Umowy przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich na terenie b. Królestwa Kongresowego.

USTAWA
z dnia 26 września 1922 r.
w przedmiocie umów przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich na terenie b. Królestwa Kongresowego.

Art.  1.

Wszelkie umowy przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich, zawarte przed 1 stycznia 1921 r., obowiązują sprzedawcę i nie mogą być jednostronnie na jego żądanie rozwiązane, o ile będąca przedmiotem umowy nieruchomość została przez sprzedawcę, oddana w posiadanie nabywcy również przed 1 stycznia 1921 r., i o ile nabywca wykaże się zezwoleniem właściwego urzędu ziemskiego na przeniesienie prawa własności zgodnie z przepisami o obrocie ziemią.

Do umów tych art. 1590 kod. cyw. nie ma zastosowania.

Art.  2.

Do powyższych umów nie stosuje się również art. 241 ustawy notarjalnej, obowiązującej na terenach b. zaboru rosyjskiego.

Jeżeli sprzedawca uchyla się od zawarcia aktu notarjalnego sprzedaży w terminie, przez nabywcę mu wyznaczonym, sąd na żądanie tegoż uzna umowę po myśli art. 1 za przenoszącą na nabywcę prawo własności nieruchomości, będącej przedmiotem umowy. Sprzedawcy nieruchomości ziemskiej służy jedynie prawo poszukiwania od nabywcy reszty umówionej ceny sprzedażnej wraz z odsetkami od dnia objęcia w posiadanie nieruchomości. Przytem suma umówiona w rublach winna być uiszczona według stosunku 1 rubel - 216 fen. - 256 hal.

W razie uwzględnienia powództwa wyrok prawomocny podlega opłacie stemplowej w wysokości 6%, przewidzianej w pozycji 11a) 1) rozporządzenia b. Generał-Gubernatora warszawskiego z dnia 19 lipca 1916 r. (Dz. Rozp. № 40, poz. 126) i w punkcie a) art. 6 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 73, poz. 498), jak gdyby rezolucja sądu stanowiła treść umowy sprzedaży, zawartej między powodem a pozwanym.

Sąd prześle odpis wyroku izbie skarbowej celem wymierzenia opłaty stemplowej, wyżej określonej, i wyda nabywcy tytuł wykonawczy dopiero po uiszczeniu tej opłaty.

Art.  3.

Wytaczanie powództw na podstawie umów, wymienionych w artykule 1 ustawy niniejszej, ogranicza się terminem rocznym, licząc od chwili wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  4.

Ustawa niniejsza obowiązuje na terenie b. Królestwa Kongresowego z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą ustawa z dn. 29 lipca 1919 r. w przedmiocie umów przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ziemskich (Dz. P. P. P. № 65, poz. 388). Atoli sprawy, wszczęte przed wejściem w życie niniejszej ustawy, będą rozstrzygnięte według postanowień ustawy z dnia 29 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 65, poz. 388) przy zachowaniu wszakże przepisu, zawartego w ustępie 3-im art. 2 niniejszej ustawy.

Art.  5.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024