Zm.: ustawa dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskiem z dnia 20 lutego 1849 r.

USTAWA
z dnia 27 kwietnia 1922 r.
zmieniająca postanowienia §§ 152-162 ustawy dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskiem z dnia 20 lutego 1849 r.

Art.  1.

Zamiast §§ 152 - 162 ustawy dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskiem z d. 20 lutego 1849 r. (Dz. Pr. Tom, 42, str. 11 i następne) wprowadza się następujące:

Jako § 152:

"Synod Konstytucyjny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Składa się:

a) z członków Konsystorza,

b) z profesorów Wydziału teologicznego,

c) z wszystkich duchownych urzędujących przy parafjach,

d) z wybranych przez poszczególne parafie delegatów świeckich w ilości, odpowiadające liczbie istniejących przy każdej z nich urzędów pastorskich,

e) z wybranych przez filjału delegatów świeckich po jednym z każdego filijału, w którym liczba chrztów w roku 1913 wynosiła conajmniej 25".

Jako § 153:

"Wybory delegatów świeckich odbywają się W głosowaniu tajnem, bezpośredniem i równem. Prawo wybierania ma każdy członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bez różnicy płci, który w dniu ogłoszenia wyborów ma lat 24, od pół roku przynajmniej mieszka w obrębia danej parafji i we wskazanym terminie zapisał się na liście wyborczej. Głosować można tylko osobiście. Prawo wybieralności ma każdy członek Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, o ile ukończył lat 30".

Jako § 154:

"Przeprowadzenie wyborów jest obowiązkiem Konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie, który zarazem wydaje przepisy i instrukcje w tym celu potrzebne i oznacza termin wyborów. Wybory odbyć się powinny w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy"'

Jako § 155:

"Do udziału w Synodzie Konstytucyjnym powołane będą wszystkie parafje wyznania ewangelicko-augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej".

Jako § 156:

"Synod Konstytucyjny ma za zadanie przedewszystkiem nadanie Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w Polsce nowego "Statutu Organizacyjnego" oraz wypracowanie i zaprojektowanie sposobów uzgodnienia obowiązującego ustawodawstwa i położenia prawnego tego Kościoła z artykułem 115 Konstytucji Rzeczypospolitej".

Art.  2.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem Jej ogłoszenia, a wykonanie jej poleca się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024