Urządzenie i utrzymywanie zakładów kąpielowych publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 12 lipca 1922 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o urządzeniu i utrzymywaniu zakładów kąpielowych publicznych. *

Na podstawie zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371) i art. 24 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67 poz. 402) oraz rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 720) i z dnia 1 lipca 1922 r. (Dz. U. R. P. Na 64 poz. 569) zarządza się co następuje:

I.

Kąpiele morskie, rzeczne, w jeziorach i stawach^

§  1.
Miejsca do kąpieli w wodach otwartych (morzu, jeziorach, stawach i rzekach) mogą być oddane do użytku publicznego po udzieleniu na to pozwolenia przez władze administracyjne 1 instancji na podstawie opinji sanitarnej.
§  2.
Miejsca do kąpieli w wodach bieżących wybierać należy conajmniej 25 mtr. niżej miejsc czerpania wody do picia i do użytku domowego oraz conajmniej o 25 mtr. wyżej wylotów odpływów i kanałów, odprowadzających wody ściekowe oraz innych miejsc zanieczyszczenia wód.
§  3.
Na kąpiel dla dorosłych winno być wybrane miejsce, którego największa głębokość nie przekracza 1,3 mtr., dla dzieci zaś 0,8 mtr. Granice wokoło tych miejsc należy oznaczyć widocznie i trwale. W wodach głębokich winny być zastosowane odpowiednie urządzenia, aby była zachowana powyższa głębokość.
§  4.
W miejscu otwarłem, przeznaczonem do kąpieli tam, gdzie władze uznają to za potrzebne, winny być wystawione do użytku publicznego przyrządy ratownicze, jak łódka, pasy ratunkowe, liny i t. p. oraz na miejscu widocznem przepisy z rysunkami, wskazującemi sposoby ratowania tonących i udzielania im pierwszej pomocy. W pobliżu miejsca, przeznaczonego do kąpieli, winien być urządzony ustęp publiczny, oraz szczelne skrzynki do śmieci z pokrywami. Doły ustępowe winny być opróżniane w miarą ich napełnienia do 2/3 głębokości.
§  5.
W łazienkach ogólnych powierzchnia basenu, przeznaczonego do kąpieli, winna wynosić conajmniej 2 m. kw. na jedno oddzielne miejsce lub przedział do rozbierania.
§  6.
Pomieszczenia do rozbierania winny być dostatecznie oświetlone; ściany winny być gładkie.

Powierzchnia podłogi każdego przedziału do rozbierania winna mieć conajmniej 1 m. kw. Przedziały winny być zamykane, oddzielone jeden od drugiego ściankami szczelnemi od podłogi do sufitu, mieć ławki lub krzesła, wieszaki, półki. W rozbieralniach ogólnych winny być szafki do odzieży, względnie wieszaki lub półki z przegródkami. Ściany, podłogi, półki, ławki, krzesła i wieszaki należy utrzymywać w bezwzględnej czystości. W łazienkach winna się znajdować woda do picia w czystych naczyniach szklanych, naczynia do mycia i spluwaczki wodne, oraz szczelne skrzynki z pokrywami do śmieci.

§  7.
W basenie od strony dopływu i od strony odpływu winny znajdować się schody z poręczą, prowadzące do dna basenu. Mycie się mydłem jest dozwolone, tylko od strony odpływu. Pranie bielizny jest wzbronione.
§  8.
W łazienkach winien się znajdować dostateczny zapas prześcieradeł i ręczników.

W razie wypożyczania kostjumów kąpielowych, kostjumy te winny być po każdem użyciu wyprane.

§  9.
W łazienkach rzecznych winny być ustępy obliczone conajmniej po jednym na 25 miejsc do rozbierania i tak urządzone, aby nieczystości spływały ku środkom rzek i nie zanieczyszczały wody pod sąsiedniemi łazienkami. Ustępy w łazienkach na wodach stojących winny być urządzone w sposób zabezpieczający wodę od zanieczyszczeń.

Na widocznem miejscu winny być umieszczone przyrządy ratownicze i przepisy, zgodnie z § 4 niniejszego rozporządzenia.

II.

Zakłady kąpielowe miejskie.

