Podwyższenie opłat telefonicznych budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 9 czerwca 1922 r.
o podwyższeniu opłat telefonicznych budowlanych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310) zarządza się co następuje:
§  1.
Podwyższa się według poniżej podanej taryfy (załącznik) dotychczasowe opłaty telefoniczne budowlane, wymienione w rozdziale: "Opłaty za przyłączenie i przeniesienie aparatów" rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 18 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 18 poz. 152).
§  2.
Nowe opłaty obowiązują od d. 1 lipca 1922 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej taryfy tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe postanowienia o należnościach budowlanych, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem, a w szczególności rozporządzenie z dnia 18 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 18 poz. 152) oraz opłaty, wymienione w §§ 2, 5, 9 i 10 rozdziału F. "Opłaty telefoniczne na obszarze b. dzielnicy pruskiej" rozporządzenia z dnia 18 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 25 poz. 209).

ZAŁĄCZNIK 

Opłaty za przyłączenie i przeniesienie aparatów.

§ 1.
Nowoprzybywający abonenci płacą za oddanie im do użytku aparatu telefonicznego następujące należności, a mianowicie:
a)
abonenci, zamieszkali w obrąbie strefy pierwszej: za połączenie z centralą, bez wzglądu na ilość abonentów tejże, jednorazowo po 6.000 mk. za każde 100 metrów lub ich część rzeczywistej długości linji telefonicznej;
b)
abonenci, zamieszkali w drugiej strefie, oprócz opłaty podług punktu a), ponadto za każde 100 mtr. lub część ich rzeczywistej długości linji telefonicznej, położonej poza strefą pierwszą, po 8.000 mk.;
c)
za roboty instalacyjne w lokalu abonenta przy zakładaniu telefonu pobiera się jedno razowo 4000 mk.

O ile zachodzi potrzeba ustawienia nowych słupów, obowiązek ich dostarczenia do miejsca budowy w odpowiednie i ilości i jakości na nowym abonencie.

W razach wyjątkowych słupy mogą być dostarczone przez Zarząd Poczt j Telegrafów za zwrotem wartości tychże i kosztów transportu do miejsca ustawienia.

§  2.
Przyłączenie aparatu dodatkowego, dzwonka dodatkowego lub kontaktów zatyczkowych uskutecznia się za jednorazową opłatą ryczałtową, a mianowicie:
a)
za przyłączenie w tym samym pokoju, co i aparat główny 4.000 mk.
b)
za przyłączenie w tym samym mieszkaniu, co i aparat główny 6.000 "
c)
za przyłączenie w tym samym budynku, co i aparat główny 8.000 "
d)
o ile aparat dodatkowy ma być ustawiony w innym budynku, płaci abonent oprócz opłaty ryczałtowej 4.000 mk. za linję, łączącą aparat główny z dodatkowym, jak za linję dla aparatu głównego t. j. należytości według § 1 wraz z uwagą co do słupów.
§  3.
Do centrali państwowej mogą być również przyłączone za zgodą właściwej Dyrekcji Poczt i Telegrafów egzystujące lub nowopowstające telefoniczne centrale prywatne na następujących warunkach:
a)
system urządzeń centrali prywatnej winien odpowiadać systemowi urządzeń centrali państwowej,
b)
wszystkie aparaty, obsługiwane przez taką centralę, mają się znajdować w jednej posiadłości,
c)
liczba aparatów centrali prywatnej nie może być mniejszą niż 6,
d)
obsługa oraz konserwacja centrali, aparatów i urządzeń wewnętrznych należy wyłącznie do właścicieli centrali prywatnej,
e)
na każde 10 aparatów centrali prywatnej musi wypadać nie mniej niż jedno połączenie z centralą państwową, przyczem ich budową uskutecznia się za opłatą należności według § 1.

Przy ilości aparatów dodatkowych do 5 włącznie, urządzenie centrali i utrzymywanie aparatów wchodzi bezwzględnie w zakres działania Zarządu Poczt i Telegrafów podług norm dla aparatów dodatkowych. Obsługa zaś centrali i w tym wypadku należy do abonenta.

§  4.
Za przeniesienie aparatu głównego lub dodatkowego względnie dzwonka dodatkowego pobiera się jednorazowe opłaty, jak następuje:
a)
za przeniesienie w tym samym pokoju 4.000 mk.
b)
za przeniesienie do innego pokoju tego samego lokalu 6.000 "
c)
za przeniesienie do innego lokalu tego samego budynku 8.000 "
d)
za przeniesienie do innego budynku na tej samej lub innej posesji, prócz ryczałtowej opłaty 8.000 "

(według punktu c), dopłaca abonent za każde 100 metrów lub ich część rzeczywistej długości linji nowej lub przedłużenia użytkowanej dotychczas:

w obrębie strefy pierwszej 6.000 mk
" " " drugiej 8.000 "
e)
za wymianę aparatu telefonicznego ściennego na stołowy i odwrotnie na żądanie abonenta 3.000 "

Ponadto w sprawie nowych słupów obowiązują postanowienia § 1. Co zaś do należności budowlanych, to obowiązują te same zastrzeżenia co w § 1.

§  5.
Opłaty powyższe pobiera się przed rozpoczęciem robót; zwraca się je w tym tylko wypadku, jeżeli aparat telefoniczny nie może być oddany da użytku abonenta.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.47.425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie opłat telefonicznych budowlanych.
Data aktu: 09/06/1922
Data ogłoszenia: 29/06/1922
Data wejścia w życie: 14/07/1922