Zm.: ustawa z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu sędziów i prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej i noweli do tej ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r.

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 1922 r.
zmieniająca niektóre postanowienia ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu sędziów i prokuratorów (wymiar sprawiedliwości) Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 65 poz. 436) i noweli do tej ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 56 poz. 351).

Art.  1.

Artykuł 10 a ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 65 poz. 436), wprowadzony artykułem 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 56 poz. 351), otrzymuje brzmienie następujące:

"Przez czas wypłacania dodatku drożyźnianego, przewidzianego w art. 10 ustawy niniejszej, sędzia i prokurator pobierają uzupełnienie dodatku starszeństwa, określonego w art. 5 ustawy niniejszej, w wysokości: w 1 grupie 0'75%, w II i III grupie 0'50% a w IV grupie 0'60% tegoż dodatku, pornnożonego przez każdorazowy mnożnik dodatku drożyźnianego pierwszej klasy".

Art.  2.

Artykuł 11 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 65 poz. 436) otrzymuje brzmienie następujące:

"Sędziowie i prokuratorzy, sprawujący czynności kierownicze, otrzymują dodatki za kierownictwo w stosunku procentowym do sumy: płacy zasadniczej, dodatku starszeństwa i dodatku drożyźnianego, a mianowicie:

a) pierwszy prezes Sądu Najwyższego 50%

b) prezesi sądów apelacyjnych 30%

c) prezesi sądów okręgowych oraz wiceprezesi sądów okręgowych w Krakowie i Lwowie, będący kierownikami sądów okręgowych karnych 25%

d) prezesi Sądu Najwyższego i prezesi sądów powiatowych, naczelnicy i kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie powiatowym pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika), więcej niż 15 sędziów i pierwszy prokurator przy Sądzie Najwyższym 20%

e) wiceprezesi sądów apelacyjnych, prezesi senatów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej), wiceprezesi sądów okręgowych, dyrektorowie przy sądach okręgowych (w b. dzielnicy pruskiej), naczelnicy i stali kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika),najmniej 5, a najwięcej 15 sędziów, prokuratorzy przy sądach apelacyjnych i prokuratorzy przy sądach okręgowych 15%

f) naczelnicy i stali kierownicy sądów powiatowych, jeżeli w sądzie pełni służbę, wliczając naczelnika (kierownika), mniej niż 5 sędziów, i zastępcy prokuratorów przy sądach apelacyjnych (w b. dzielnicy pruskiej) 10%

g) stali kierownicy biur (sakretarjatów) prezydjalnych przy sądach apelacyjnych w Krakowie i Lwowie 5%"

Art.  3.

Po artykule 11 tejże ustawy wprowadza się artykuł 11a o brzmieniu następującem:

"Podprokuratorzy przy sądach okręgowych, zaliczeni do grupy 1, otrzymują dodatek prokuratorski w wysokości 5% sumy: płacy zasadniczej, dodatku starszeństwa i dodatku drożyźnianego".

Art.  4.

Końcowa część artykułu 16 tejże ustawy otrzymuje brzmienie:

"a) dla aplikantów z uposażeniem 600 mk.:

dla samotnych 12,

dla małej rodziny 16,

dla średniej rodziny 19,

dla dużej rodziny 22;

b) dla aplikantów z uposażeniem 1.000 mk.:

dla samotnych 16,

dla małej rodziny 20,

dla średniej rodziny 23,

dla dużej rodziny 26,

zaś końcowa część przedostatniego ustępu tego artykułu otrzymuje brzmienie:

"dla samotnych 20,

dla małej rodziny 24,

dla średniej rodziny 27,

dla dużej rodziny 30".

Art.  5.

Do artykułu 23 tejże ustawy dodaje się drugi ustęp o brzmieniu następującem:

"Minister Sprawiedliwości może za zgodą Ministra Skarbu zastosować te same zasady (art. 22) także do sędziego lub prokuratora, będącego już w służbie, którego we wspomnianym wyżej okresie mianowano na stanowisko wyższej grupy, a to przy oznaczeniu dodatku starszeństwa w danej wyższej grupie".

Art.  6.

Artykuł 25 tejże ustawy otrzymuje brzmienie następujące:

"Przepisy art. 3, 4, 5, 6, 10 i 11 stosują się do sędziów-prawników i prokuratorów, którzy zamianowani zostaną po wejściu w życie niniejszej ustawy tylko o tyle, o ile będą mieli za sobą conajmniej trzechletnią służbę lub pracę zawodową (art. 22). Ten trzechletni okres liczyć należy, uwzględniając cały czas służby (pracy zawodowej), nie zaś tylko w ułamkach.

Sędziowie-prawnicy i prokuratorzy, którzy zamianowani będą po dniu wejścia w życie ustawy niniejszej, a którzy najmniej trzechletniej służby lub pracy zawodowej jeszcze nie ukończyli, pobierać będą aż do ukończenia rzeczonego trzechletniego okresu uposażenie ustanowione w art. 16 dla egzaminowanych aplikantów (asesorów)".

Art.  7.

Rozporządzenie Rady Ministrów określi sposób zaliczenia czasu spędzonego w służbie państwowej niesędziowskiej w celu oznaczenia grupy uposażenia sędziowskiego (prokuratorskiego) i dodatku starszeństwa w wypadkach, gdy osoby z prawniczem wykształceniem, których uposażenie unormowane jest ustawami z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 65, poz. 429 - 435), przechodzą na stanowisko sędziego lub prokuratora.

Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Prezydentowi Ministrów i Ministrowi Skarbu oraz Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, przyczem wypływające z niej zmiany w uposażeniu sędziów i prokuratorów będą urzeczywistnione z mocą od dnia 1 stycznia 1922 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.26.214

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu sędziów i prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej i noweli do tej ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r.
Data aktu: 07/04/1922
Data ogłoszenia: 13/04/1922
Data wejścia w życie: 01/01/1922, 13/04/1922