Zmiany niemieckich ustaw o sądach przemysłowych i kupieckich.

USTAWA
z dnia 30 maja 1922 r.
w przedmiocie zmian niemieckich ustaw o sądach przemysłowych i kupieckich.

Art.  1. 1

Niemiecka ustawa o sądach przemysłowych w układzie, nadanym jej obwieszczeniem z dnia 29 września 1901 r. (Dz. Ust, Rzeszy str. 353), ulega następującym zmianom:

1.
W § 3 ustępie drugim zastępuje się słowa: "dwa tysiące" słowami: "dwadzieścia cztery miljony".
2.
Po § 9 dodaje się. § 9-a o brzmieniu następującem:

"Sądy przemysłowe winny używać pieczęci, przepisanej dla władz i urzędów państwowych w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej (wzór 3) (Dz. U. R. P. № 69, poz. 416), a opatrzonej na wstędze dokoła orła napisem:

"Sąd przemysłowy w ......"

3.
Zdanie pierwsze ustępu pierwszego § 11 otrzymuje brzmienie następujące:

"Urząd ławnika sądu przemysłowego jest urzędem honorowym. Ma członka sądu przemysłowego powinna być powołana jedynie osoba, która jest obywatelem Państwa Polskiego, ukończyła trzydziesty rok życia, a przytem w ciągu roku poprzedzającego wybór nie pobierała 2 funduszów publicznych ani dla siebie, ani dla swej rodziny wsparcia, przeznaczonego dla ubogich, chyba że pobrane wsparcie zwróciła".

4.
W § 11 ustępie drugim skreśla się "§ 31".
5.
Ustęp pierwszy § 14 otrzymuje brzmienie następujące:

"Czynne prawo wyborcze posiadają osoby obojga płci, które;

a) ukończyły 21 rok życia,

b) w okręgu sądu przemysłowego mają miejsce zamieszkania lub zatrudnienia,

c) są obywatelami Państwa Polskiego. Osoby, wskazane w § 11 ustępie 2, nie mają prawa głosowania".

6.
W § 23 słowa: "do trzystu marek" zastępuje się słowami: "do trzystu tysięcy marek".
7.
Ustęp trzeci § 36 otrzymuje brzmienie następujące:

"Co do utrzymania porządku na posiedzeniach i języka urzędowego stosują się przepisy § 176 do 185 i § 188 do 193 ustawy o ustroju sądownictwa z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej Z dnia 15 grudnia 1919 r. o języku urzędowym w sądownictwie i notarjacie w b. dzielnicy pruskiej (Tygodnik Urzędowy Na 70, str. 412)".

8.
W § 42 ustępie pierwszym zastępuje się słowo: "sto" słowami: "trzysta tysięcy".
9.
W § 55 w zdaniu drugiem ustępu pierwsze go zastępuje się słowo "sio" słowami: "miljon".
10.
W § 57 ustępie drugim zastępuje się słowo: "trzysta" słowami; "trzy miljony".
11.
W § 66 ustępie pierwszym zastępuje się słowo; "sto" słowami: "trzysta tysięcy".
Art.  2. 2

Niemiecka ustawa o sądach kupieckich z dnia 6 lipca 1904 r. (Dz. Ust. Rzeszy str. 266) ulega następującym zmianom:

1.
W § 4 zastępuje się słowa: "pięć tysięcy" słowami: "trzydzieści sześć miljonów".
2.
Po § 8 dodaje się § 8-a o brzmieniu następującem:

"Sądy kupieckie winny używać pieczęci, przepisanej dla władz i urzędów państwowych w ustawie i dnia i sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej (wzór 3) (Dz. U. R. P. № 69, poz. 416), a opatrzonej na wstędze dokoła orła napisem:

"Sąd kupiecki w .........".

3.
§ 13 otrzymuje brzmienie następujące:

"Czynne prawo wyborcze posiadają osoby obojga płci, które:

a) ukończyły 21 rok życia,

b) w okręgu sądu kupieckiego mają przedsiębiorstwo handlowe lub miejsce zatrudnienia,

c) są obywatelami Państwa Polskiego. Osoby, wymienione w § 10 cz. 1 ust. 2-5 nie

mają prawa głosowania".

4.
W § 15 ustępie ostatnim zastępuje się słowa: "pięć tysięcy" słowami: "trzydzieści sześć miljonów".
5.
W § 16 ustępie pierwszym zastępuje się słowo: "trzysta" słowami: "miljon".
Art.  3.

Radę Ministrów upoważnia się, by w miarę zmiany stosunków ekonomicznych podwyższała lub obniżała sumy, określone artykułami 1 i 2 niniejszej ustawy.

Art.  4.

Postanowienia tej ustawy mają zastosowanie do wszystkich sporów, które w dniu wejścia w życie ustawy zawisły w sądach przemysłowych lub kupieckich, a jeszcze do tego dnia nie są ukończone.

Ustawa ta nie dotyczy sporów, które wedle przepisów, obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej ustawy, zawisły w sądach zwykłych (powiatowych, okręgowych).

Upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych do zarządzenia przeprowadzenia nowych wyborów przewodniczących i ławników do sądów przemysłowych i kupieckich dla całej byłej dzielnicy pruskiej lub jej części.

Art.  5.

Wykonanie tej ustawy powierza się Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art.  6.

Ustawa niniejsza obowiązuje w b. dzielnicy pruskiej i wchodzi w życie w miesiąc po jej Ogłoszeniu.

1 Art. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie podwyższenia kompetencji sądów przemysłowych i kupieckich w b. dzielnicy pruskiej. (Dz.U.22.116.1050) z dniem 14 stycznia 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1923 r. w przedmiocie podwyższenia kompetencji sądów przemysłowych i kupieckich w województwie poznańskiem i pomorskiem. (Dz.U.23.84.651) z dniem 9 września 1923 r.

2 Art. 2:

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie podwyższenia kompetencji sądów przemysłowych i kupieckich w b. dzielnicy pruskiej. (Dz.U.22.116.1050) z dniem 14 stycznia 1923 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1923 r. w przedmiocie podwyższenia kompetencji sądów przemysłowych i kupieckich w województwie poznańskiem i pomorskiem. (Dz.U.23.84.651) z dniem 9 września 1923 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.46.386

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiany niemieckich ustaw o sądach przemysłowych i kupieckich.
Data aktu: 30/05/1922
Data ogłoszenia: 22/06/1922
Data wejścia w życie: 23/07/1922