pobiera się przy ostatecznej odprawie opłatą manipulacyjną w następującej wysokości:

A.

Od towarów przywożonych, podlegających opłacie celnej - 5% od sumy cła, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

B.

Od wymienionych niżej towarów przywożonych, wolnych od cła-0,25 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jedna!-; 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

Pozycja taryfy celnej Nazwa towaru:
1 p. Zboża w ziarnie, z wyjątkiem ryżu, groch i bób oprócz wymienionych w poz. 5 p. 5.
5 p. 1-a Świeże ziemniaki, buraki pastewne i cukrowe, cykorja, marchew, brukiew i kapusta.
34 p. 1 Mięso świeże, solone i mrożone.
37 p. 4-a Śledzie solone.
51 p. 1 Sadło zwierzęce nieprzerobione oprócz oddzielnie wymienionego.
51 p. 2-a Tran (tłuszcz wieloryba, psa morskiego i t d.), sadło rybie i spermacet w stanie nieoczyszczonym.
54 Skóry surowe (niewyprawione) w kawałkach i w całości.
Uwaga. Skóry koźle i koźlęce (bastard bastila) niewyprawione i półgarbowane, ale niebarwione i niewykończone.
179 p. 1 Materjały włókniste roślinne surowe: bawełna surowa, końce tkackie bawełniane; włókna brojeści pospolitej (asclepiąs); wata torfowa oraz materjały wymienione w p. 3 tej pozycji, chociażby kotonizowane, odpadki, wyczeski bawełniane.
179 p. 2 Juta surowa, wyczeski jutowe, również smołowane.
181 p. 1 Wełna, sierść i puch zwierzęcy, nieczesane i nieprzędzone; nieprane i prane, wyczoski, końce i odpadki niebarwione i barwione również gremplowane.

C.

Od innych towarów przywożonych, wolnych od cła-0,10 franka złotego od 100 kg. wagi surowej najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

D.

Od towarów wywożonych - 0 02 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki,

Uwaga. Od towarów wywożonych z powrotem zagranice, po uskutecznieniu odprawy celnej przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną według norm przywozowych oraz za manipulacje wywozową według norm ustalonych dla towarów wywozowych.

Od towarów wywożonych z powrotem zagranice bez uskutecznienia odprawy przywozowej pobiera się opłatę manipulacyjną tylko według normy wywozowej.

Przesyłki omyłkowo przywiezione z zagranicy lub wywiezione zagranicę z winy kolei, uwalnia się od opłat manipulacyjnych.

E.

Od towarów odprawianych na zasadzie artykułu 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym czynnym oraz w obrocie reperacyjnym czynnym, pobiera się opłatą manipulacyjni:! tylko przy przywozie w wysokości 0,02 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

Od towarów odprawianych na zasadzie artykułu 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym biernym oraz w obrocie reperacyjnym biernym, pobiera się opłatę manipulacyjną tylko przy wywozie w wysokości 0,10 franka złotego od 100 kg. wagi surowej, najmniej jednak 0,50 franka złotego od każdej przesyłki.

F.

Przy obliczaniu opłat manipulacyjnych niepełne 100 kg. wagi przyjmuje się za pełne 100 kg.

Rozdział II.

Następujące towary są wolne przy przywozie i wywozie od opłaty manipulacyjnej:

a) węgiel kamienny, brunatny, torfowy i drzewny, cegiełki Węglowe (brykiety), koks i torf;

b) wszelkiego rodzaju żywe ptactwo i zwierzęta niepodlegające według taryfy opłacie celnej, oraz przywożone z połowu na łodziach rybackich ryby świeże;

c) towary odprawiane bez cła w myśl art. 10 oraz punktów 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

d) towary wolne w przywozie od cła a przeznaczone dla instytucji i osób wymienionych w punkcie 4 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

e) towary przewożone w ruchu granicznym;

f) przedmioty przewożone na zasadzie umów o reewakuacji, rewindykacji, repatrjacji i feparacji (odszkodowaniu);

g) towary wywożone do Niemiec w myśl art. 268b Traktatu Wersalskiego z dnia 28/V! 1919 r.

h) towary przewożone tranzytem.

Rozdział III.

04 przesyłek pocztowych, podlegających opłacie celnej, pobiera się opłatę manipulacyjną w wysokości 5% od sumy cła, najmniej jednak-0,50 franka złotego od każdej paczki.

Przesyłki pocztowa wolne od cła są wolne również od opłaty manipulacyjnej.

Rozdział IV.

Przesyłki zadeklarowane w sposób niezupełny lub niezadeklarowango we właściwym terminie, podlegają niezależnie od innych opłat manipulacyjnych dodatkowej opłacie manipulacyjnej w wysokości 10% od przypadającego cła.

Rozdział V.

Niezależnie od cła i opłat manipulacyjnych pobiera mą od towarów przyjętych na skład urzędowy opłatą składową.

Urzędy celne posiadające własne składy urzędowe, pobierać będą opłaty składowe! według osobnych przepisów.

Za pierwsze trzy dni nie pobiera się. opłaty.

Rozdział VI.

Ministerstwo Skarbu ustali w jakich wypadkach i w jakiej wysokości uiszczać należy opłatę za wykonanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego oraz za konwojowanie lub strzeżenie towarów."

§  2.
Rozporządzenie Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 7 października 1923 r. w przedmiocie nadania nowego brzmienia artykułowi 15 rozporządzenia o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 110 poz. 873) oraz rozporządzenia z dnia 30 listopada 1923 r. w przedmiocie podniesienia norm opłat manipulacyjnych (Dz. U R. P. № 122 poz. 994) uchyla się,
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie dnia 1 stycznia 1924 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024