Zmiany i uzupełnienia Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 11 stycznia 1922 r.
o zmianach i uzupełnieniach Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalenia taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu, zarządza się co następuje:
§  1.
Do Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt z dn. 1 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. №. 40. poz. 243) wraz z późniejszemi uzupełnieniami i zmianami wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
I.
W części II. "Postanowienia Taryfowe" (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 40, poz. 243):

W punkcie 79 rozdziału XXIII podane w pozycji c) (Dz. U. R. P. z 1920 r. № 51, poz. 313; r. 1921 № 43 poz. 265 i № 85 poz. 624) opłaty: 400 i 24 mk. zmienia się odpowiednio na 1200 i 72 mk.

II.
W części III. "Nomenklatura i klasyfikacja towarów" (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 78, poz. 536).

W gr. 41 "Materjały drzewne" uwaga a) otrzymuje brzmienie następujące:

"a) Za budulec nieobrobiony i obrobiony, przewożony dla celów odbudowy kraju za świadectwami organów Ministerstwa Robót Publicznych; za słupy telegraficzne i telefoniczne oraz za kostki brukowe, przewożone za świadectwami, tegoż Ministerstwa Robót Publicznych lub Magistratów - przewoźne oblicza się przy przesyłkach całowagonowych według kl. V".

W tejże gr. 41 w uwadze b) dodaje się po słowach "do kopalń krajowych" zdanie: "lub do składów Biura sprzedaży drzewa kopalnianego (Beesdeka) przy st. Sosnowiec".

W gr. 55 "Kamienie i minerały" pozycja "1) surowe-łupane, kruszona nieobrobione" w rubryce klasy wagonowej otrzymuje dodatkowy odsyłacz k) oraz w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę następującą:

k) Za kamienie surowe- łupane, kruszone, nieobrobione, przewożone za świadectwami organów Ministerstwa Robót Publicznych lub Magistratów do budowy dróg bitych lub brukowania, przewoźna przy przesyłkach całowagonowych oblicza się według klasy; specjalnej ze zniżką 20%".

W gr. 56 "Piasek, żwir, tłuczeń i t. d." pozycja "Wszystkie przedmioty tej grupy" w rubryce klasy wagonowej otrzymuje odsyłacz n) oraz w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę następującą;

"n) Za piasek, żwir i tłuczeń (szaber), przewożone za świadectwami organów Ministerstwa Robót Publicznych lub Magistratów, do budowy dróg bitych lub brukowania, przewoźne oblicza się według klasy specjalnej ze zniżką 20%".

W gr. 60 "Wyroby garncarskie gliniane i t, d." w pozycji "Cegły, dachówki, rury i dreny gliniane i piaskowe niepolewane" przy przewozie ich bez opakowania klasa V dla przesyłek cało wagonowych zmienia się na klasę specjalną".

III.
W części VI. "Taryfy wyjątkowe". (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 93, poz. 689).

W taryfie № 2 wykaz stacji pogranicznych uzupełnia, się stacjami, "Turmont", "Landwarowo", "Mezolaborcz", "Chojnice", "Miasteczko" i "Goleszów-Cieszyn".

Tytuł schematu a) tejże taryfy "Na przewóz benzyny i parafiny" uzupełnia się słowami "oraz gazoliny".

W tejże taryfie № 2 schemat b) na przewóz nafty oczyszczonej i olejów smarowych zmienia się w sposób następujący.

"Od 1 do 100 km.-po 25 mk. za każde 10 km. i 100 kq. co czyni za. 100 km. -250 mk.

Od 101 do 300 km.-250 mk. + po 10 mk. za każde 10 km. i 100 kg. co czyni za 300 km.-450 mk.

Ponad 300 km. - po 15 mk. za każde 10 km. i 100 kg.

Oprócz tego pobiera się stałą opłatę stacyjną w wysokości 10 mk. za każde 100 kg.".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą z dniem 1 lutego 1922 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024