Wprowadzenie niektórych zmian i uzupełnień w ustawodawstwie o obrocie czekowym, obowiązującym na ziemiach górnośląskich województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1922 r.
w przedmiocie wprowadzenia niektórych zmian i uzupełnień w ustawodawstwie o obrocie czekowym, obowiązującym na ziemiach górnośląskich województwa śląskiego.

Na podstawie art. 6 ustawy z 16 czerwca 1922 r. o rozciągnięciu na ziemie górnośląskie wojewódzwa śląskiego Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i niektórych innych ustaw oraz w przedmiocie zmian w ustawodawstwie na tych ziemiach obowiązującem (Dz. U. R. P. № 46, poz. 388) - zgodnie z art. 1 § 2 ustęp 1 polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 44, poz. 371) - zarządza się co następuje:
§  1.
§ 1 ustawy o pocztowym obrocie czekowym Rzeszy niemieckiej z dnia 26 marca 1914 r. (Dz. Praw Rzeszy niemieckiej str. 85) otrzymuje następujące brzmienie: "Celem ułatwienia obrotu pieniężnego na ziemiach górnośląskich województwa śląskiego we wzajemnym obrocie z resztą Rzeczypospolitej Polskiej i dla roztaczania opieki nad oszczędnościami najszerszych warstw ludności oddaje się pocztowy obrót czekowy na ziemiach górnośląskich województwa śląskiego Pocztowej Kasie Oszczędności (w skróceniu PKO), jako instytucji państwowej z gwarancją i Kontrolą Państwa, mającej siedzibę w Warszawie. PKO jest uprawniona do otwierania w miarę potrzeby oddziałów na obszarze województwa śląskiego. Do pocztowego obrotu czekowego dopuszcza się osoby fizyczne i prawne, instytucje handlowe, zrzeszenia oraz zakłady nawet nieposiadające praw osób prawnych, jak również władze, urzędy i instytucje państwowe i samorządowe".
§  2.
§ 2 pomienionej wyżej ustawy skreśla się.
§  3.
§ 3 powołanej wyżej ustawy uzupełnia się następującym punktem p. "d. zakupione przez centralę PKO na rzecz uczestników obrotu czekowego papiery wartościowe".
§  4.
§ 5 powołanej wyżej ustawy otrzymuje następujące brzmienie: "Komitet dyrekcyjny PKO, urzędujący na zasadzie statutu organizacyjnego zatwierdzonego ustawą z 19 maja 1920 r. o Pocztowej Kasie Oszczędności (Dz. U. R. P. № 48, poz. 297), na wniosek Prezesa PKO oznacza a) wysokość wkładki zawiązkowej w obrocie czekowym, b) stopę procentową od kapitałów lokowanych w PKO, c) wymiar wszelkich opłat pobieranych od uczestników PKO".
§  5.
§ 6 powołanej wyżej ustawy otrzymuje następujące brzmienie: "Wszelkie urzędy pocztowe Rzeczypospolitej Polskiej są zbiornicami Pocztowej Kasy Oszczędności. Rozporządzenia i przepisy organizacyjne w przedmiocie czynności tych urzędów, jako zbiornic PKO, wydaje Minister Poczt i Telegrafów na wniosek Prezesa PKO. Sporne w tym zakresie kwestje między Ministrem Poczt i Telegrafów a Prezesem PKO rozstrzyga Rada Ministrów.

W sprawach dotyczących działalności urzędów pocztowych, jako zbiornic PKO, o ile nie chodzi o kwestje organizacyjne PKO, koresponduje bezpośrednio z władzami i urzędami pocztowemi. Prezes oraz cały personel PKO tworzą odrębny etat urzędników państwowych wynagradzanych z funduszów PKO.

Wynagrodzenia personelu pocztowego za czynności dla PKO spełnione określa na wniosek Prezesa komitet dyrekcyjny PKO. Pokwitowania PKO z odbioru pieniędzy wystawione przez nią bezpośrednio lub przez urzędy pocztowe z jej upoważnienia, jako też dostarczone przez PKO uczestnikom jej obrotu czekowego z wypłat dokonanych na ich rachunek mają moc bezpośredniego dokumentu prawnego.

