Organizacja władz górniczych i określenie granic okręgów górniczych w b. Królestwie Polskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 19 września 1922 r.
w sprawie organizacji władz górniczych i określenia granic okręgów górniczych w b. Królestwie Polskiem.

Na zasadzie art. 10 i 37 ustawy górniczej rosyjskiej (ros. Zb. Praw t. VII, wydanie r. 1912 Księga I, Dział I, Rozdział I i II), zarządza się co następuje:
§  1.
Wszystkie funkcje, przepisane rosyjską ustawą górniczą dla Zachodniego Zarządu Górniczego, przewidziane w art. 46 i następnych, do art. 103 ustawy górniczej rosyjskiej, Księga I, Dział II i Rozdział II wraz z dopełnieniami i rozporządzeniami, sprawuje Wyższy Urząd Górniczy w Warszawie.
§  2.
Wyższemu Urzędowi Górniczemu w Warszawie podlegają następujące okręgi górnicze:
1)
okrąg sosnowicki, w skład którego wchodzą następujące gminy powiatu będzińskiego: Mierzęcice (Sulików), Ożarowice, Bobrowniki, Wojkowice Kościelne, część zachodnia gminy Gzichów, północno-zachodni skrawek gminy olkusko-siewierskiej i południowo - zachodnia część gminy górniczej.
2)
okrąg dąbrowski, w skład którego wchodzą z powiatu będzińskiego: pozostałe części gmin Gzichowa, Górniczej i Olkusko - Siewierskiej i gmina Łosień, a z powiatu olkuskiego gminy: Sławków, Bolesław, Kidów, Pilica, Żarno wiec, Wolbrom, Jangrot, Rabsztyn, Sułoszowa, Minoga i Cianowice, wreszcie cały po wiat miechowski. Dokładna granica między okręgami dąbrowskim a sosnowickim biegnie jak następuje: z punktu położonego na granicy województwa śląskiego w tym miejscu gdzie się schodzą granice nadań górniczych: "Hr. Renard" № 165 i "Maurycy" № 56 linja ta biegnie ku północy granicą pomiędzy nadaniami: Tow. Sosnowickiego i Hr. Renarda, obchodzi ku zachodowi północną granicę nadania "Fanny" № 162, idzie dalej ku północy wschodnią granicą nadania "Luiza" № 199, obchodzi ku zachodowi północną granicę tegoż nadania, idzie dalej na północ między nadaniem "Małobądź" № 209, a nadaniem "Środula" № 140 i biegnie wzdłuż wschodnich granic nadań "Nadzieja" № 210 i "Anna" № 211, następnie okrąża od zachodu i północy nadanie "Aurora" № 834, idzie granicą nadań "Gzichów" № 212, "Inocenty" № 213 i "Aniela" № 214 i trzymając się tej granicy biegnie korytem rzeki Przemszy Czarnej do punktu, w którym stykają się nadania "Alma" № 245, "Aniela" № 214 i "Kazimierz" № 134. Dalej biegnie ku północy pomiędzy nadaniami "Mima" № 245 i "Kazimierz" № 134 do punktu zetknięcia się nadań "Alma" № 245, "Kazimierz" № 134 i "Piekło" № 646, od którego to punktu zwraca się na wschód między nadaniami "Piekło" № 646 i "Kazimierz" № 134 aż do zetknięcia się z nadaniem "Legnice" T-wa Lagisza i od tego punktu idzie, dalej granicą nadań T-wa Lagisza i Twa Flora aż do drogi kolei żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, a trzymając się tej linji dochodzi do granicy gminy Rokitno, wchodzącej w skład okręgu częstochowskiego.
3)
okrąg częstochowski, który obejmuje województwa: warszawskie, łódzkie i z województwa kieleckiego cały powiat częstochowski oraz z powiatu będzińskiego gminy: Rudnik Wielki, Choroń, Żarki, Niegowa, Włodowice, Kromałów, Rokitno, Siewierz, Poręba Mrzygłodzka, Pińczyce i Koziegłowy.
4)
okrąg radomski, obejmujący województwa: lubelskie, białostockie i kieleckie za wyjątkiem powiatów: częstochowskiego, będzińskie go, miechowskiego i olkuskiego, które włączone zostały do wyżej wymienionych okręgów górniczych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1922 r.; jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu w przedmiocie podziału b. Królestwa Kongresowego na okręgi górnicze z dnia 2 kwietnia 1919 roku (Monitor Polski № 81 z dnia 9 kwietnia 1919 r.).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.80.722

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja władz górniczych i określenie granic okręgów górniczych w b. Królestwie Polskiem.
Data aktu: 19/09/1922
Data ogłoszenia: 28/09/1922
Data wejścia w życie: 01/10/1922