Uposażenie profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

USTAWA
z dnia 31 marca 1922 r.
o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

Art.  1.

Profesorowie zwyczajni szkół akademickich otrzymują uposażenie równe uposażeniu urzędników państwowych stałych IV stopnia służbowego, zaś profesorowie nadzwyczajni - uposażenie, równe uposażeniu urzędników państwowych stałych V stopnia służbowego wedle ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 429), o ile ustawa niniejsza nie zawiera odmiennych postanowień.

Art.  2.

Oprócz uposażenia, określonego art. 1, profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni Otrzymują dodatek naukowy, który stanowi osobną część uposażenia i oblicza się w sposób, określony dla dodatków drożyźnianych do płacy zasadniczej z tą zmianą, że mnożna jest o połową niższa.

Dodatek naukowy wlicza się do podstawy wymiaru zaopatrzenia emerytalnego profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych w takim stosunku, w jakim wlicza się w myśl art. 49 ustawy emerytalnej funkcjonarjuszów państwowych z dnia 28 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 70, poz. 466) przypadający do płacy zasadniczej dodatek drożyźniany.

Art.  3.

W wyjątkowych wypadkach może Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu przyznać wy bitnym specjalistom, powołanym na podstawie umowy do pełnienia czynności profesorskich wynagrodzenie wyższe od uposażenia, unormowanego niniejszą ustawą.

Art.  4.

Adjunkci, kustosze, prosektarzy, konstruktorzy i obserwatorowie otrzymują uposażenie urzędników państwowych VII stopnia służbowego wedle postanowień ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 429).

Dodatek za wysługą lat i studja wyższe otrzymują od chwili nominacji.

Ponadto może Minister Wyznań. Religijnych i Oświecania Publicznego przyznać osobisty dodatek naukowy, wynoszący 50% dodatku drożyźnianego, przysługującego danemu adjunktowi, kustoszowi, prosektorowi, konstruktorowi ) obserwatorowi.

Art.  5.

Asystencj starsi otrzymują uposażenie urzędników państwowych Viii stopnia służbowego wedle postanowień ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 429).

Dodatek za wysługą, lat i studja wyższe otrzymują od chwili nominacji.

Asystenci młodsi (demonstratorzy, elewi) otrzymują za spełniane czynności wynagrodzenie stosownie do postanowień art. 8. Ponadto może Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przyznać osobisty dodatek naukowy, wynoszący 50% dodatku drożyźnianego, przysługującego danemu asystentowi starszemu.

Liczba asystentów, pobierających ten dodatek, nie może przekraczać 10% ogólnej liczby asystentów wszystkich wyższych zakładów naukowych.

Art.  6.

Postanowienia ogólne, zawarte w artykułach 6, 7, 8 i 9, oraz postanowienia przejściowe ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 429) mają zastosowania również do profesorów szkół akademickich z tą zmianą, iż profesorom zwyczajnym i nadzwyczajnym zalicza się przy wymiarze dodatku za wysługą lat całkowity czas służby, spędzony w charakterze profesora lub pomocnika naukowego w polskiej szkole akademickiej.

Art.  7.

Normy poborów niestałych i ubocznych, djet i kosztów przesiedleń oraz podróży służbowych, dodatków reprezentacyjnych i dodatków funkcyjnych za kierownictwo określi rozporządzenie Rady Ministrów.

Art.  8.

Normy wynagrodzeń za czynności asystentów młodszych (demonstratorów, elewów), czynności zastępcze, wykłady i ćwiczenia, dla których nie istnieją odrębne katedry, oraz lekcje lektorów określi Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  9.

Ustawą niniejszą objęci są profesorowie i pomocnicze siły naukowe szkół akademickich, wyliczonych w art. 111 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 72 poz. 494). Rada Ministrów będzie władna poszczególne postanowienia ustawy stosować do funkcjonarjuszów tych państwowych szkół o charakterze więcej niż średnim, które nie są zaliczone do szkół akademickich.

Do czasu wydania osobnej ustawy, normującej pobory pracowników w państwowych instytutach naukowych, Rada Ministrów będzie władną zrównać pobory tych pracowników z poborami analogicznych pracowników szkół akademickich.

Art.  10.

Zastępcom profesorów i pomocniczym siłom naukowym, pobierającym uposażenie według ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 65, poz. 432), przysługuje prawo zatrzymania tego uposażenia aż do końca okresu nominacyjnego, względnie do chwili rozwiązania stosunku służbowego na inne) drodze, o ile w ciągu trzech miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszej ustawy złożą władzy asygnującej oświadczenie w tym kierunku.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Ministrowi Skarbu.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1922 r. Z dniem tym tracą moc postanowienia ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 68, poz. 432), o ile są sprzeczne ę postanowieniami niniejszej ustawy.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024