Zmiana niektórych przepisów o postępowaniu sądowem w sprawach cywilnych w b. zaborze rosyjskim.

USTAWA
z dnia 23 września 1922 r.
o zmianie niektórych przepisów o postępowaniu sądowem w sprawach cywilnych w b. zaborze rosyjskim.

Art.  1.

Art. 2 ust. 1 punkty a, c, d f e przepisów przechodnich do ustawy postępowania cywilnego (Dz. Urz. Depart. Sprawiedl. T. R. S. Król. Pol. № 1) w brzmieniu, nadanem mu przez art. 1 i 2 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o rozszerzeniu właściwości sądów pokoju w sprawach cywilnych (Dz. U. R. P. № 63, poz. 412), będzie opiewał:

"a) sprawy, których przedmiot nie przenosi marek poi. 100.000 a jeżeli chodzi o przedmioty, zaliczane zwyczajnie do żywego lub martwego inwentarza gospodarstwa rolnego, lub o należność za takie przedmioty - 500.000 mk.";

"c) żądania zabezpieczenia dowodów w sprawach, będących w toku lub jeszcze nie wytoczonych, bez ograniczenia sumy";

"d) sprawy działowe, dotyczące drobnej własności ziemskiej lub mieszczańsko-rolnej, jeżeli majątek, działom podlegający, nie przenosi 60 morgów nowopolskich ziemi (30,75 dziesięcin) i niema w nim żadnych przedsiębiorstw przemysłowych ani budynków, oprócz niezbędnych w zwykłem gospodarstwie rolnem, bez względu na wartość inwentarzy i ruchomości, jeżeli przytem należące do spadku kapitały nie przenoszą marek pol. 500.000";

"e) sprawy o upoważnienie kobiet zamężnych (art. 1653 u. p. c, o ile wartość przedmiotu może być określona i nie przenosi marek polskich 100.000".

Art.  2.

Końcowy ustęp art. 3 przepisów przechodnich do ustawy postępowania cywilnego (Dz. Urz. Depart. Sprawiedl. T. R. S. № 1) otrzymuje brzmienie następujące:

"Apelacja nie służy w sprawach, w których suma sporu nie przenosi 5.000 mk. poi., z wyjątkiem spraw o należność za pracę lub służbę".

Art.  3.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  4.

Ustawa niniejsza obowiązuje od dnia 1 listopada 1922 r.

Nieukończone przed tym dniem w sądach okręgowych sprawy,-które według postanowień niniejszej ustawy należałyby do właściwości sądów pokoju, podlegają nadal właściwości sądów okręgowych, o ile obie strony nie uczynią w ciągu dwóch miesięcy od daty wejścia tej ustawy w życie zgodnego wniosku o przekazanie sprawy do sądu pokoju.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024