Podwyższenie opłat pocztowych i telegraficznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 12 sierpnia 1922 r.
o podwyższeniu opłat pocztowych i telegraficznych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Podwyższa się dotychczasowe opłaty pocztowe i telegraficzne dla obrotu wewnętrznego według załączonej taryfy, począwszy od 1 września 1922 r., dla obrotu zaś zagranicznego, począwszy od 15 września 1922 r.

Korespondencji nadanej przed dniem wprowadzenia nowej taryfy, a nadeszłej do urzędów oddawczych po 1 września 1922 r. nie należy obciążać dopłatą.

§  2.
Opłaty kwartalne, wymienione pod poz. 15 i 16 specjalnych należytości pocztowych w b. dzielnicy pruskiej oraz opłaty kwartalne, wymienione pod poz. 15 i 16 taryfy telegraficznej, obowiązują dopiero od 1 października 1920 r.
§  3.
Wprowadza się dodatkową należytość manipulacyjną przy paczkach z podaną wartością ponad 20.000 mk. w kwocie 100 mk. od paczki.
§  4.
Nininiejsza wewnętrzna taryfa pocztowa I telegraficzna obowiązuje:
a)
w obrocie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem części górnośląskiej Województwa Śląskiego,
b)
w obrocie do części górnośląskiej Województwa Śląskiego pozostałych części Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
w obrocie z Polski do obszaru W. M. Gdańska, bez zastosowania poz. 9, 10 c) i 11 taryfy pocztowej.
§  5.
Z dniem wejścia w życie załączonej taryfy pocztowej i telegraficznej tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe postanowienia o należytościach, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

ZAŁĄCZNIK  1

Wewnętrzna taryfa pocztowa.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Załącznik zmieniony przez § 1, § 2, § 3, § 4 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1922 r. w przedmiocie częściowego podwyższenia opłat pocztowych. (Dz.U.22.104.960) z dniem 1 grudnia 1922 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024