Wypuszczenie 8% państwowej pożyczki złotej z 1922 r.

USTAWA
z dnia 26 września 1922 r.
w przedmiocie wypuszczenia 8% państwowe] pożyczki złotej z 1922 r.

Art.  1.

Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia 8% państwowej pożyczki złotej z 5-cio-letnim od daty wypuszczenia terminem spłaty.

Wysokość każdorazowej emisji określi Rada Ministrów na wniosek Ministra Skarbu.

Art.  2.

Obligacje pożyczki złotej są wypuszczane w odcinkach, opiewających częściowo na złota polskie (ustawa z dnia 28 lutego 1919 r. Dz. P. P. P. № 20, poz. 230 oraz ustawa z dnia 26 września 1922 r. Dz. U. R. P. № 83, poz. 740), częściowo na marki polskie.

Sumę nominalną i stosunek odcinków, jak również warunki emisji ustali Minister Skarbu.

Art.  3.

8% państwowa pożyczka złota zabezpiecza się całym zapasem kruszcowym Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej.

Art.  4.

Procenty od pożyczki w wysokości 8 od sta płatne są za każde półrocze z dołu w dniu 1 października i 1 kwietnia każdego roku, przyczem procenty, przypadające od części obligacji, opiewających na złote polskie, płatne są w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, lub w frankach szwajcarskich według stosunku, odpowiadającego równi walutowej każdej z tych walut do złotego polskiego, lub też w markach polskich podług kursu przeciętnego na giełdzie warszawskiej wspomnianych walut z ostatniego miesiąca przed terminem płatności kuponów.

Wybór waluty płatności przysługuje Ministrowi Skarbu.

Art.  5.

Po upływie wskazanego w art. 1 terminu 8% państwowa pożyczka złota spłacona będzie po cenie nominalnej, przyczem części obligacji, opiewające na złote polskie, spłacone będą w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lub frankach szwajcarskich według stosunku, odpowiadającego równi walutowej każdej z tych walut do złotego polskiego, lub też w markach polskich podług kursu przeciętnego na giełdzie warszawskiej wspomnianych walut w ostatnim miesiącu przed terminem płatności.

Wybór waluty płatności przysługuje Ministrowi Skarbu.

Art.  6.

Ministrowi Skarbu przysługuje prawo wykupu pożyczki w terminie wcześniejszym od wskazanego w art. 1 za wypowiedzeniem 6-ciomiesięcznem, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty emisji.

Art.  7.

Obligacje 8% państwowej pożyczki złotej mogą być przedstawione do spłaty w ciągu lat 30, począwszy od dnia upływu terminu, przewidzianego w art. 1.

Kupony mogą być przedstawione do spłaty w przeciągu lat 5 od dnia ich płatności.

Obligacje i kupony, nie przedstawione do spłaty w powyższych terminach, ulegają przedawnieniu.

Art.  8.

Kupony od obligacji 8°/0 państwowej pożyczki złotej wolne są od podatków od kapitałów i rent i będą przyjmowane przy uiszczaniu ceł, podatków i opłat państwowych.

Art.  9.

Obligacje 8% państwowej pożyczki złotej z roku 1922 mają wszelkie prawa papierów, posiadających bezpieczeństwo pupilarne, i będą przyjmowane jako wadja przy licytacjach, kaucje akcyzowe i celne, kaucje przy zawieraniu kontraktów ze Skarbem Państwa oraz kaucje, składane do depozytów wszelkich instytucji rządowych.

Art.  10.

Wykonanie ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.83.741

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wypuszczenie 8% państwowej pożyczki złotej z 1922 r.
Data aktu: 26/09/1922
Data ogłoszenia: 01/10/1922
Data wejścia w życie: 01/10/1922