W wypadkach, w których żądane jest złożenie kaucji, "poświadczenia PKO", iż kwota kaucyjna na cały czas kaucyjnego zobowiązania znajduje się u niej w nietykalnym depozycie, muszą być przyjmowane narówni z kaucją złożoną w gotówce lub papierach.

Czeki i wszelkie dokumenty wystawione przez uczestników PKO w zakresie ich stosunku do niej oraz wszelkie rachunki i wykazy sporządzane przez PKO są wolne od opłat stemplowych.

Korespondencja PKO, a także korespondencja jej uczestników z nią wolna jest od opłaty pocztowej."

§  6.
§ 8 powołanej wyżej ustawy otrzymuje następujące brzmienie: "Jedna osoba może posiadać, oprócz konta zwyczajnego, kilka lub więcej kont specjalnych".

PKO ma prawo nie przyjąć zgłoszenia do obrotu czekowego lub skasować konto już istniejące bez podania motywów.

Wpłacać pieniądze na dane konta czekowe może nietylko właściciel tegoż konta, ale każda dowolna osoba.

Fundusze złożone na poszczególnych kontach nie podlegają co do wysokości żadnemu ograniczeniu i są oprocentowywane. Komitet, dyrekcyjny PKO ma jednak prawo zmienić stopę procentową lub nawet wstrzymać oprocentowanie po poprzedniem ogłoszeniu tego zarządzenia na miesiąc zgóry w gazecie rządowej i w siedzibach oddziałów PKO.

Właściciel konta czekowego może każdej chwili za pomocą dowolnej liczby czeków podjąć, przekazać lub przelać na inne konto PKO całą gotówkę, jaką posiada w obrocie czekowym PKO, z wyjątkiem wkładki zawiązkowej, którą można rozporządzić dopiero po wystąpieniu z obrotu czekowego.

Za załatwienie interesów z obrotu czekowego PKO pobiera od uczestników opłatę manipulacyjną i prowizję obrotową, których wysokość ustala komitet dyrekcyjny PKO.

§  7.
§ 9 powołanej wyż ustawy otrzymuje następujące brzmienie: "Za wszystkie czynności wykonywane przez urzędy pocztowe dla PKO odpowiada Zarząd Centralny Poczt i Telegrafów".
§  8.
§ 10 powołanej wyżej ustawy otrzymuje następujące brzmienie: "Zwierzchnią Władzę nad pocztowym obrotem czekowym sprawuje prezes PKO wraz z komitetem dyrekcyjnym. Komitet dyrekcyjny wykonywa kontrolę nad całą gospodarką PKO, rozstrzyga wraz z prezesem PKO o ważniejszych sprawach i jest łącznie z nim współodpowiedzialnym za te czynności. Przepisy organizacyjne dla obrotu czekowego na Górnym Śląsku ogłosi prezes PKO - zgodnie ze statutem organizacyjnym Pocztowej Kasy Oszczędności - jako instrukcję w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego".
§  9.
Uchyla się przepisy niemieckiej pocztowej ordynacji o obrocie czekowym z dnia 22 maja 1914 r. (Dz. Praw Rzeszy niemieckiej str. 131).
§  10.
Postanowienia niniejszego rozporządzenia nie dotyczą obrotu czekowego między polską częścią Górnego Śląska a Rzeszą niemiecką uregulowanego układem między Polską a Niemcami w przedmiocie pocztowego obrotu czekowego, zawartym w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 51, poz. 454).
§  11.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Prezydentowi Ministrów w porozumieniu z Ministrami Skarbu, Poczt i Telegrafów oraz Przemysłu i Handlu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.116.1048

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie niektórych zmian i uzupełnień w ustawodawstwie o obrocie czekowym, obowiązującym na ziemiach górnośląskich województwa śląskiego.
Data aktu: 06/12/1922
Data ogłoszenia: 30/12/1922
Data wejścia w życie: 30/12/1922