Czasowe ulgi taryfowe przy przewozie kolejami artykułów żywnościowych i opału domowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 30 maja 1922 r.
o czasowych ulgach taryfowych przy przewozie kolejami artykułów żywnościowych i opału domowego.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowym przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach Polskich (Dz. P. P. P. № 14 poz. 152) w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu, w myśl uchwały Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1922 zarządza się co następuje:
§  1. 1
Dla przesyłek zwyczajnych następujących artykułów: pszenica, żyto, mąka, kasza wszelkiego rodzaju, kartofle, materjał rzeźny jak: bydło rogate, cielęta, trzoda chlewna i owce, zwierzęta bite, mięso świeże, tłuszcze, węgiel, brykiety węglowe i drzewo opałowe, nadawanych we wszystkich stacjach Polskich Kolei Państwowych do stacji przeznaczenia: Kraków, Kraków Grzegóżki, Lublin, Lwów, Lwów Podzamcze, Lwów Podzamcze Rzeźnia, Łódź fabryczna, Łódź Kaliska, Podgórze Bonarka, Podgórze Płaszów, Podgórze - Wisła Poznań, Warszawa Główna, Warszawa Gdańska, Warszawa Praga, Warszawa Wileńska, Warszawa Wschodnia, obniża się opłaty przewoźnego, przewidziane w taryfie ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt z dnia 1 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 48, poz. 428 i № 55, poz. 500), do poziomu stawki taryfy gospodarczej 10 mk. za każde 100 kg. i 10 km., a to pod następującemi warunkami:
a)
przesyłki muszą być adresowane do magi stratów miast Kraków, Lwów, Łódź, Lublin, Poznań lub Warszawa, lub też do związku kooperatyw konsumentów w tychże miastach.
b)
przewoźne według ulgowej stawki taryfowej oblicza się za rzeczywisty ciężar przesyłki najmniej jednak za 10.000 kg.
c)
różnica między przewoźnem, pobranem we dla taryfy normalnej a przewoźnem, obliczonem na podstawie powyższej taryfy ulgowej, zostanie wypłaconą w drodze zwrotu. W tym celu instytucje uprawnione do korzy stania z ulgi taryfowej, winny najpóźniej do końca lutego 1923 r. przedstawić tej Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych, w której obrębie znajduje się stacja przeznaczenia-oryginalne listy przewozowe na dotyczące przesyłki, zaopatrzone potwierdzeniem magistratu, że sprowadzony towar, lub produkt ze sprowadzonego towaru, został sprzedany w sklepach magistratu lub kooperatywy, należącej do związku kooperatyw konsumentów.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze x wchodź! w życie z dniem ogłoszenia go i ma moc obowiązującą do dnia 31 sierpnia 1922 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1922 r. (Dz.U.22.64.580) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1922 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024