§  10.
Oddanie zakładu kąpielowego do użytku publicznego może nastąpić jedynie po udzieleniu na to pozwolenia przez władze administracyjne 1 instancji na podstawie opinji sanitarnej.
§  11.
W miastach, gdzie istnieją urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne zakłady kąpielowe mogą być otwierane t ko w budynkach, posiadających te urządzenia, w miastach i miejscowościach, nie posiadających urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych - w domach, zaopatrzonych w dostateczną ilość wody, uznanej za zdatną do celów kąpielowych.
§  12.
Woda i ścieki kąpielowe i ustępowe winny być odprowadzone w miejscowościach skanalizowanych - do kanałów, w miejscowościach zaś nie skanalizowanych w sposób, wykluczający zanieczyszczenie gruntu, a ustalony dla każdej miejscowości przez właściwe władze.
§  13.
Zakłady kąpielowe wyjątkowo mogą być urządzane w pomieszczeniach suterenowych z zastrzeżeniem, iżby zagłębienie suteren w ziemi nie przewyższało 2/« wewnętrznej ich wysokości. Do zakładów kąpielowych winno prowadzić oddzielne wejście z ulicy lub podwórza. Zakłady kąpielowe nie mogą mieć połączenia z mieszkaniami lub pomieszczeniami, przeznaczonemi dla innych celów.
§  14.
W każdym zakładzie kąpielowym oprócz pomieszczeń ściśle kąpielowych winny znajdować się:
a)
sień wejściowa lub przedpokój,
b)
poczekalnia, o powierzchni tylu metrów kwadratowych, ile osób przeciętnie jednocześnie korzysta z zakładu,
c)
rozbieralnie ogólne lub oddzielne, o ile w za kładzie znajdują się zbiorowe pomieszczenia do kąpania się, jak łaźnie, natryski lub baseny,
d)
pomieszczenia kotłowe i maszynowe,
e)
pomieszczenia na pralnię, o ile bielizna używana w zakładzie pierze się na miejscu,
f)
ustępy,
g)
wyjście zapasowe.
§  15.
Rozbieralnie dla korzystających z natrysków, łaźni, basenów lub wanien w pomieszczeniach ogólnych mogą być ogólne lub oddzielne, zgodnie z § 6 niniejszego rozporządzenia, w rozbieralniach ogólnych powierzchnia winna być obliczona na liczbę osób, mogących jednocześnie korzystać z urządzeń kąpielowych, licząc conajmniej po 1,5 mtr.2 na osobę.
§  16.
Wszystkie pomieszczenia w zakładach kąpielowych winny być dostatecznie oświetlone, ogrzewane, przewietrzane i utrzymywane w należytej czystości. Ściany i sufity winny być gładkie, bez szczelin. Ściany do wysokości 1,5 mtr. winny być wyłożone materjałem nieprzepuszczalnym koloru jasnego lub pomalowane jasną farbą olejną. Szyby w oknach winny być ze szkła, uniemożliwiającego zaglądanie do wnętrza pomieszczeń.

Podłogi w pomieszczeniach dla wanien, basenów, łaźni i natrysków winny być z materjału nieprzepuszczalnego, bez szczelin, gładkie i łatwo zmywalne, podłogi te winny posiadać odpowiednie spadki dla odprowadzania wody. Na podłodze mogą być umieszczone ruchome kratki drewniane. We wszystkich pomieszczeniach winny być spluwaczki wodne.

§  17.
Przedziały dla wanien winny mieć co-. najmniej 2,25 mtr. długości, 1,50 mtr. szerokości i 2,50 wysokości. Ściany przedziałowe między łazienkami szczelne, bez drzwi i okien, winny dochodzić do sufitu; wejście do przedziałów wannowych dozwolone jest tylko z ogólnego korytarza. W pomieszczeniach wannowych ogólnych odległość między wannami winna wynosić conajmniej 1,00 mtr.
§  18.
Wanny winny być gładkie, bez szczelin, ustawione w sposób zabezpieczający utrzymanie w czystości podłogi pod niemi i wokoło nich, oraz winny posiadać urządzenia do odprowadzania wody w sposób wymieniony w § 12. Wanny drewniane są niedopuszczalne.
§  19.
W każdym przedziale wannowym bezpośrednio nad wanną winien być umieszczony przycisk do dzwonka, znajdującego się w pomieszczeniu dla służby lub inny sygnalizator. W przedziale winny się znajdować: termometr, woda do picia w czystych naczyniach szklanych, wieszak, krzesło lub ławka oraz naczynie nocne.
§  20.
O ile w zakładach kąpielowych są pomieszczenia do pocenia się i do mycia, to pomieszczenia te winny być oddzielne. Wysokość tych pomieszczeń nie może być mniejsza niż 2.50 mtr.; w łaźniach odległość od górnego stopnia do sufitu winna wynosić-nie mniej niż 1 mtr.
§  21.
Natryski w salach natryskowych wspólnych winny być oddzielone przegrodami wysokości conajmniej 2 mtr. w odległości przynajmniej 1 metra jedna od drugiej.
§  22.
Baseny do kąpieli zbiorowych mogą być urządzane tylko w zakładach mających również inne urządzenia do mycia i kąpania się i w bezpośredniem sąsiedztwie z temi urządzeniami. Kąpanie w basenach ogólnych może mieć miejsce tylko po uprzedniem wymyciu się w łaźni, wannie lub pod natryskiem.

