Uposażenie wojska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 maja 1922 r.
w sprawie uposażenia wojska.

Na zasadzie art. 62-go ustawy tymczasowej t. dn. 29 października 1920 r. o uposażeniu osób wojskowych (Dz. U. R. P. № 106, poz. 699) zarządza się co następuje:
§  1.
Oficerowie i chorążowie otrzymują przy pierwszem mianowaniu dodatek na umundurowanie i wyekwipowanie w wysokości podstawowej 5600 mk.

Na uzupełnienie umundurowania i wyekwipowania wszyscy oficerowie i chorążowie otrzymują miesięczną kwotę ryczałtową w wysokości podstawowej: a) chorążowie i oficerowie młodsi 560 mk., b) oficerowie sztabowi i generałowie 728 mk., tym jednak, którzy otrzymali dodatek na umundurowania i wyekwipowanie w wysokości 5.600 mk., w należeć się będzie miesięczny ryczałt dopiero po upływie 10 miesięcy od dnia otrzymania dodatku.

Oficerowie j chorążowie, którzy z powodu mianowania ich przed dniem 1 maja 1922 r. otrzymali dodatek na umundurowanie i wyekwipowanie w wysokości 3.200 mk., otrzymują miesięczny ryczałt już po upływie 5 miesięcy od dnia otrzymania dodatku, nie wcześniej jednak jak od 1 maja 1922 r.

W miarę przyznawania wojskowym przez czas trwania wyjątkowych stosunków ekonomicznych, specjalnych zasiłków miesięcznych, oblicza się je wszystkim oficerom i chorążym również od miesięcznego ryczałtu m umundurowanie i wyekwipowanie, bez względu na to, czy ryczałt ten w danym miesiącu im przysługuje.

§  2.
Miesięczne dodatki rodzinne normuje się w następującej podstawowej wysokości:
a)
dodatek na żonę dla oficerów i chorążych 480 mk., dla szeregowych zawodowych 375 mk.
b)
dodatek na dzieci dla oficerów, chorążych i szeregowych zawodowych 180 mk. - na każde dziecko,
§  3.
Żołd szeregowych, pełniących obowiązkowa służbę wojskową, normuje się w następującej podstawowej wysokości na dekadę:
Podchorąży 82.50 mk.
St. sierżant 64.50 "
Sierżant 46.50 "
Plutonowy, 42.- "
Kapral 31.50 "
St. szeregowiec 16.50 "
Szeregowiec 15.- "
§  4.
Oficerom, chorążym i zawodowym szeregowym, pełniącym służbę na obszarze Ziemi "Wileńskiej, województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz powiatów: białostockiego, białowieskiego, bielskiego, grodzieńskiego, sokolskiego i wołkowyskiego przyznaje się nadzwyczajny dodatek drożyźniany (kresowy) w wysokości 30% każdoczesnego dodatku drożyźnianego do płacy podstawowej i dodatków rodzinnych. Dodatek ten wypłacać należy miesięcznie, z końcem miesiąca.
§  5.
Wszelkie przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem tracą moc obowiązującą.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 1922 r., zaś przepisu o nadzwyczajnym dodatku drożyźnianym (kresowym) - od dnia 1 stycznia 1922 r.
§  7.
Wykonania niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024