Upoważnienie niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 14 grudnia 1923 r.
w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego.

Na mocy art. 2 p. g. i art. 28 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych o organizacji urzędów i komisji ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706) zarządza się co następuje:
§  1.
Do wykonywania wszelkich czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego (parcelacja, komasacja, likwidacja serwitutów, podział gruntów wspólnych, zamiana gruntów) upoważnia się następujących mierniczych, zarejestrowanych we właściwych urzędach:
a)
inżynierów mierniczych i mierniczych i przysięgłych (geometrów kl. II) na terenie b. zaboru rosyjskiego.
b)
geometrów cywilnych (autoryzowanych) na terenie b. zaboru austrjackiego,
c)
mierniczych przysięgłych (geometrów zaprzysięgłych) na terenie b. zaboru pruskiego.
§  2.
Wymienieni w § 1 mierniczowie przy wykonywaniu czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego, obowiązani są stosować się tak do obowiązujących ewentualnie na terenie danego zaboru instrukcji i przepisów katastralnych, jako też do wszelkich rozporządzeń, instrukcji i przepisów Ministerstwa Reform Rolnych, określających sposób, oraz tryb wykonywania prac agrarno-pomiarowych.
§  3.
W razie stwierdzonego przez Ministerstwo Reform Rolnych niestosowania się do przepisów niniejszego rozporządzenia przy wykonywaniu czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego wymienieni w § 1 mierniczowie mogą być przez Ministra Reform Rolnych na wniosek właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego, pozbawiani nadanego im niniejszem rozporządzeniem upoważnienia do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego. O każdej tego rodzaju decyzji Minister Reform Rolnych zawiadomi jednocześnie Ministerstwo Robót Publicznych.
§  4.
Mierniczy, posiadający uprawnienie (autoryzacje.) do wykonywania swego zawodu na terenie jednego z b. zaborów (§ 1), o ile życzy sobie wykonywać czynności pomiarowe, związane z przebudową ustroju rolnego, na terenie pozostałych zaborów, winien uzyskać specjalne upoważnienie Ministra Reform Rolnych.

Na terenie b. zaboru rosyjskiego takież specjalne upoważnienia jednak z ograniczeniem ich do pewnych tylko czynności, względnie, do niektórych części, tego terenu mogą uzyskiwać również mierniczowie, nienależący do kategorji wymienionych w § 1, lecą posiadający potrzebne do tych czynności uzdolnienie, udowodnione odpowiedniemi dokumentami.

§  5.
Tryb uzyskiwania upoważnień, przewidzianych w § 4, rozciągłość tych upoważnień, oraz tryb wykonywania czynności pomiarowych związanych z przebudową ustroju rolnego, obowiązujących wszystkich upoważnionych do wykonywania tych czynności mierniczych, określi osobna instrukcja Ministra Reform Rolnych.

Z chwilą wydania tej instrukcji utracą moc obowiązującą wszelkie normujące dotychczas ten sam przedmiot przepisy, a w szczególności rozporządzenie Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 8 czerwca 1920 r. w przedmiocie wykonywania przez geometrów prywatnych czynności mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich (Dz. U. R. P. № 57, poz. 353). Przepisy zaś art. 2 pp. a, b, c, d tego rozporządzenia tracą moc obowiązującą już z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024