Rozmiary basenu winny być tak obliczone, aby na jedną osobę kąpiącą się przypadała powierzchnia nie mniejsza, niż 2 mtr. kw.

Ściany i dno basenu winny być z materjału gładkiego, nieprzepuszczalnego i bez szczelin. Krawędzie basenu winny się wznosić conajmniej 15 cm. ponad poziom podłogi.

Baseny winny być zaopatrzone w rury o średnicy 4 cm. dla swobodnego dopływu i odpływu wody.

Korzystanie z kąpieli w basenie jest dozwolone tylko przy stałym przepływie wody. Na noc baseny winny być opróżniane i myte.

§  23.
Pomieszczenia kotłowe i maszynowe oraz pralnie bielizny winny być dostatecznie oświetlone i przewietrzane i tak urządzone, aby dym lub para nie przenikały do pomieszczeń zakładu, przeznaczonych dla publiczności. Piece, służące do wytwarzania pary, nie mogą mieć paleniska, otwieranego w pomieszczeniach do mycia i pocenia się.
§  24.
Liczba ustępów z urządzeniami do spłukiwania winna być obliczona conajmniej po jednym na każde 25 miejsc do kąpania się. Ustępy i pisuary mogą być ogólne, jeżeli mężczyźni i kobiety korzystają z kąpieli w różnych godzinach, w przeciwnym razie dla każdej płci winny być urządzone oddzielne ustępy.
§  25.
W pomieszczeniach dla kąpiących się nie może być przechowywana brudna bielizna Zużyte miotełki nie mogą być wydawane kąpiącym się do ponownego użytku, lecz winny być po użyciu usuwane z zakładu. Meble w zakładach kąpielowych winny być gładkie; meble wyściełane winny być pokryte materjałem nieprzepuszczalnym Bielizna zakładowa winna być wydawana w stanie bezwzględnej czystości.

Służba kąpielowa winna być ubrana czysto i schludnie i nosić czyste białe fartuchy.

III.

Zakłady kąpielowe wiejskie.

§  26.
W zakładach kąpielowych wiejskich winny znajdować się conajmniej:
a)
sień,
b)
rozbieralnia,
c)
kotłownia,
d)
pomieszczenie do pocenia,
e)
pomieszczenie do mycia.
§  27.
W zakładach kąpielowych wiejskich obowiązują również §§ 10, 11, 12, 16, 18, 20, 23, 25,26 przepisów o zakładach kąpielowych miejskich.

IV.

Przepisy ogólne.

§  28.
Osoby przyjmowane do pracy w zakładach winny przedstawić świadectwo lekarskie. Osoby dotknięte chorobami zakaźnemi i skórnemi lub otwartą gruźlicą nie mogą pełnić obowiązków w zakładach kąpielowych.

Służba kąpielowa winna baczyć, aby osoby, dotknięte chorobami wysypkowemi lub budzące odrazę bezwzględnie nie były dopuszczane do korzystania z wspólnych urządzeń kąpielowych.

§  29.
W każdym zakładzie kąpielowym, miejskim lub wiejskim winny być wywieszone na miejscu widocznem i dostępnem właściwe dla zakładu przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  30.
Istniejące zakłady kąpielowe winny być poddane oględzinom dla stwierdzenia, czy odpowiadają przepisom niniejszego rozporządzenia. Zakłady, nie odpowiadające tym przepisom, winny być doprowadzone do stanu wymaganego przez właściwe władze w terminie, przez te władze wyznaczonym; w razie przeciwnym winny być zamknięte aż do czasu uporządkowania. Władza administracyjna I instancji może zezwolić na dalsze funkcjonowanie zakładu, o ile naogół zakład ten odpowiada przepisom niniejszego rozporządzenia.
§  31.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia, o ile czyn karygodny nie podlega surowszej karze w myśl istniejących ustaw, ulegną karze w myśl art. 25 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402).
§  32.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na przeciąg 2 lat na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prócz województw: Pomorskiego, Poznańskiego i części górnośląskiej województwa Śląskiego.
* Z dniem 18 września 1926 r. moc obowiązującą niniejszego rozporządzenia przedłuża się aż do odwołania, zgodnie z § 1 .rozporządzenia z dnia 1 maja 1926 r. o urządzeniu i utrzymaniu zakładów kąpielowych publicznych. (Dz.U.26.44.276).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024