Osobne ulgi celne dla górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 sierpnia 1922 r.
w sprawie osobnych ulg celnych dla górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 roku i uchwały Rady Ministrów z dnia 26 maja 1919 roku oraz art. 4 ustawy z dnia 16 czerwca 1922 r. o rozciągnięciu na ziemie górnośląskie województwa śląskiego konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych innych ustaw oraz w przedmiocie zmian w ustawodawstwie na tych ziemiach obowiązującem (Dz. U. R. P. № 46 poz. 388) zarządza się co następuje:
§  1.
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do wydawania w porozumieniu z wojewodą śląskim (wydział dla handlu i przemysłu) pozwoleń na obrót do uszlachetnienia i naprawy, zarówno czynny i bierny (art. 12 lit. a i b rozporządzenia o taryfie celnej-Dz. U. R. P. z 1920 r. № 51 poz. 314), oraz do wydawania pozwoleń na czasowe wprowadzanie bez opłaty cła przedmiotów, przeznaczonych do przejściowego użytku (art. 12 lit. c rozporządzenia o taryfie celnej-Dz. U. R. P. z 1920 № 51 poz. 314).

Powyższe pozwolenia mogą być wydawane bez wzglądu na to, czy dany towar można sprowadzać z pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej lub czy dany towar może być uszlachetniony względnie naprawiony na pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, jak również niezależnie od stosunku do państw, których obszaru dotyczy obrót uszlachetniający.

Terminy wyznaczane w powyższych pozwoleniach dla dokonania obrotu uszlachetniającego, względnie naprawy, nie mogą przekraczać okresu rocznego od daty wydania pozwolenia.

Upoważnienie niniejsze ma zastosowanie wyłącznie na górnośląskiej części województwa śląskiego i pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 1922 r. włącznie.

§  2. 1
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do zwalniania od cła w porozumieniu z wojewoda śląskim (wydziałem dla handlu i przemysłu) surowców, półsurowców i półfabrykatów, pomocniczych artykułów technicznych, maszyn, narzędzi, instalacji fabrycznych oraz części powyższych przedmiotów, przywożonych przez zakłady przemysłowe górnośląskiej części województwa śląskiego do użytkowania lub przeróbki, o ile za pomocą wiarogodnych dokumentów udowodnionem zostanie, że co do nabycia tych towarów przez wymienione zakłady przemysłowe była zawarta na piśmie ostateczna tranzakcja przed dniem 19 czerwca 1922 r.

Zwolnienia od cła na podstawie powyższego upoważnienia stosowane być mogą do podań, złożonych wraz z powyższemi wiarogodnemi dokumentami w ciągu czterech tygodni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, i tracą swą moc po upływie 6 miesięcy od daty ich wydania.

§  3. 2
Upoważnia się Dyrekcję ceł w Mysłowicach do zwalniania od cła w porozumieniu z wojewodą śląskim (wydział dla handlu i przemysłu, względnie o ile chodzi o artykuły monopolowe lub podlegające opłatom wewnętrznym również z wydziałem skarbowym), następujących towarów, sprowadzanych w ilościach odpowiadających istotnej potrzebie przez organizacje urzędnicze i robotnicze bez pośrednictwa lub za pośrednictwem odnośnych organów rządowych, komunalnych lub fabrycznych do Własnego użytku członków tych organizacji.
Pozycja taryfy: celnej Nazwa towaru:
1) 21 p. 3 Tytuń prasowany.
2) 29 Piwo.
3) 57 p. 1, 2 Wszelkie obuwie z wyjątkiem lakierowanego i z materji jedwabnej;
4) 205 p. 1 c,d, 209 p. 1 a Bielizna i odzież, wykończona i niewykończona, zwykła, dziana lub z tkanin prócz jedwabnych, półjedwabnych;
5) 210 p. 1,4,5, Kapelusze i czapki.

Upoważnienie powyższe pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 1922 r. włącznie.

Zwolnienia od cła przyznane na podstawie niniejszego paragrafu (3) ważne są w ciągu trzech miesięcy od daty ich wydania.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez rozporządzenie z dnia 14 września 1922 r. (Dz.U.22.84.756) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1922 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1922 r. (Dz.U.22.106.989) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1922 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024