Bezpośrednia komunikacja towarowa pomiędzy Czechosłowacją a Rumunją przez Polskę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 8 lipca 1922 r.
o bezpośredniej komunikacji towarowej pomiędzy Czechosłowacją a Rumunją przez Polską.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie osób, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu Ministrami Skarbu oraz Przemyślu i Handlu narządza się co następuje:
§  1.
Pomiędzy stacjami kolei żelaznych czesko-słowackich a stacjami kolei żelaznych rumuńskich, przez linje kolejowe polskie, zaprowadza się z dniem 1 lipca 1922 r. bezpośrednią komunikację towarową na następujących warunkach ogólnych:

Przewóz przesyłek dokonywać się będzie na zasadzie postanowień Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi (Konwencji Berneńskiej) z dnia 14 października 1890 r. wraz z wszystkiemi uzupełnieniami oraz wspólnemi postanowieniami dodatkowemi, jednak z niżej wymienionemi postanowieniami szczegółowemi:

A. O ile stacja wysyłająca przyjęła przez pomyłkę list przewodowy bez przekładu, przewidzianego w art. 2 ust. (3) postanowień wykonawczych do art. 6 Konwencji Międzynarodowej, to zdawcza stacja graniczna obowiązana jest dokonać tego tłumaczenia. W tym razie kolej poczytywana będzie za mandatarjusza nadawcy, który ponosi odpowiedzialność za skutki niedokładnego lub mylnego tłumaczenia.

B. Nadawca winien wskazać drogę przewozu, podając w liście przewozowym stacje graniczne przejściowe z jednego państwa do drugiego. Listy przewozowe, nie zawierające tych danych, nie będą przyjmowane. Informacji co do stacji granicznych otwartych do przewozu udzielają stacje kolejowe nadawcze.

C. Konwojenci nie są dopuszczani do przewozu, z wyjątkiem osób towarzyszących przesyłkom zwierząt i taborowi, biegnącemu na własnych kołach.

D. Z przewozu są wyłączone:

a) złoto, platyna i srebro w sztabach proszku i wyrobach, pieniądze i monety ze szlachetnych metali oraz papiery wartościowe, dokumenty, drogie kamienie, perły prawdziwe, cenne koronki, cenne hafty i inne kosztowności, następnie dzieła sztuki jako to: malowidła, obrazy, posągi i przedmioty z bronzu, antyki o wartości artystycznej, przyczem do innych kosztowności zalicza się te przedmioty, które według obowiązujących postanowień dla wewnętrznej komunikacji są uważane jako takie w jednem z Państw, uczestniczących w komunikacji. Zaliczają się do nich obecnie:

(1). W Polsce: przedmioty, wymienione pod 1it. a).

(2). W Rzeczypospolitej Czechosłowackiej: oprócz wymienionych pod 1it. a), korale, wyroby ze złota i srebra i platyny, szczególnie cenne futra, filmy.

(3). W Rumunji: przedmioty, wymienione pod 1it. a).

b) Zwłoki.

E. Opłaty przewozowe oraz inne należności obliczane będą według taryf wewnętrznych i istniejących, ewentualnie taryf związkowych za wskazaną drogę przewozu.

Dla obliczania przewoźnego przy przejściu przesyłki z jednej kolei na inną miarodajne są taryfy, obowiązujące w dniu przejścia przesyłki. Przy przekartowaniu będą stosowane taryfy obowiązujące odnośne stacje w dniu przekartowania.

F. Przesyłki podlegają w obu kierunkach na przestrzeni do granicy rumuńskiej (Śniatyn-Załucze transito) obowiązkowemu ofrankowaniu, które obejmuje opłaty przewozowe, należności dodatkowe oraz koszta formalności celnych i wydatki w gotowiźnie.

Powstałe na przestrzeni od granicy polsko-rumuńskiej opłaty przewozowe i dodatkowe, celne oraz wydatki w gotowiźnie winny być przekazywane na odbiorcę.

W zależności od powyższego wydatki w gotowiźnie poczynione w drodze do granicy polsko-rumuńskiej, jak również opłaty celne i inne dodatkowe obciążają nadawcę; takież opłaty powstałe na przestrzeni od granicy polsko-rumuńskiej pobiera się od odbiorcy.

G. Jeżeli wskutek przerw w ruchu kolejowym lub nadzwyczajnych przeszkód komunikacyjnych koleje zmuszone będą przesyłać przesyłki drogą okólną to przewoźne oblicza się za drogę istotnie przebytą.

H. Do listu przewozowego oprócz dokumentów, dotyczących wypełnienia przepisów celnych, podatkowych lub policyjnych, nadawca obowiązany jest przedstawić dokumenty, wydawane na prawo wwozu, przewozu tranzytem i wywozu przesyłki. Kolej nie ma obowiązku sprawdzania dokładności i zupełności tych dokumentów.

Jeżeli się okaże brak lub niedokładność należnych dokumentów, wówczas może nastąpić odmowa przyjęcia przesyłki do przewozu. Gdy brak taki lub niedokładność zostanie stwierdzoną dopiero w drodze, to dalszy przewóz może być wstrzymany, przesyłka zaś oddaną do rozporządzenia nadawcy.

I. Obciążanie przesyłek zaliczeniami i zaliczkami w gotowiźnie jest niedopuszczalne.

J. Dodatkowe zlecenia nadawcy w myśl art. 15 Konwencji Międzynarodowej są dopuszczalne wówczas tylko, dopóki przesyłka nie przekroczyła granicy państwa.

Jeżeli przesyłka znajduje się już poza granicą państwa gdzie była nadaną, to zlecenie dodatkowe może być uczynione przed wykupieniem listu przewozowego przez odbiorcę tylko co do zmiany osoby odbiorcy - o ile zlecenie dodatkowe nie jest uczynione według art. 18 lub 24 Konwencji Międzynarodowej.

K. Do sądowego lub pozasądowego zgłoszenia roszczeń do kolei z powodu zaginięcia przesyłki braku wagi lub uszkodzenia, oraz przekroczenia terminu dostawy uprawniony jest, dopóki listu przewozowego nie wykupiono, tylko nadawca i to tylko do kolei nadawczej, po wykupieniu zaś listu przewozowego tylko odbiorca i to tylko do kolei odbiorczej.

L. Roszczenia o zwrot nadpłat może wnosić tylko ten, kto nadwyżkę zapłacił i to tylko do kolei, która nadwyżkę pobrała.

M. Ubezpieczenie dostawy jest niedopuszczalne.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024